Asumme rivarissa kaupungissa, ja haluaisimme tarjota kissalle mahdollisuuden ulkona oleskeluun. Mutta tällaisena peukalo keskellä kämmentä -tyyppisenä ihmisenä en tiedä yhtään miten tuo kissatarha pitäisi toteuttaa... Valmiit häkit näyttivät maksavan 500e ylöspäin ja siihen sijoitukseen, opiskelijana ei ole varaa lähivuosina.
Joten olen tullut päätökseen, että tarha pitäisi itse väsätä, eikä kukaan tuttukaan vaivaudu auttamaan.
Kävisikö pohjana esim. kanoille tarkoitettu tarha (ilman sitä koppia)?
Itse en edes tiedä materiaaleista mitään😬
Mistä olisi edullisinta hankkia ja millaisia materiaaleja kissan tarhaan tarvitsee? Jos joku on tehnyt itse, paljonko kustansi? Mitkä olisi mielestäsi minimi mitat tarhalle (yhdelle 4kg kissalle)?
Kissalle tarha
11
170
Vastaukset
- Anonyymi
Helou, musta ei ole kovin apua, mutta meillä oli mökillä isän rakentama kissantarha kun olin pieni. Se oli sellaista jämäkkää tummanvihreää verkkoa. Netissä on vinkkejä, löytyisikö lähipiiristä joku joka voisi auttaa? Yksi vinkki: laittakaa verkko myös maahan! Meidän kissa kaivoi tunnelin ja lähti metsäseikkailulle, onneksi kaveri löytyi ja verkko saatiin alle laitettua.
- Anonyymi
Tuo verkon laittaminen maahan pitää kyllä muistaa, meillä on sen verran nokkela kissa että varmasti keksisi myös tuon kaivamisen! Itsellä ei tullut edes mieleen tuo :)
- Anonyymi
Torilla myydään usein tarhoja,joissa kehikko ja verkko.Helppo kasataTarvitsee vain verkon kattoon,ja halutessasi asettaa niin,että kulku suoraaan ovesta/ ikkunasta aitaukseen.Se helpottaa kesällä,kun voi pitää kulkua vapaana itse koyona ollessa.Ja aitaus pn myös helppo kerätä pois.Lattian kun laatasta latoo,ei tule ali,eikä muut elukat kaiva aitaukseen.100€ noita aitauksia välillä myyty.Oliko joku 3x3 m kokoisia.
- Anonyymi
Nyt on paljon myynnissä tarhoja,kannattaa ostaa,ja laatoittaa pohja.Sekä verkottaa katto.Sen voi sisustaa mieleiseksi,niin tulee hyvää tilaa ulkoiluun😊
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nyt on paljon myynnissä tarhoja,kannattaa ostaa,ja laatoittaa pohja.Sekä verkottaa katto.Sen voi sisustaa mieleiseksi,niin tulee hyvää tilaa ulkoiluun😊
Toria olen seurannut mutta tässä omalla alueella ei ole ainakaan toistaiseksi ollut.Pitää seurata aktiivisemmin toria jos sieltä löytyisi hyvä! Kiitos vinkeistä! Tuo laatoitus olisi kyllä fiksu keino estää karkaaminen :)
- Anonyymi
Kannattaa lopettaa elikko ja hankkia vaikkatyyliin kala,johon on varaa
- Anonyymi
Ei se nyt ole hyvä peruste lopettaa lemmikkiä, jos ei ole täksi kesäksi varaa heittää yli 500e häkkiin? Hyvä elämä kissalla muuten, syö paremmin kuin minä itse (laadukasta ruokaa ja kissanhiekkakaan ei ole sieltä edullisimmasta päästä.) Toki hihnassa ulkoilu olisi yksi vaihtoehto mutta uskoisin että katti tykkää enemmän vain köllötellä auringossa.
Kiitos kuitenkin vinkistä, kalaan olisi vähemmän varaa, pitäisi muuttaa isompaan asuntoon (johon kunnon akvaario mahtuisi huoletta) ja tietysti ostaa sille kalalle uusi akvaario tarvikkeineen.
- Anonyymi
En kannata tarhan rakentamista kissalle, koska kissasi ei todennäköisesti pysy siellä eikä liioin tule viihtymään siellä. Muutenkaan et saa rakentaa kyseistä tarhaa rivitalon takapihalle oletan, ilman asunnon omistajan lupaa.
Kannatan laadukkaiden valjaiden, hankkimista kissalle jossa ulkoilut sitä.- Anonyymi
Jos tarhan pohja on laatoitettu,verkko tukevaa,ja runko putkea.Mistä se kissa karkaa?
Valjaista kissat kiemustelee ja pakittaa pakoon.Valjaat,ei estä irtokoiran hyökkäystä,eikä kissan jäämistä jumiin valjaistaan.
Tarhaa suosittelen.Se kun on verkosta,ja pois purettavissa helposti,harvempi vuokranantaja sitä kieltää.En ole kuullut ainoankaan kieltävän.Noita nähnyt useampia rivarin takapihoilla kissan,kanin ja koiran turvallisena lisätilana.
- Anonyymi
Muistathan varmistaa taloyhtiöltä/vuokranantajalta, onko rakentaminen sallittua ja jos on, niin millaisen. Uskon, että kissalle siitä olisi paljon iloa.
- Anonyymi
Sellaisista rivarin yhteydessä olevista pikkukopperoista ei ole kissalle mitään iloa. Yhtä turhaa ja suoranaista kidutusta kissalle on raahata niitä valjaissa pitkin pihoja. Kissoja tulisi ottaa vain maalle, jossa niiden on mahdollisuus nauttia vapaudestaan omassa laajassa pihapiirissään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1237120Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1224907L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa644235TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a153453Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7232250Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?2711671- 671455
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581418Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j581374Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä221356