Ilma mukaan kotoa

Anonyymi

On se tarkkaa, kun äidit työntävät lapsenvaunuja kuomu ylhäällä ja paksu peite estämässä ilmanvaihtoa. Onko se kotoa tuotu ilma niin paljon parempaa, ettei sitä vaihdeta raikkaaseen ulkoilmaan? Itse kevyesti puettuna, muta lapsi vaunuissa ilman tuulenvirettäkään ja varmasti täysissä pukeissa peitto päällä.
Huomaavatko äidit, että lapsi ei itke eikä ääntele kuomun alla? Onko se kiinnittänyt äitien huomion? Ei varmaan, koska peitot on pyykkipojilla tiukasti kuomussa kiinni.
Lapsi on siellä lämpöhalvauksen partaalla. Nukkuu, koska on lähes tajuton. Pankaapa lämpömittari vauan posken lähettyville. Saatte tuloksen, joka toivottavasti herättää teidät ajoissa huomaamaan, että lapsi saattaa ihan oikeasti tukehtua koppaansa.
Lapsikin tarvitsee ilmaa ja kesän tuulahduksen.

2

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi isät ei työnnä vaunuja? Kuomu on ylhäällä, ettei aurinko polta lapsen kasvoja. Nuo täydet vaatetukset keksitkin ihan omasta päästäsi. :D

    • Anonyymi

      No totta kai isätkin vaunuja työntävät, äidin ohjeiden mukaan.
      Lapsi suojattu auringolta, hyttysiltä ja ilmalta kuomun alla.
      Pitääkö vaunujen olla jatkuvassa auringonpaisteessa? Suosittelisin vanhempien kuvittelevan miltä tuntuisi maata lämpölaatikossa kuomu ja sideharsovaippa, tai ehkä jopa villahuopa naaman edessä, auringonpaisteessa.
      Otatte itsekin aurinkoa, bikineissä, ja etsitte paikan, johon tuuli osuu ja ilma liikkuu.
      Lapsi ei hikoile kuten aikuinen. Lämpöhalvaus on ihan aito huoli tässä helteessä. Antakaa ilmaa lapsellenne. Sallikaa hänelle ilmakylpyjä puolivarjossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      464
      6596
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      191
      3924
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2533
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      26
      2050
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      139
      1436
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1335
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      68
      1176
    8. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      79
      1108
    9. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1105
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      46
      1049
    Aihe