Pyöräilijät ja sähköpotkulautailijat ajavat juna-asemien laiturialueilla vaikka se on kielletty. Laiturialueet ovat jalankulkuun tarkoitettuja alueita.
Lähiliikennejunissa on tarroja, jossa se myös kerrotaan.
Helsingin päärautatieaseman laiturialueet ovat jalankulkijoille todella vaarallisia, kun pyöräilijät ja sähköpotkulautailijat ajavat siellä. Vauhtia on monilla kova ja pujotellaan ihmisten välistä jopa kelloa soitellen.
Rautatieaseman laiturialueilla on erittäin monessa kohtaa pyörällä ajo kielletty liikennemerkkejä, mutta tunnetusti se ei pysäytä noita kahta ryhmää.
Olen itsekin joutunut pyöräiljän kolhimaksi; pyöräilijä tuli ihmismassan takaa minusta vasemmalta. Arvatkaa kuka oli syyllinen pyöräilijän mielestä? Tietysti minä jalankulkijana.
Siellä näkee jatkuvasti läheltä piti tilanteita ja monta kertaa kuukaudessa pieniä kolareita.
Ennenkuin joku kirjoittaa niin kerrottakoon, että junasta saattaa kerralla purkautua jokunen sata ihminen ja sen lisäksi myös junaan menijät. Junia saattaa tulla muutamakin samoihin aikoihin asemalle ja lähdössä muutamia junia.
Sitten vielä teille, jotka olette sitä mieltä, että kyllä sinne pyöräilijät ja sähköpotkulautailijat mahtuu. Tiedoksenne, että vaikka sinne mahtuisi niin siellä ei saa ajaa, koska se on varattu jalankulkijoille. Miksette sitten aja ajoradalla tai moottoritiellä, koska kyllä sinne mahtuu?
Pyöräilijöiden ja sähköpotkulautailijoiden tasosta kertoo se, että he ajavat myös Rautatieasemalla sisällä, kuten myös Asematunnelissa ja metrolaitureille!
Järjestyksenvalvojia ei laiturialueilla näe kuin 1-2 kertaa kuukaudessa eivätkä he silloinkaan puutu noiden kahden ryhmän käyttäymiseen.
Se näyttää olevan joka puolella, että pyöräilijät ja sähköpotkulautailijat saavat tehdä mitä haluavat eikä kukaan puutu tai uskalla puuttua!
Pyöräilijät ja sähköpotkulautailijat juna-asemien laitureille
4
163
Vastaukset
- Anonyymi
Ihmiset tekevät kaikenlaista vaikka se olisi kiellettyä. Sitä sanotaan asennevammaksi jos ei kyetä yhteiskunnan sääntöjä noudattaa.
- Anonyymi
Valitettavasti säännöt, joiden noudattamista ei valvota, eivät ole voimassa.
Jos asemalaiturilla saa ajaa pyörällä/sähköskootterilla ilman pelkoakaan sakoista, miksi vaivautua taluttamaan tai menemään muuta kautta? Erityisen pahan tilanteesta tekee se, että ne järjestyksenvalvojat eivät puutu. Käskisivät edes olla ajamatta.
Ja ne asemalla patsastelevat poliisit: Kirjoittakaa siellä sokkaileville ajoneuvon kuljettajille sakot ilman varoitusta. Liikennevirhemaksu ei riitä, jos aiheuttaa konkreettisesti vaaraa...
- Anonyymi
Lähiliikennejunissa saa kuljettaa pyörää ilmaiseksi. Tänä aamuna kaksi pyöräilijää ahtautui junan eteiseen, jossa 3 pyöräpaikkaa oli jo varattu ja eteisessä seisoi monia ihmisiä. Sitten he tietysti halusivat jäädä keskelle eteistä. Toinen siirteli pyörää niin, että vaatteeni likaantui, joten huomautin häntä siitä. Englanniksi hän totesi ,että ei ymmärrä! Kai jokaisen pitäisi ymmärtää, että toisten vaatteita ei liata? Vähän ajan päästä toinen pyöräilijä huomautti, että mene istumaan, koska on tilaa. Hän lisäsi, että he saavat kuljettaa pyörää junassa. Totesin hänelle, että jos on tilaa ja se joka on ekana junassa saa olla - näin on HSL:n ohjeet. Hänen mielestä minun olisi pitänyt mennä muihin eteisiin/vaunuihin, jotta hän mahtuu junaan. Molemmat pyöräilijät tulivat jälkeeni, joten heidän olisi pitänyt mennä muualle tai jäädä junasta. Minä olen ihminen, joka uskallan sanoa asioita. Olen nähnyt, kun ihmisten vaatteita liataan junassa pyöräilijän toimesta, mutta he ovat vain hiljaa!
Näihän se on, että joka paikassa ensiksi pyöräilijät ja sitten muut, ainakin heidän omasta mielestään!
Itse en ota ruuhka-aikana pyörää junaan, koska siellä on ahdasta. Ehkä aloitan kuljettamaan pyörää junassa, joten ehdin 5 minuuttia aikaisemmin töihin.- Anonyymi
Jokaisen ihmisen pitäisi ymmärtää, että toisten vaatteita ei liata. Noita pyöräilijöitä, jotka vaativat muiden väistämään, että he mahtuvat kyytiin niin niitä on varsinkin R-junassa aamuisin Helsinkiin tullessa.
Eihän heissä Pyöräilijöissä ole mitään vikaan! Sen näkee tuolla liikenteessä niin jalkakäytävillä kuin pyöräteillä. Eivät edes osaa väistämissääntöjä!
Jokainen joka liikkuu liikenteessä on velvollinen opettelemaan liikennesäännöt.
Ehkä asioihin puututaan siinä vaiheessa, kun tulee kuolemia?
On se kumma, että tuolla ulkomailla ei ole tuolla tavoin käyttäytyviä pyöräilijöitä!
"Valitettavasti säännöt, joiden noudattamista ei valvota, eivät ole voimassa"
Sinun kanta on tuo eli autoilijat voisivat tulla ajamaan jalkakäytäville, puistoihin. Humalassa saisi myös ajaa, koska sitä ei pahemmin valvota. Samoin ylinopeutta, yksisuuntaista väärään suuntaan. Pahoinpidellä ihmisiä, polttaa taloja jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀3236983Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis2746488Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai485760Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1635138Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi543969Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main2763956Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1433559Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan273272Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava33270HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok503211