Hakkapeliitta Q

Anonyymi

Perheen auto seisoi viisi vuotta tallissa ja otettiin nyt käyttöön katsastuksen jälkeen.
Alla oli Hakkapeliitta Q kitkarenkaat. Koska kitkoilla saa ajaa kesälläkin ajelin niillä kesälomamatkalle.
Piti oikein kuulostella kuinka hiljaiset ne ovatkaan.
Eipä tarvinnut satsata kertakäyttö kinuskeihin jotka tuskin olisivat olleet hiljaisemmat.
Säästin pitkän sentin kesälomamatkaa varten.

6

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kesällä muut rengastyypit ovat laillisia, paitsi nastarenkaat. Tuo on järkevä ekoteko. Renkaiden kulutuspinta kannattaa ajaa kesällä loppuun, niin ei tule turhaa jätettä ympäristöön. Niin ja kuten huomasit rahaakin säästyy. Näillä nopeusrajoituksilla tuskin kukaan tarvitsee huippupitoa ja muinaisen Enskan sanoin kun sataa, niin ei saa ajaa sataa, jos nyt jostain sellaisen tieosuuden edes löytää.

      • Anonyymi

        Ei käytetyt renkaat ole mitään jätettä, vaan ne kaikki kierrätetään muuhun käyttöön.


    • Anonyymi

      Renkaan DOT antaa viitteen siitä että renkaat ovat kumin ikääntymisen kannalta vanhat. Teknisesti vuoden 2000 autotuotteet ovat varmasti ihan ok, paitsi siltä osin että pakkaselle, lumelle ja jäälle suunitellut renkaat eivät ole hyvät helteellä ja sateella, toisin kuin ensiasennusrenkaat, eli kesärenkaat.

      Ennen vuosituhannen vaihdetta viimeinen numero on vuosi, ja kaksi ensimmäistä on valmistusviikko. Vuoden 2000 jälkeen myös vuosi on kahdella numerolla, esim. 1203 tarkoittaa viikkoa 12 vuonna 2003.

      Hakkapeliitta Q:n (sallittu huippunopeus 160 km/h) seuraaja RSi (huippunopeus 170 km/h) otettiin käyttöön vuonna 2004.

      Muista siis että talvirenkailla on varsinkin sadekelillä paljon pidempi jarrutusmatka kuin kesärenkailla, eli voi olla fiksua pitää kunnon turvavälit, ja ehkä jopa noudattaa ajossaan talvirajoitusnopeuksia jolloin jarrutusmatkat eivät hirviä tai peuroja väistettäessä veny ylipitkiksi, tai törmää edelläajavaan silloin kun hän väistää eläintä.

      Vanhoissa autoissa on yleensä melko edullinen rengaskoko, mutta jos kyseessä on harrasteauto, niin riski on lopulta aika pieni ellei kuljettaja aktiivisesti lisää niitä.

    • Anonyymi

      Vain suuri idiootti ajaa kitkarenkailla kesällä. Ne ovat liukkaat ja surkeita vesikeleillä.

      • Anonyymi

        Ovatko kitkarenkaat kesällä hiekka- tai asfaltti tiellä liukkaammat kuin talvikeleissä?
        Ajoni tapahtuvat juuri paikallisliikenteessä usein sorateillä, olenko todella SUURI IDIOOTTI?
        Vauhdit ovat lähes poikkeuksetta alle 80 km/h vaikka joskus harvoin rajoitus olisikin 100 km/h.
        120 km/h vauhtiin minulla ei koskaan ole mahdollisuuksia.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Ovatko kitkarenkaat kesällä hiekka- tai asfaltti tiellä liukkaammat kuin talvikeleissä?
        Ajoni tapahtuvat juuri paikallisliikenteessä usein sorateillä, olenko todella SUURI IDIOOTTI?
        Vauhdit ovat lähes poikkeuksetta alle 80 km/h vaikka joskus harvoin rajoitus olisikin 100 km/h.
        120 km/h vauhtiin minulla ei koskaan ole mahdollisuuksia.

        Nopeus ei vahinkoa tee, vaan nopeusero osutessa.

        Kitkarenkailla kesällä ajettaessa täytyy ottaa huomioon, että etenkin märällä asvaltilla on pito paljon heikompi kuin muilla liikenteessä kesärenkaineen kulkijoilla. Ero saattaa olla suurempi kuin kitkarenkaan ja nastarenkaan välillä jäisellä kelillä, tässäkin kitkarenkaan tappioksi.

        Pidä siis etäisyyttä edelläkulkijaan ja varo vesiliirtoja, joihin kitkarengas menee kesärengasta helpommin pienemmillä nopeuksilla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      41
      3478
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      13
      2858
    3. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2544
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      68
      2123
    5. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      18
      2061
    6. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      42
      2027
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      56
      1881
    8. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      58
      1676
    9. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1528
    10. Kenet molemmat

      Sä haluat mies?
      Ikävä
      17
      1395
    Aihe