Maakuntavaalit on määrä järjestää alkuvuodesta 2022

Nyt hallituspuolue keskustan edustajat kertovat sote-uudistuksen aikataulusta yhdellä kuvalla.
”Sote-uudistus eduskuntaan joulukuun alkuun mennessä. Jos eduskuntakäsittely etenee niin että lait olisivat valmiit kesään mennessä, voisivat maakuntavaalit olla tammikuussa 2022. Silloin uudet maakunnat voisivat aloittaa 1.1.2023. Se on myös keskustan tavoite ollut”. Myös vuodesta 2022 on tulossa vaalivuosi. Saammeko vihdoinkin taloutta helpottavan, ihmisten hyvinvointia parantavan ja alueiden päätösvaltaa vahvistavan sote-uudistuksen valmiiksi? Työtä on paljon, mutta valoisalta näyttää tässä vaiheessa.

Sote-lait tulisivat voimaan vuonna 2021. Tehtävät siirtyisivät sote-maakunnille 1.1.2023.
Tässä mökillä pisti silmään uutinen; Sipilän ajama ja hylätty joka nyt uusitaan, ilman SDP vastustusta.

Kuntaministeri Sirpa Paatero (sd) totesi, että sote-uudistuksen yhteydessä toteutetaan Suomen historian suurin liikkeenluovutus, joka koskee terveydenhuollon henkilöstöä. Paateron mukaan yli 170 000 ihmistä vaihtaa työnantajaa. Helsingin ja HUSin osalta työnantaja ei vaihdu, koska Helsinki saa uudistuksessa erillisratkaisun. Paateron mukaan kuluvan vuoden loppuun mennessä pohditaan, onko tulevaisuudessa joitakin muita tehtäviä, joita mahdollisesti kannattaisi siirtää maakuntien vastuulle.

Sairaanhoitopiirien ja erityishuoltopiirien kuntayhtymät siirtyvät sote-maakunnille varoineen ja velkoineen.
Sote-paketti lähtee nyt kolmen kuukauden lausuntokierrokselle. Paketti on määrä tuoda eduskuntaan joulukuussa.

https://www.uusisuomi.fi/uutiset/suomeen-tulee-21-maakuntaa-yli-170-000-suomalaista-vaihtaa-tyonantajaa-sote-laukaisee-jattimaisen-liikkeenluovutuksen/2c6ba5eb-9620-400a-8959-72626af1db88

Niin...aletaan puhumaan maakunnista, kuten jo onkin... Varmaan uudistus antaa tehdä muutoksia siinä ajan kuluessa ns "hienosäätöä".

LÄMMINTÄ ON JA MYÖS UIMAVEDET MÖKKI RANNASSA KUIN "LINNUNMAITUA"
meidän kesämme vain niin lyhyt, varsinkin pohjoisessa, jossa lumet juuri sulanneet, täällä etelässä ollaan kuitenkin pari kuukautta pidempään sulana. Alkaa illat pimetä lähipäivinä, joka pohjoisessa kestää yötön yö toukokuun puolesta välistä. Aurinko on tauotta horisontin yläpuolella yhteensä lähes 2½ kuukautta. Ilmiö johtuu maapallon pyörimisakselin kaltevuudesta kiertorataan nähden.

14

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vastustaakohan kokoomus ehdotusta, kun siihen ei sisälly valinnanvapautta?

      Meikäläistä vähän häiritsee, kun puhutaan sote-maakunnista perinteisten maakuntien rinnalla. Niitä on eri määrä. Sotealue olisi ollut selkeämpi, vaikka oikeat maakunnat palvelut järjestäisivätkin.

    • Anonyymi

      Toivottavasti uudistus kaatuu kuten ennenkin. 21 maakuntaa on älyttömyyden huippu. Vain Uudenmaan alueet ovat kustannuskantokykyisiä, Pirkanmaa nipin napin. Muut ovat uusia kepuelättejä. Saataisiin uusi verotusporras ja byrokratian huima kasvu lisämenoineen.

      Asiantuntijoiden suositus on viisi aluetta, joidenkin mielestä maksimissaan yhdeksän. Nyt ehdotetulla mallilla ajaudutaan nopeasti maakuntien pakkoliitoksiin aivan kuten kuntien kohdalla on käynyt. Kunnallisverotkaan eivät takuulla laske, vaikka terveydenhoito menee kunnilta pois. Entä sosiaalitoimen ja terveydenhuollon integrointi? Siitä ei kukaan enää puhu mitään.

      • Sairaanhoitopiiri on tuttu ja koeteltu, ihmisten luontevaan yhdeydenpitoon perustuva pohja sote-hallinnolle. Siksi se on myös kustannustehokas. Onneksi siitä nyt lähdetään, paitsi että Uudellamaalle "sairaanhoitopiirejä" tulee lisää, koska väestömäärä siellä on kasvanut viidenkymmenen vuoden takaisesta roimasti.

        Sosiaalitoimen ja terveydenhuollon integroinnista ei tarvitse enää puhua, kun jokainen oppinut ymmärtämään, että se on yksi uudistuksen lähtökohdista.


      • Anonyymi
        Pystyyn_kuollut kirjoitti:

        Sairaanhoitopiiri on tuttu ja koeteltu, ihmisten luontevaan yhdeydenpitoon perustuva pohja sote-hallinnolle. Siksi se on myös kustannustehokas. Onneksi siitä nyt lähdetään, paitsi että Uudellamaalle "sairaanhoitopiirejä" tulee lisää, koska väestömäärä siellä on kasvanut viidenkymmenen vuoden takaisesta roimasti.

        Sosiaalitoimen ja terveydenhuollon integroinnista ei tarvitse enää puhua, kun jokainen oppinut ymmärtämään, että se on yksi uudistuksen lähtökohdista.

        Samoin ulkoistaminen kuuluu soteuudistukseen. Vastuu siirtyy maakunnilta kaupungeille aikaa myöten myös erikoissairaanhoidossa, jos ei ulkoisteta yksityisille Amerikan malliin.
        https://www.kauppalehti.fi/uutiset/tanaan-se-varmistui-hallitus-on-tosissaan-kaatamassa-yritysten-omaisuuden-suojaa-uudesta-sotesta-tulee-aikamoinen-testi/c8f7415c-b7b5-490f-bab3-ace628d5fd24?utm_source=uusisuomifi&utm_medium=almainternal&utm_campaign=kiintea_uusisuomi_ohjausboksi&utm_content=etusivu&_ga=2.250094720.700837123.1592237765-450913407.1536676168


      • Anonyymi kirjoitti:

        Samoin ulkoistaminen kuuluu soteuudistukseen. Vastuu siirtyy maakunnilta kaupungeille aikaa myöten myös erikoissairaanhoidossa, jos ei ulkoisteta yksityisille Amerikan malliin.
        https://www.kauppalehti.fi/uutiset/tanaan-se-varmistui-hallitus-on-tosissaan-kaatamassa-yritysten-omaisuuden-suojaa-uudesta-sotesta-tulee-aikamoinen-testi/c8f7415c-b7b5-490f-bab3-ace628d5fd24?utm_source=uusisuomifi&utm_medium=almainternal&utm_campaign=kiintea_uusisuomi_ohjausboksi&utm_content=etusivu&_ga=2.250094720.700837123.1592237765-450913407.1536676168

        Tuo Kyösti Jurvelinhan ennakoi täysin päinvastaista kirjoittaessaan:

        "Kuten hallitus on jo aiemmin kertonut, tarkoituksena on puuttua ainakin muutamiin nykyisin voimassa oleviin suurimpiin ja pitkäaikaisiin sote-ulkoistuksiin. Puhutaan sopimusten mitätöinnistä."

        Vihjaa lopussa, että Mehiläinen voi viedä Länsi-Pohjan miljardiluokan ulkoistamissopimuksen purkamisen oikeuteen.


      • Anonyymi

        Korpivasurit ei uskalla kaataa sitä, irtoohan sieltä myös suojatyöpaikkoja vasemmiston äänestäjille.


    • Anonyymi

      Eiköhän Kiuru saa taas tuonkaisin. Keskusta aina vain politiikan keskiössä, vaikka vaalitulos 13,8 %. Joka nyt ei niin kamalan huono olekkaan. Näyttää mielipiteet olevan että keskusta siitä petraantuu hyvinkin pian. Varmaankaan ei 17-18 % ole kaukanakaan. Jo yksin maan ruoka huollosta huolehtiminen saa perehtyneiltä ymmärrystä.

      • Eiköhän Kiuru saa taas tuonkin sekaisin.
        Parin tunnin hoitaja asiatkin yhä kesken, kuten kaikki muukin.


      • Anonyymi
        Yliväpeli_Orhonen kirjoitti:

        Eiköhän Kiuru saa taas tuonkin sekaisin.
        Parin tunnin hoitaja asiatkin yhä kesken, kuten kaikki muukin.

        Onko tuo pankkolängvits tarttuvaakin vai juttelitko vain itsekseen, taas (viittaus myös edeltävään kommenttiin)?


    • Anonyymi

      Sote oli Sipilän sotku joka laitetaan nyt kuntoon. Eiköhän jarrutttaja ja rouskuttaja Hanna - Kaisa Heikkinen yritä taas sabotoida koko korjattua sotea, mutta Sanna ajaa kepillä jarruttajan takaisin Kiuruvedelle

      • Anonyymi

        Elätkö tätä päivää ?
        kts itse missä on virhe kirjoituksessasi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Elätkö tätä päivää ?
        kts itse missä on virhe kirjoituksessasi.

        "Elätkö tätä päivää"? Korni kommentti sinulta Palstapölhö.


    • Anonyymi

      Liikenne- ja viestintäministeri Timo Harakka (sd) tarjosi lounaan puoluetoverilleen Antti Lindtmanille.
      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d3aed73e-995f-43dc-a7e8-1bf238817fcb
      Liikenne- ja viestintäministeriön (LVM) toimittamien tietojen mukaan Harakka käytti ministeriön maksuaikakorttia 1.1.–12.6.2020 välisenä aikana neljä kertaa.



      Lounastapaamiset Viskarin (66,40 euroa), Tikan (76,40 euroa) ja Kokkilan (80 euroa) kanssa Brondassa olivat maltillisempia, mutta Lindtman-tapaamisen lasku olikin jo vähän suolaisempi – tasan 300 euroa.
      Kahdestaan kabinetissa.

      https://img.ilcdn.fi/icD6OtHq-gCqr7-7D0qRi1qq3lM=/full-fit-in/612x0/img-s3.ilcdn.fi/889195d21c6b30b748fc38984b83793c85c40f5e93b9588b659948b38b419a37.jpg

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1944
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1690
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1306
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      73
      1265
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1008
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      916
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      913
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      872
    9. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      108
      830
    10. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      830
    Aihe