Löytyykö kokemuksia laiturivalmistajista? Olen ostamassa uutta laituria mökille ja olisi mukava kuulla kokemuksia eri valmistajista. Ajatuksena ostaa joko betoni tai putkiponttooni laituri.
Valmistajat joita ajattelin kilpailuttaa ovat Savorak, A-laituri ja LipLap. Saa ehdottaa muitakin jos on hyviä kokemuksia.
Laiturin koko 3mx6m ja kävelysilta 5-6m pitkä. Tulossa pienen järven rantaan jossa jäät sulavat yleensä paikalleen, joten molemmat mallit varmaan kestävät hyvin. Tulossa lähinnä uimalaituriksi/terassiksi. Saisi olla vakaa ja pitkäikäinen. Löytyykö kokemuksia kannattaako valita betoni vai muoviponttooni? Suurta venettä ei tarvitse kiinnittää.
Betoni vai putkiponttoonilaituri?
2
960
Vastaukset
- Anonyymi
Saattaapa olla niin, ettet saa ilman lupaa rakentaa noin kookasta laituria. Käytänteet vaihtelevat. Mikä lienee sillä paikkakunnalla käytäntö.
Jos teet laiturin niin putkiponttooni on ainoa järkevä ratkaisu. - Anonyymi
Ostimme vuosi sitten Savorakin ponttoonilaiturin kulkusillalla asennuksella Päijänteelle. Saimme viallisen laiturin, joka on kallellaan järvelle päin, johtuen siitä, että laiturikehikko ei ole vaakasuorassa ponttonien päällä, vaan on epätasapainossa (ei vaaterissa) suhteessa ponttooneihin. Virhe ottaa silmiin ja päätylaudoitus lahoaa ennen aikaisesti. Jälleenmyyjä ei ole tehnyt ongelmalle vieläkään mitään eikä kirjalliseen reklamaatioon ole vastattu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?
HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa711956- 1001849
- 1421753
- 971421
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo351369MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil3171255- 601219
Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1301102Julkisuuden henkilön päiväin päätös
Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa2761056Kuulin juttua että Jeesus on kopioitu krishnasta
Pitääkö paikkansa että kertomukset ovat samat kummankin uskonnon kirjoissa446953