Mitä olet suunnitellut koronajuhannukseksi ?

Vietätkö sitä kotona, maalla, kaupungissa, kylässä, rannalla, kalassa, marjassa, terassilla, kesämökillä, Tallinnassa, Riigassa ym. vai missä ja miten aiot viettää juhannusta ?
Itse "vietän" sitä kotona/kotiparvekkeella kaupungissa kuin normaali viikonloppua.
35<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 35

Vanhimmat

Ei ole muuta paikkaa kuin hima. Himani on linnani.

Äänestä

Kotini on konnan koukkuni, mökkini mätänevä kesä (kesähän mätänee pois syksyllä, mökki terve kuin pässin kulkuset).
Mihinkäs sitä terve ihminen lähtisi kotilätäkköä kauemmaksi makkaraa mutustamaan. Tok uusia perunoita (silliä ei enää), salaattia, nakkei ja nikkei indeksejä...simaa.

Olen nähnyt jo kaiken ja vähän enemmänkin. Näin elän ilman koronaakin. Tjaa, jonkun daameista voisi tavata saunan supinan ja vihdan merkeissä..?

Äänestä

Linnanmäelle menen syömään makkaraperunat.

Äänestä

Keskaria ja rilliruokaa.

Ei kiinnosta kalenterijuhlat, juhlii sitten kun huvittaa juhlia, juhannus enää eroa normiarjesta oikein mitenkään. Nuorempana tuli örvellettyä riittämiin kaikenlaisissa mutafestivaaleissa, ei kiinnosta enää.

Se sitten, onko tsadissa vai pöndellä, siitä ei päätöstä, näkee aikanaan.

En erityisemmin nykyisin suunnittele aikatauluja, net menneet niin monesti uusiksi, enenpi vaan yleensäkin pyrin chillailemaan ja ehkä siis myös grillailemaan.

Enenpi otan juhannuksen kesäpäivänseisauksen kannalta, sentään pikkuhiljaa alkaa syksykin tulla. Nyt luvassa hirmuhelteitä ja meitsi muutenkaan pidä liiasta kuumuudesta, noin ilmastollisesti kurjimmasta päästä kelejä mulle. Syksyt kivaa aikaa, niinkuin vois ottaa toisenkin keskarin sen kunniaksi.

Muistin aloituksesta, taitaa tsadissa olla kaasu loppu. Noh, jos ei viitsi käydä pulloa vaihtamassa, pallogrillillä mennään, hiiliä on. Jotain talouskyljyksiä vois ostaa, tahi kasleria,tahi ripsejä, mun mielestä rillilihassa pitää olla rasvaa. Noin muuten kai vartaita tai nyyttejä, saapi näkee.

Vaan, ressatkoon ja resottakoon net, jotka niin haluaa tehdä, ite en siihen enää lähde.

=DW=

Äänestä

Se on niin helppoo kun työnantaja on suunnitelut juhannukseni valmiiksi. Kaksi iltaa ja aamuvuoro, ehtiihän sitä jussia juhlistaa kotona terdellä sunnuntaina juhannuksen jälkeenkin :D.

Äänestä

Kotona, kelistä, uimisesta ja kalastuksesta nauttien. Notskimakkaraa ja nokipannukahvit, ja jos Ahti suo, niin savupöntössä valmistuu parhaat herkut uusien perunoiden kanssa nautittavaksi.
Tavallista pienemmällä porukalla vietetään, laitettiin city-porukoille porttikielto.

Äänestä

Terassilla yksillä meinataan piipahtaa kumppanin kanssa. Jos ei ole kovin paljon väkeä, pitää varoa, hän on riskiryhmässä ja minä hoidan lapsia.
Laitetaan ranskalaisia ja makkaroita juustolla uunissa, italian- ja punajuurisalaattia. Ehkä sieltä terassilta tullessa napataan Alkosta pullo valkkaria.
Uusista perunoista en piittaa, vetisiä, äkkiä pullistettuja. Olen tottunut vielä pari vuotta sitten oman kasvimaan täydellisen makuisiin rauhassa kasvaneisiin.
Muuten ei sen kummempaa, käpöstellään auringossa ulkona jonkun aikaa ja muistetaan suojavoide.

Äänestä
  • Ei ole ainakaan meidän varhaispotut mitään vetisiä äkkiä pullistettuja, vaan ovat saaneet ämpäreissä hiljalleen kasvaa jo reilut 8 viikkoa. Eilen vähän varovasti ämpärin pinnasta kopeloin ja varmistin että juhannusherkkua on tulossa :) lisäksi omat tillit ovat just ihanan maukkaat! ei siihen paljon muuta tartte kuin kotimaista voita nokkaan.

    Äänestä

Samoin vietän kuin aikaisemmatkin juhannukset, ei korona ole minulta mitään vienyt.

