Kaleva-lehden mukaan Kajaanissa varikkorakennus palaa Tehdaskadulla. Taitaa olla Varastokatu missä palo on.
Rakennus tulessa
27
699
Vastaukset
- Anonyymi
kajaanin kaupungin varikko tulessa,ei todellakaan tehdaskadulla.sotkamontien sillan alapuolella,ei alla.
- Anonyymi
Ihan kohtuullinen vanhan rakennuksen polttonäytös Kainuun Pelastuslaitokselta.
Lehtikankaalaisia tosin olisi voitu informoida ennakkoon valkopyykin sisään ottamisesta, ilmastoinnin sammuttamisesta ja ikkunoiden sulkemisesta.
Kaupungille tuli kuitenkin mittavat säästöt ongelmajätteeksi luokitellun bitumikattohuovan hallitusta taivaalle haihduttamisesta.
Loppu hyvin, kaikki hyvin?- Anonyymi
Vanhat kattohuovat ja bitumit sisältävät asbestia.
- Anonyymi
Hallituksen syytä.
- Anonyymi
Olipa hassusti sammutettu. Ensin oli alle puolet rakennuksesta tulessa ja lopuksi koko höskö vaikka palokunta oli paikalla. Todella kovalla sammutuksella toinen puoli olisi vain palanut. Nyt pikkuhiljaa erittäin runsaan savun kera poltetiin koko rakennus...tai no sen katto yläpohjineen ja osittain hallien sisukset.
- Anonyymi
Palokunnan ripeän toiminnan ansiosta saatiin rakennuksen kivijalka pelastettua.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Palokunnan ripeän toiminnan ansiosta saatiin rakennuksen kivijalka pelastettua.
Siinäpä vapautui sopivasti tontti...
Kajaanin Kansi ja Areena -kauppakeskus-&kulttuurihankkeelle. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siinäpä vapautui sopivasti tontti...
Kajaanin Kansi ja Areena -kauppakeskus-&kulttuurihankkeelle.Kajaanin teatterille voisi sieltä osoittaa uudet tilat.
Kylttyyriväki rientäisi sinne innoissaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kajaanin teatterille voisi sieltä osoittaa uudet tilat.
Kylttyyriväki rientäisi sinne innoissaan.Teatterin tilathan remontoidaan, kuka tuonne rytöläjään haluaisi, tulis kalliiksi.
- Anonyymi
Oikeastihan tuo on helvetin surkea paikka varikolle. Ja kyllä niille muillekin helvetin rumille peltihalleille. Kaupunki voisi kaavoittaa jotain järkevämpää sinne. Ja aivan karmeassa kunnossa koko varikko...jäätävä sekamelska. Kuka siellä on päällikkönä?
- Anonyymi
Junkjunk!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Junkjunk!
Mikä vitun vajakki se sinä junkjunk olet? Tuommonen paskasakin edustaja olis kiva pieksää.
- Anonyymi
Sekin vielä vajaamielinen homo.
- Anonyymi
Joutuikohan Liikku kuntosali sulkemaan savun takia?
- Anonyymi
Satamäärin turvenuijia sillalla turpa ammollaan hakemassa sisältöä elämäänsä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Satamäärin turvenuijia sillalla turpa ammollaan hakemassa sisältöä elämäänsä.
Olihan siellä karhujussi j-pennanenkin
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Satamäärin turvenuijia sillalla turpa ammollaan hakemassa sisältöä elämäänsä.
Ilmaista huvia, kuin tosi-tv -sarjasta jakso: Älä sammuta näin. 🚒🚒🚒🚒🚒
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Satamäärin turvenuijia sillalla turpa ammollaan hakemassa sisältöä elämäänsä.
Ei siinä nyt mitään ihmettä ole jos ihmiset kerääntyvät sillalle katsomaan tulipalon etenemistä jos eivät häiritse sammuttajia. Katsovathan jotkut telkkarista temppareita ja BIG brotheria, se on aivoille paljon vahingollisempaa kuin pieni määrä savua tai tulipalon katselu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei siinä nyt mitään ihmettä ole jos ihmiset kerääntyvät sillalle katsomaan tulipalon etenemistä jos eivät häiritse sammuttajia. Katsovathan jotkut telkkarista temppareita ja BIG brotheria, se on aivoille paljon vahingollisempaa kuin pieni määrä savua tai tulipalon katselu.
sillalla oli kaikki jotka saa kiksit liekkien näkemisestä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
sillalla oli kaikki jotka saa kiksit liekkien näkemisestä
Voi jeesus sentään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voi jeesus sentään.
Näkyi olevan tänne ikuisesti pakosti jäänneitä kajaanilaisia. Nuoria aikuisia vielä 80 luvulla, mutta nyt yli 50 vuotiaita kurttunaamoja.
- Anonyymi
Kajaanin palotarkastajat valppaita huomauttamaan yritysten pihoille kertyneistä liikkumisesteistä (esim. autoromut yms.).
