Mitä on oulaistelaisuus?

Anonyymi

Se on ihan tavallisuutta ja keskinkertaisuutta. Olemme ihan yhtä hyviä tai yhtä huonoja, kuin muutkin suomalaiset.
Tänään näin kaupan kassalla parrakkaan ja pitkätukkaisen, ruokkoamattoman mieshenkilön, joka manaillen tunki isoa olutpakkausta kassiinsa. Kaupasta ulos päästyään hän kiihdytti pyöränsä reippaaseen vauhtiin, koska halusi päästä nauttimaan ostoksistaan. Tällaisia henkilöitä on joka puolella Suomenmaata, eikä häntä sovi moittia. Emme tiedä, mikä on hänen menneisyytensä.
Oulaisissa on paljon taiteellisia lahjakkuuksia. Mainitaan nimeltä vaikka kirjailijat Leevi Karsikas ja Aarno Rantala kirjailijoina sekä Tapani Tirilän luoma Oulaisten nuorisokuoro, joka on korkeatasoinen. Näytelmäryhmiä on useita.
Urheilusaavutukset ovat melko vähäiset. Paras lienee Pentti Vikströmin seitsemäs sija jousiammunnassa vuoden 1988 olympialaisissa. Esko Olkkonen voitti Suomen mestaruuden 110 metrin aitajuoksussa ja Aarre Käpylä pärjäsi hyvin voimanostossa aikoinaan. Mutta heitä ei moni enää muista!
Oulaisten parhaita puolia ovat nykyisin Oulaskankaan sairaala, joka synnytystoiminnan loppumisen sijaan on saanut muita toimia sen sijaan sekä muutamat teollisuusyritykset. Mainitaanpa esimerkkinä vaikka Raita-Sports, jonka valmistamissa jääkiekkokaukaloissa on ratkaistu monia maailmanmestaruuksia.
Siis paljon hyvää, jos lie huonoakin, on tällä paikkakunnalla. Taloustilanne ei ole paras mahdollinen, mutta monilla paikkakunnilla se on paljon huonompi.
Ollaan siis tyytyväisiä, että asumme ja elämme ihan keskinkertaisen hyvällä paikkakunnalla!

3

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oulaistelaisistakaankö?

    • Anonyymi

      Niin, ollaan tyytyväisiä tämän hetkiseen keskinkertaisuuteen ja jos on joskus ollut jotain menestystäkin, niin muistellaan menneitä, niinkö?? Kummallista puhetta!!

      Kyllä Oulaistelaisilla on ollut muutakin menestystä ja ihan valtakunnan tasollakin, musiikillisestikin, ei isoa, siis muutakin kuin kuoromusiikki, siis semmoista, jota ei ole sen jälkeen tullut!

      Ei tähän tilaan voi jäädä ikään kuin lepäilemään ja muistelemaan menneitä, vaan eteen päin pitää mennä!

      • Anonyymi

        Samanlaista täällä on kuin muillakin pikku paikkakunnilla. Ihmiset ovat täällä ainakin suurin osa rehellisiä. Varkaita ei kuten esim. Oulussa ei uskaltanut eikä kannattanut jättää mitään käsistään niin etteikö sitä olisi pöllitty alta aikayksikön.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      666
      8122
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      467
      2359
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      234
      2337
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      147
      1897
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1451
    6. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      120
      1283
    7. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1261
    8. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      79
      997
    9. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      869
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      822
    Aihe