Äänestä
  • Rauhallisesti kotona.
    Uudet perunat. Pitää hakeakin piparjuuripunajuurisalaattia. Tuohon pitää kehitellä jokin pääksi, ehkä entrsöteetä.
    Varaan makkaraa, jos joku sytyttää pihagrillin ja käyn kärtsäämässä sitten.
    Olisi kiehtonut lähteä laivalla Maarianhaminaan tai Visbyhyn, mutta kuten olette huomanneet, en ole päässyt koronafobiastani eroon.
    Lueskelen parhaillaan Torsti Lehtisen "Multaisen iän kerho", mikä kirjana on räväkkää vaihtelua.
    Beng
    Niin monenmoisia juhannuksia on tullut koettua. Voisi yrittää muistella ja kirjata niitä ja arvailla kinka monta muistaa vielä tapahtumineen.
    Nuorena oli kauhistus jäädä kaupunkiin, muttei enää.
    Käpykylässäni ei järjestetä juhannuksena koskaan mitään! 70-lukulaisia päättäjiä.
    Naapurikylät yleensä tarjoavat tapahtumia. Tämä kylä on kuin köyhän talon porsas.
    Minkään juhlan suhteen ei ole enää pakkoviettämistä.
    Omituista? Ihan rauhassa!🌻

    Äänestä

Suunnitelmat tuhoutuivat. Nyt on kaksi vaihtoehtoa.
1. Joku tuttava kutsuu juhannukseksi huvilalleen.
2. Vietämme sen kotona pikkukaupungin keskustan kolmiossa ja rällingin huippua edustanee lähiseudun tähyily auton tuulilasin läpi.

Äänestä

Voi kuule, kaikki juhannuksen riitit on peruttu. Ei ole juhannus salon tekoa, ei tanssia ja leikkejä sen ympärillä. Ei lavatansseja . No jospa taas ensivuonna olisi eri meininki.
Hytinäx1

Äänestä

Kuin ennen , Keskellä Skånen lippu ja vierellä Suomen ja Thaimaan .- Vieressä missä pyykkiä kuivaan sitten bambukepin päässä pikkarainen Ruotsin lippu , että silleen :)

Äänestä
  • Skånen lippu, millainen se on? En ole kuullutkaan saati nähnyt.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Skånen lippu, millainen se on? En ole kuullutkaan saati nähnyt.

    Kuuklaa, ennenkin kyselet tyhmiä!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Skånen lippu, millainen se on? En ole kuullutkaan saati nähnyt.

    Skånen ristilipussa on keltainen risti punaisella pohjalla .
    Ruotsinsuomalaisten lipussa on valkoinen pohja kaksivärisellä ristillä ( keltainen ja sininen)
    Hytinäx1

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Skånen ristilipussa on keltainen risti punaisella pohjalla .
    Ruotsinsuomalaisten lipussa on valkoinen pohja kaksivärisellä ristillä ( keltainen ja sininen)
    Hytinäx1

    Mielenkiintoista, tuo Skånen lippu on melkein samanlainen kuin suomenruotsalaisten epävirallinen lippu. Samat väritkin kummassakin lipussa.
    Hytinäx1

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mielenkiintoista, tuo Skånen lippu on melkein samanlainen kuin suomenruotsalaisten epävirallinen lippu. Samat väritkin kummassakin lipussa.
    Hytinäx1

    Niinpä , sen takia sopii meikäläiselle rantaruottalaiselle :)
    Skånepåg

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mielenkiintoista, tuo Skånen lippu on melkein samanlainen kuin suomenruotsalaisten epävirallinen lippu. Samat väritkin kummassakin lipussa.
    Hytinäx1

    Kiitos Hytinäx1! Uutta oli minulle myös ruosu-lippu.

    Äänestä

Ajattelin lähteä ihmisten ilmoille missä he suinkin kokoontuvat joukoittain ja nauttia koronaa kohtuullisesti.
Toivottavasti se ei iske päähän ja keuhkoihin niin ätäkästi, että joutuu jatkohoitoon ilmaletkun päähän.
Mutta periaatteeni on, kohtuus kaikessa, myös koronassa.

Äänestä

Vietän sitä etäällä muista, riippumatta siitä missä oleskelen.

Äänestä

-kotikonnuilla pyöritään ja naapurin kanssa kai rannan terassille ja ehkä lähilammellekin, jos sää sallii.
äijä-

Äänestä

Ei ole mitään varmaa kuka meistä elää juhannuksena kuka ei. Sinne on matkaa.
Kysymys on väärin aseteltu.
Aina pitää aloittaa: Jos elät juhannuksena mitä aiot tehdä?

Äänestä

Töitä. - Nm. Kuten yleensä

Äänestä
  • Mullakin työjuhannus. Eilen ku pääsin töistä niin eipä paljoa muuta tarvinnut kun vähän grilliruokaa ja juomaa, koiran kanssa pikku lenkki ja sohvan kautta yöunille. Juhannus ei tuntunut missään. Työpaikalla se ei näy eikä tunnu.

    Äänestä

  • siilivain kirjoitti:

    Mullakin työjuhannus. Eilen ku pääsin töistä niin eipä paljoa muuta tarvinnut kun vähän grilliruokaa ja juomaa, koiran kanssa pikku lenkki ja sohvan kautta yöunille. Juhannus ei tuntunut missään. Työpaikalla se ei näy eikä tunnu.