Pelastusväylät pitää olla esteettömät.
Entäs kaupungin palaneen varikon seinävierustat ja muu ympäristö.
Kainarin kuvista sen näkee miksi Pelastuslaitos ei päässyt ajoneuvoillaan palavan varikkorakennuksen länsipuoleiselle alueelle.
Monellakohan merikontilla palaneen rakennuksen päätyväylät oli aikojen saatossa tehokkaasti tukittu?
Kasvillisuus paljastaa että kontit ja muu roina ovat olleet paikoillaan jo vuosia.
Sokeutta on monenlaista, näköjään. - Anonyymi
Erillisverkot, erveuutiset, 7.2.2018
Dronet ovat jo osa pelastustoimintaa
Kauko-ohjattavat ilma-alukset eli dronet ovat viime vuosina yleistyneet yritysmaailmassa ja turvallisuustoiminnassa.
Suomessa droneja on kokeiltu pelastustoiminnan apuna esimerkiksi Kymenlaakson pelastuslaitoksella sekä Kajaanissa, Mikkelissä, Merikarvialla ja Ylivieskassa.
”Jo nykyään käytössä olevilla kaupallisilla lennokeilla on onnistuneesti nopeutettu muun muassa maastopalojen paikantamista sekä kadonneiden henkilöiden ranta- ja vesistöetsintää. Dronet auttavat myös tilannekuvan muodostamisessa, niin maastopaloissa kuin rakennuspaloissa sekä vaarallisten aineiden onnettomuuksissa. Esimerkiksi räjähdysvaaralliselle alueelle voidaan lennättää drone ja saada näin arvokasta tilannekuvaa riskeeraamatta ihmishenkiä”, kertoo osastopäällikkö Harri Virtanen Erillisverkoista.
Dronet auttavat tilannekuvan muodostamisessa, niin maastopaloissa kuin rakennuspaloissa sekä vaarallisten aineiden onnettomuuksissa.
Nopeampi tilannekuva, vähemmän riskejä pelastajille
Rakennuspalossa drone saavuttaa kohteen ensimmäisenä ja antaa pelastajille ajantasaista kuvaa palokohteesta ja sen ympäristöstä. Videokuvan avulla nähdään muun muassa, onko paikalla esteitä, jotka vaikeuttavat pelastajien toimintaa sekä kuinka paljon alueella on ihmisiä, jotka mahdollisesti tarvitsevat lääkintähenkilöstön apua. Saadun kuvamateriaalin avulla edessä olevaan tehtävään voidaan valmistautua jo matkalla.
Drone voi toimia johtamisen ja päätöksenteon tukena. Lämpökameralla varustettu drone on suuri apu palohälytyksissä.
Droneissa on myös lämpökamerat, joiden avulla pystytään määrittämään etukäteen, missä kerrostalon asunnossa palo on, ennen kuin se näkyy ulospäin. Tämä nopeuttaa pelastajien työtä kohteessa, kun palo on jo paikannettu. Ilman dronen antamaa informaatiota paikannus jouduttaisiin tekemään vasta kohteessa [Lainaus päättyy].
############
Yle, Droonit26.6.2020
Droonien hyödyistä suurissa maasto- ja rakennuspaloissa on saatu kiistaton näyttö – sammuttajille ilmakuva kertoo paljon ja nopeasti
Droonit ovat olleet sammutustöissä apuna kesäkuun maastopaloissa eri puolella maata.
##########
Miksi Kainuun Pelastuslaitos ei käyttänyt paljon kehumaansa droneaan varikkopalon sammutusyritysnäytelmässään?
Käytettiinkin droneja äskeisen Uuno-myrskyn pelastustoimien yhteydessä?
Montako dronea ja niiden käyttöön koulutettua henkilöä on nyt Kainuun Pelastuslaitoksen alueen kunnissa jokapäiväisessä käytössä/valmiudessa?
Eihän vain dronet ole perikainuulaiseen tapaan kuin poliisikoirat - yhden nimetyn erityispalkkaa nauttivan henkilön käytössä ja ohjauksessa?
Droneohjaajan vahtiessa mustasukkaisesti droneaan ja saavuttamaansa erityisasemaa hyvät digitaidot omaavassa pelastushenkilöiden joukossa. - Anonyymi
Älä inise. Tehdaskatuhan on täynnä lahoja varikkoja.
- Anonyymi
Toissapäivänä ajoin ohi ja palo olii saatu sammutettua. Ei edes savua näkynyt enään.
- Anonyymi
Uuno-myrskyn raju vesisadekuuro hoiti varikon jälkisammutuksen onnistuneesti. Kiitokset Uuno-myrskylle.
- Anonyymi
Se on Koti Kajaani eikä Kajaani. Ottakaa asioista selvää!
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p595900Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "793269Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242441No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol402095- 192028
Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1621843Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v61629Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy83122281-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome201216Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah811085