Jokainen suomalainen kirjasto voisi tilata Ruijan Kaiku-lehden ja sillä tavalla auttaa pieneltä osin kveenejä.
Kirjaston asiakas voi panna asian vireille ja esittää kirjastolle Ruijan Kaiku-lehden tilausta.
Nyt kirjastoihin tilataan ulkomailta vieraskielisiä lehtiä ja rahat päätyvät milloin ruotsalaisten,milloin amerikkalaisten taskuihin.
Sen sijaan,voi tilata ulkomailta lehtiä,joista saa ihan hyvin suomeksi tietoa ko. maasta. Ja rahat auttavat suomenkielisiä ulkomailla.
Esimerkiksi:
-Karjalan Sanomat (Karjalan tasavalta)
-Ruotsinsuomalainen (Ruotsi)
-Ruijan Kaiku (Norja)
Nyt noita syrjitään eikä niitä näe kirjastojen lukusaleissa. Sen sijaan kalliita kansainvälisten yritysten vieraskielisiä lehtiä!
Joka kirjastoon Ruijan Kaiku
3
543
Vastaukset
- Ruijan Kaiku kirjastoon!
Kannatan ajatustasi, kiinnostaisi todellakin tietää missä jamassa kielisukulaisemme ovat ja kuinka naapurimme kohtelevat heitä.
- Suomalainen
Nyt kannattaa asianne esillesaamiseksi ilmottaa ruijan kaiussa ruijan haluavan liittyä Suomeen. Eihän Norja sen salli liittyvän, Mutta saatte moisella provokaatiolla koko Norjan huomion.
- Samaa mieltä
Suomalainen kirjoitti:
Nyt kannattaa asianne esillesaamiseksi ilmottaa ruijan kaiussa ruijan haluavan liittyä Suomeen. Eihän Norja sen salli liittyvän, Mutta saatte moisella provokaatiolla koko Norjan huomion.
Kveenit voisivat provosoimalla Norjan hallitusta saamaan aikaan liikahduksen asenteisiin Oslossa.
Pykeija kun laitto ilmoituksen lehteen,että kylä on kaupan niin jo vain alko tapahtumaan vuosikymmen sitten.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku604686Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362159Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti511678- 1781659
Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1651537Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.2781372Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm1981219- 871142
- 2041136
- 651094