    Aattoiltapäivänä tuli töllöstä joku vanha Laulava sydän -ohjelma (vai mikä sen nimi nyt onkaan). Agentsit eri solisteilla soittavat sitä 'ainoaa oikeaa'. Kun tuli rockenrolli, en malttanut millään olla heilumatta. Varsinkaan, kun olen huomannut, että hoidettavat tykkäävät, kun joku hulluilee.

    Niinpä pistin pystyyn juhannustanssit, pokkasin yhdelle, joka tunnisti Salaisen rakkauden. Keinuimme syliotteessa koko kappaleen, surullinen mummo oli hetken selvästi onnellinen. - Nm. Päivän hyvä työ

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Aattoiltapäivänä tuli töllöstä joku vanha Laulava sydän -ohjelma (vai mikä sen nimi nyt onkaan). Agentsit eri solisteilla soittavat sitä 'ainoaa oikeaa'. Kun tuli rockenrolli, en malttanut millään olla heilumatta. Varsinkaan, kun olen huomannut, että hoidettavat tykkäävät, kun joku hulluilee.

    Niinpä pistin pystyyn juhannustanssit, pokkasin yhdelle, joka tunnisti Salaisen rakkauden. Keinuimme syliotteessa koko kappaleen, surullinen mummo oli hetken selvästi onnellinen. - Nm. Päivän hyvä työ

    Ihanaa, sulla on sydän paikallaan :).

    Äänestä

  • siilivain kirjoitti:

    Ihanaa, sulla on sydän paikallaan :).

    No jaaa, ehkä mulla on vain liikaa rytmiä veressä, jotta pystyisin pysymään paikoillaan, kun musa soi. - Nm. Kiitos kuitenkin

    Äänestä

Ei juhannusta tarvitse suunnitella, koska normaali arkielämä on ihan kivaa. Juhannus tulee nopeasti, ja menee nopeasti.

Äänestä
  • juhannus menee tänäkin vuonna ihan kotosalla, ja yksin !?
    eipä enää sellaista ystävärinkiä, kuin joskus taaempina vuosina, vähän on haikeeta, kun käy kauppaostoksilla, ja kuinka nuorempana nimenomaan juhannukseksi piti huolehtia, että kaikkea on, nyt ne ostoksetkin on "hyppysellinen", kun vaan sen mitä itselle . . .
    on jo paljon edesmenneitäkin, vaikka tätä 60 ikävuosia pidä itse edes kovin ikääntyneenä, monet tuttavat jää kuitenkin ihan sinne omiin perhepiireihinsä, enkä yksinäni yritä ängetäkään mihinkään "kuokkavieraaksi", tässä tulee sitten pitkä eläkeikä - yksinäisyys, kun nyt jo on tällaista erkaantumista, onneksi on tv, radio, filmit, jne. Itse kuitenkin vielä hyvä kuntoinen, vaan mihin sitä sitten yksin suunnistaa, pelkästään lenkillä käyminen ei vielä vuorokaudesta paljon aikaa vie, eikä oikein yksin terassillekaan . . . sekin vähän orpoo ??

    Äänestä

Ruokailin,saunoin , tulin känniin .- Nyt sitten unten maille :)

Äänestä
  • Tulit siis ruokailusta ja saunomisesta känniin. Metkat safkat ja sauna sulla. - Nm. Hah

    Äänestä

Kävin eilen pienellä ystäväporukalla grillaamassa ja keittelemässä nokipannukahvia metsähallituksen nuotiopaikalla. Paikalla oli muutama caravaanari ja hekin tulivat yhteiselle tulille. Uskovina lauloimme suvivirren ja caravaanarit antoivat luvan. Tultua kävin vielä erään ystävän luona. Nyt olen seuraillut netin kautta koostetta Keuruulta vuosien varllelta. Tänä vuona on nettijuhannuskonffa. Hyvää ja siunattua juhannusta ja kesää! Reppuriika

Äänestä

Aatto puolison kanssa mökillä - saunomista, uimista ja hyvää ruokaa, ehkäpä vähän muutakin säpinää

Juhannuspäivä isolla porukalla tehdään hyvää ruokaa ja pelaillaan seurapelejä

Toinen Juhannuspivä puolison kanssa möki9llä - saunomista. uimista ja hyvää ruokaa ja ehkä taas sitä muutakin säpinää

Puoliso on eläkkeellä, minä vielä työelämässä, joten minulla alkaa maanantaina arki, puoliso jatkaa mökkielämää

Äänestä

Oikeastaan taitaisi olla se oikea juhannusaatto tänään 23:s päivä. , hyvää juhannusta teille kaikille.
Hytinäx1

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Vietätkö sitä kotona, maalla, kaupungissa, kylässä, rannalla, kalassa, marjassa, terassilla, kesämökillä, Tallinnassa, Riigassa ym. vai missä ja miten aiot viettää juhannusta ?
Itse "vietän" sitä kotona/kotiparvekkeella kaupungissa kuin normaali viikonloppua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu