hellejuomaksi ?
Mikä on suoskkisi
28
129
Vastaukset
- Anonyymi
V*ttumaista kun aloitukseen otsikkoon tulee näpyvirhe.
Voi se tulla selvinpäinkin.- Anonyymi
Kukko IPA 0,3%>>>> Täyspaketti haettu eilen.
- Anonyymi
Nykyään sitruunalla kevyesti maustettu kivennäisvesi.
Valkkari olisi hyvää, mutta se menee päähän ja viina on viisasten juoma. - Anonyymi
Tomaattimehu.
Jostain joskus hokasin, se toimii helteellä hienosti, lisäksi pidän mausta. Maku jakaa porukoita, jotkut pitää, jotkut inhoaa. Idea kuitenkin on, mehu pikkasen ruokaisaa ja suolaista.
Kuumassa pitää saada suolaa, muuten neste tulee hikenä läpi. Noin mainiten, vanhat ukot pruukasi heinäpellolla imeskellä suolaraetta, jotta kalja vein janon, eikä päityneet liikaa sen kittaamisessa. Ite joskus sekoittanut vesilasiin pikkasen suolaa. Ehkä karun makuista, mutta ei hikoile niin paljon.
Tykästynyt Lidll.n ttomaattimehuun, siinä ainakin ollut myös sitruunaa, raikas maku.
Lisäks aina mainittava kirnupiimä, se toimii hienosti. Toki kefiiri, jos jostain löytyy.
Keskari toki hyvää, mutta ei hääviä hellejuomaa. Hö, vesi haihtuu nopeesti, jano ja promillet lisääntyy vauhdilla. Alkoholiton olut ehkä parempi idea, mutta net yleensä karmean makuisia.
Mutta juu, suolukasta pitää huolehtia, makeat juomat saatanasta, kaloreita kertyy jano ei muutu miksikään.
=DW=- Anonyymi
Täytyykin kokeilla tomaattimehua, koska se sisältää sekä natriumia että kaliumia.
Lidliä täällä ei ole, mutta tomaattimehuissa näyttää olevan runsaasti valinnanvaraa.
Hellekausina (ja muulloinkin) juon huoneenlämpöistä vettä 1½-2 litraa/vrk ja suolat saan rakeisesta merisuolasta laittamalla pari raetta kielen alle sulamaan.
Tämä juttu ei liity otsikkoon, mutta tällään sen tähän kuitenkin.
Jos tuntuu, että on käytävä suihkussa, niin paras vaihtoehto on käyttää haaleaa/viileää vettä, eikä ottaa kylmää kylpyä.
kylmätotuus - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Täytyykin kokeilla tomaattimehua, koska se sisältää sekä natriumia että kaliumia.
Lidliä täällä ei ole, mutta tomaattimehuissa näyttää olevan runsaasti valinnanvaraa.
Hellekausina (ja muulloinkin) juon huoneenlämpöistä vettä 1½-2 litraa/vrk ja suolat saan rakeisesta merisuolasta laittamalla pari raetta kielen alle sulamaan.
Tämä juttu ei liity otsikkoon, mutta tällään sen tähän kuitenkin.
Jos tuntuu, että on käytävä suihkussa, niin paras vaihtoehto on käyttää haaleaa/viileää vettä, eikä ottaa kylmää kylpyä.
kylmätotuusLämmin/kuuma.
Vähän sama asia, kuin sauna. Kuumassa suihkussa elimistö tottuu lämpöön ja kun suihkun lopettaa, tuntuu sen jälkeen mukavan viileältä. Toki muistettava, jos oikein kuuma, ruumiin lämpö voi nousta liikaa, jolloin hyvä koittaa viilentää sitä tietenkin kylmemmällä.
=DW= Minä en tykkää tomaattimehuista enkä tomaattipohjaisista keitoista. Tomaattia kyllä sellaisenaan syön apljonkin. Mehujen je keittojen maku ei vain nappaa.
- Anonyymi
Kylmää valkkaria ja siihen puolet kylmää kivennäisvettä, mutta pelkkä raikas vesikin on niin hyvvää. Ja pelkkä valkkari.....ja vettä seuraavana päivänä.....
Kossukin on hyvä valkkari. - Anonyymi
Hellepiimä. Hellemaito. Hellevesi. Hellekahvi. Vic hyi vesi.
- Anonyymi
Vesi, eikä edes haittaa vaikka on repussa lämmenneenä, märkyys riittää. Rasvaton maito ja rasvaton piimä antavat myös niukasti energiaa. Joskus nakkaan suolaa kielelle, kun on alhainen verenpaine, nimenomaan perusjodioitua, että kilpirauhanen pysyy tasapainossa.
- Anonyymi
Kuplavesi jäillä ja sitruunalla.
Vesi tai suolaton wishy.
- Anonyymi
I/3 omenamehua ja 2/3 kivennäisvettä. Oluen väristä, mutta tämä vie janon. Ihan hyvä terassijuoma.
Beng - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
I/3 omenamehua ja 2/3 kivennäisvettä. Oluen väristä, mutta tämä vie janon. Ihan hyvä terassijuoma.
BengBeng
Nyt uppos, 12 vuotta raittiina olleena tuota yhdistelmää on tullut hörpittyä valtavasti.
Myös alhoholittoman oluen laatu on parantunut huomattavasti, muutaman vuoden sisällä.
Niitäkin tulee joskus maistettua, itseasiassa viikottain.
