Luonnon kritiikki

Luonto on perseestä eliöille. Eliöt saalistavat toisiaan. Aiheuttavat toisilleen kipua. Parasiitteja on kaikkialla. Jonkin arvion mukaan suurin osa eliöistä on parasiitteja. Nykyinen biologinen selitys kaksisukupuolijärjestelmän muotoutumiselle on juuri parasiitit. Kun geenit sekoittivat ja 50% tulee naaraalta ja 50% urokselta, niin parasiitit tippuvat ainakin jollain tasolla kärryiltä.

Itse asiassa melkein kaikki eläimet ovat parasiitteja jos termiä käytetään laajasti. Varpuspöllö on parasiitti, joka parasitoi pikkulintuja.

Luonnonmukaisuus ei mielestäni oli positiivinen sana ja käsite. Luonnonmukainen elämä ihmiselle tarkoittaisi tilaa, jossa ensimmäinen lapsi saadaan 15-vuotiaana, hampaat tippuu 20-vuotiaana ja 30-vuotiaana olet kuollut. Toisaalta ihmiset jotka elivät kivikaudelle eivät tienneet paremmasta. Ehkä he omasta mielestään elivät täyttä elämää.

Eläin saalistaa toisen eläimen ja syö tämän. Saa energiaa itselleen ja mahdollisesti poikasilleen. Jos saalistaja ei tekisi näin, se itse kuolisi nälkään, eikä se kykenisi lisääntymään. Sen on pakko saalistaa. Eikä se tee sitä pahuudesta. Se ei ole sadisti. Entä voidaanko sanoa, että saalistettu eläin ei olisi halunnut kuolla? Se ettei eläin halua kuolla tuntuisi jollain tasolla edellyttävän tietoisuutta. Mutta ainakin kaikki eläimet jotka ovat saalistamisen kohteena haluavat välttää saaliiksi joutumisen. Geeneihin ohjelmoitu halu elää. Ja minun mielestäni on väärin, että se elämä keskeytetään toisen eliön toimesta. Luonto on väärin.

Luonnossa ei ole mitään kaunista eikä tasapainoista. Vain kärsimystä ja kuolemaa. Toisaalta tämä on ihmisen näkökulma. Ja vain minun. Mutta minä haluaisin muuttaa luontoa. Mielestäni eliölajit pitäisi geeniteknologian avulla muuttaa kaikki yhteyttäjiksi. Jos saalistavaan eläimeen asennetaan yhteytyskyky (vihreä ulkopinta) ja uudelleenohjelmoidaan se geenitasolla, niin sen ei enää tarvitse saalistaa.

Ja kaikki eliöiden sisällä elävät parasiitit siirrettäisiin muihin hommiin siten, että mikään eliö ei enää ihmistermein hyväksikäyttäisi toista.

Kun katsomme luontoa ja näemme kauneutta, niin näemmekö totuuden? Totutta ei ole. Näemme luonnon tietyllä tavalla liittyen kulttuuriimme, historianjaksoon, omaan filosofiaamme, omaan fysiologiaamme. Minusta eliöt elävät luonnossa yhtä kaameissa oloissa kuin ihmiset kivikaudella. Tämän takia näkisin niin, että kun eliölaji kuolee sukupuuttoon se ei ole tragedia vaan onnen päivä. Koska silloinhan sen lajin kärsimykset ovat ikuisiksi ajoiksi päättyneet.

0

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kuollut teini Kajaanissa

        Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
        Kajaani
        6
        1191
      2. Perhoseni (miehelle)

        Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
        Ikävä
        163
        1018
      3. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

        Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        216
        803
      4. Halaus juuri sinulle

        Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
        Ikävä
        63
        748
      5. Uskallatko paljastaa

        Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
        Ikävä
        66
        744
      6. Uskaltaisitko

        Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
        Ikävä
        67
        666
      7. Mies, näetkö minut myös

        Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
        Ikävä
        22
        636
      8. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

        Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
        Ikävä
        135
        626
      9. Kuinkahan monen

        Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
        Ikävä
        66
        599
      10. Voiko se ikinä toimia

        Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
        Ikävä
        32
        568
      11. Meneekö unohtamis

        Projektisi hyvin??
        Ikävä
        34
        537
      12. Voin tulla

        Sisustamaan sulle 🤭
        Ikävä
        55
        528
      13. 51
        512
      14. Mitä sä haluat vanhus?

        🤣🤣🤣🤣🤣
        Ikävä
        47
        495
      15. Anteeksi mies

        En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
        Ikävä
        40
        483
      16. Eikö olisi mukavaa

        Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
        Ikävä
        37
        468
      17. Mies, kumman ottaisit mieluummin

        176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
        Sinkut
        98
        466
      18. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

        Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
        Ikävä
        40
        463
      19. Laittaisit viestin suoraan!!

        Haluaisin...
        Ikävä
        30
        463
      20. Kerro mies tarinasi

        Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri
        Ikävä
        18
        440
      Aihe