Katso ongelmaa sellaisena kuin se on

Katso ongelmaa sellaisena kuin se on

Kappaleessa 27 on hyvin tärkeä lause, joka on luvun ”Unen näkijä” toisen kappaleen alussa. Ensimmäisessä kappaleessa puhutaan kärsimyksestä ja toinen kappale alkaa lauseella, jossa todetaan että kärsimyksestä on tie ulos, joka sisältyy sanontaan: ”Katso ongelmaa sellaisena kuin se on, älä näe sitä sellaisena, jollaiseksi olet sen itse tehnyt.” Tämä on yksi Kurssin kaikkein tärkeimmistä lauseista, joka osuu anteeksiannon ytimeen ja joka on todella olennainen osa Kurssin opetusta.

Olemme kieltäneet sen, että ongelmat ovat läsnä omissa mielissämme ja samalla olemme kieltäneet sen, että meillä on mieli. Tämä on päätöksentekijän tekemä valinta egon puolesta, joka on samalla päätös valita ego opettajaksi. Se merkitsee valintaa samaistua egon synnin todellisuuteen perustuvaan ajattelujärjestelmään, jossa vallitsevat erillisyys, syyllisyys, synti, pelko, kärsimys, rankaiseminen ja lopulta kuolema. Ongelman ydin on juuri tässä. Me projisoimme ongelman itsemme ulkopuolelle ja sanomme: ”Ongelma ei ole minussa. Ongelma ei ole väärässä mielessäni tehdyt päätökset, ongelma on muualla, joku toinen on valinnut egonsa puolesta ja se on syynä minun tuskaani.” Tämä voi laajentua koskemaan myös kehon ongelmia, koska myös keho on meille ulkopuolinen asia. Tällöin siis tapa, jollaiseksi olemme ongelmamme tehneet, on sanoa: minun ongelmani ei ole syyllisyyden puolesta tehty päätös, vaan ongelmani on sairas keho, tai tyhjä pankkitili, tai kehno ihmissuhde, tai hallituksen ja presidentin päätöksistä koituneet ongelmat, tai säätila, tai ongelmat osakemarkkinoilla… siis loputtomasti ongelmia ongelmien perään. Tämä jatkuu lakkaamatta ja siitä on seurauksena kaikki kärsimys ja kaikki kärsimys tulee uskomuksesta, jonka mukaan ongelma on jossakin sellaisessa, missä se ei ole.

0

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. 20v on otettu kiinni

        Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
        Savonlinna
        184
        10576
      2. Mitä meidän välillä

        Tapahtuu lopulta?
        Ikävä
        57
        2883
      3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

        16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
        Maailman menoa
        82
        2618
      4. 88
        2490
      5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

        https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
        Maailman menoa
        151
        2192
      6. Savonlinnan murhapolttaja romani

        Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
        Maailman menoa
        257
        2046
      7. Ei me taideta

        Pystyä kokonaan olemaan erossa.
        Ikävä
        45
        1451
      8. Kun aika on oikea niin

        Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
        Ikävä
        13
        1425
      9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

        Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
        Maailman menoa
        121
        1260
      10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

        Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
        Tv-sarjat
        35
        902
      Aihe