/jm
- Anonyymi
Dricka vatten.
- Anonyymi
Kylmä raikas vesi sekä kuuma kahvi. Kuuma kahvi saattaa kuulostaa hassulta, mutta...
''Työterveyslaitoksen vanhempi tutkija Hannu Rintamäki:
Lämmin juoma kohottaa kehon sisäosien lämpötilaa, minkä seurauksena keho lisää lämmönluovutusta. Elimistön täytyy luovuttaa lämpöä yhtä paljon kuin se tuottaa. Kuumaa juomaa nauttimalla pintaverenkierto lisääntyy, ja hikoilu kiihtyy. Hikoilu viilentää kehoa, koska hien haihtuminen sitoo tehokkaasti lämpöä.'' Kylmä vesi on paras vaihtoehto. Lapsuudenkodissani maaseudulla ei muita vaihtoehtoja edes mietitty.
- Anonyymi
Olut tietenkin, eihän sitä muuten saunaoluita juotaisi. Ykkönen oli ehdoton heinänseivästyksessä.
- Anonyymi
Puutarhurin sp-kirjeestä kopsattu:
"
TOIMIVA JUOMA HELTEILLÄ – PUUTARHURIN VOIMAJUOMA
Olen tainnut tästä ”puutarhurin voimajuomasta” ennenkin kirjoittaa, kuinka tämä on ihan ehdottoman hyvä juoma näin helteellä. Etenkin jos puuhastelee enempi tuolla kasvihuoneella, niin tämä on aivan ehdoton. Tätä kun hiukan naukkaille pitkin päivää, niin hyvin jaksaa eikä krampit vaivaa. Reseptihän oli helppo ja yksinkertainen:
Puutarhurin Voimajuomaohje:
puolilitraa vettä
1-2 rkl intiaanisokeria
0,5 tl suolaa
Intiaanisokeri liukenee hiukan hitaasti kylmään veteen, mutta kun kunnolla ravistelee niin kyllä se sulaa. Toinen keino on tehdä sekoitus huoneenlämpöiseen veteen, sekoittaa ja laittaa jääkaappiin. Näin tuo intiaanisokeri sekoittuu helpommin.
Tuota ja puhdasta vettä kun vuorotellen hiukan juo pitkin päivää, niin kyllä jaksaa koko päivän ja seuraavankin, eikä tule kramppeja (siksi suolaa). Suosittelen!"- Anonyymi
Mitä on intiaanisokeri ? Jo on ihmeellinen voima 1-2 rkl:lla sokeria...
Liikaa suolaakin on tuossa puolessa litrassa vettä, enemmän kuin päivän tarve.
Suolaa ei "tarvitse" oikeastaan ollenkaan.
Suola estää tietysti nesteen haihtumista kehosta hellepäivänä,
mutta ainakaan sydän- tai munuaisoireiselle noin vahvasuolainen juoma ei ole hyväksi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä on intiaanisokeri ? Jo on ihmeellinen voima 1-2 rkl:lla sokeria...
Liikaa suolaakin on tuossa puolessa litrassa vettä, enemmän kuin päivän tarve.
Suolaa ei "tarvitse" oikeastaan ollenkaan.
Suola estää tietysti nesteen haihtumista kehosta hellepäivänä,
mutta ainakaan sydän- tai munuaisoireiselle noin vahvasuolainen juoma ei ole hyväksi."Mitä on intiaanisokeri? - Ruokavaliot.fi
intiaanisokeri sivustolta www.ruokavaliot.fi
Mitä on intiaanisokeri? muscovado intiaanisokeri. Intiaanisokerilla on monta nimeä. Tunnetuimmat niistä ovat täysruokosokeri, muscovado, panela ja rapadura ."
Puutarhuri näyttäs olevan tyytyväinen, itse en ole juomaa kokeillut. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Mitä on intiaanisokeri? - Ruokavaliot.fi
intiaanisokeri sivustolta www.ruokavaliot.fi
Mitä on intiaanisokeri? muscovado intiaanisokeri. Intiaanisokerilla on monta nimeä. Tunnetuimmat niistä ovat täysruokosokeri, muscovado, panela ja rapadura ."
Puutarhuri näyttäs olevan tyytyväinen, itse en ole juomaa kokeillut.Intiaanisokeri on puhdistamatonta sokeria eli ihan samaa kamaa kuin Pulmu;)
Mitään tieteellistä näyttöä terveysvaikutuksista, tms. ei ole.
- Anonyymi
Vesi, kylmä maitokahvi, sokeriton raparperimehu.
- Anonyymi
Koskenkorva hyvällä vesi mausteella ex puolukka plus muut.
- Anonyymi
Reinbowin IPA vaalea olut on hyvä perusbisse, vähän hiilareita 2,1 g/dl.
Kuiva kylmä kuohuviini on myös oivallinen vaihtoehto esim jäätelön kanssa. No sugar jäätelön kanssa tietenkin, kukapa nyt keskivartaloa tietentahtoen sokerilla paisuttaa. Nicks on hyvä valinta jäätelöksi, jos vieroksuu isoa pötsiä. Näillä meitsi menee. - Anonyymi
Royal Export 5.8 % :)
- Anonyymi
Olen oppinut lastenlasten kanssa juomaan pepsi maxia ja sitä nautiskelen yksinkin kun helteellä kuuma tulee, tai sitten ihan vain vettä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874098Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242911No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452320- 341321
- 10909
- 131885
- 6874
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12822Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124766- 11760