Kertokaa vinkkejä asuntolaan!

Anonyymi

Moi! Oon 15-vuotias nuori, joka aloittaa kesän jälkeen ammatillisen koulun ja muutan asuntolaan. Oon lukenut monia viestiketjuja, joissa kerrotaan millaista olla asuntolassa yms. mutta ne on niin vanhoja, että ajattelin kysyä millaista se on nykyään.

Millainen asuntola oli kyseessä? Oliko jokaisella oma huone, jossa keittiö, vessa yms, vai oliko kyseessä soluasunto eli yhteiset wc-tilat ja keittiö?
Millaista on asua asuntolassa? Miten siivoukset järjestettiin?
Tarjottiinko siellä ilmainen ruoka? Jos joo, niin järjestettiinkö ruokailu koulun ruokasalissa? Pitikö näyttää opiskelijakorttia, jotta saat syödä?
Jos teit itse ruuan niin mitä yleensä teit?
Kannattaako asuntolaan ottaa "kalliita" tavaroita, onko keneltäkään varastettu mitään?
Saako siellä uusia kavereita?
Voiko kavereita, jotka eivät asu asuntolassa tai käy samaa koulua niin vierailla?
Toiko vanhempanne teille jotain jos tarvitsit?
Jos et jäänyt viikonlopuksi asuntolaan niin moneltako lähdit perjantaina ja saavuitko sunnuntaina vai maanantaina? Mihin aikaan?
Saitteko Kelalta minkäänlaista tukea esim. oppimateriaalilisää ja voiko saada "panttimaksun" Kelalta, jos perheessä on huono rahatilanne?
Mitä varustuksia yhteisessä keittiössä oli? Oliko esimerkiksi kahvinkeitintä?
Oliko soluasunnossasi siivouskaappia? Jos oli, mitä kaikkea sieltä löytyi?
Entä jos ei tule toimeen huonekaverin tai muiden kämppisten kanssa toimeen, miten silloin kannattaisi toimia ja voiko silloin vaihtaa solua?
Oliko keittiökaapeissa ja jääkaapissa jokaisella oma hylly, jossa säilyttää astiat ja ruuat? Jos ei, miten säilytitte astianne?
Pystyikö hoitoaineet, siteet yms. jättämään vessaan vai "pitikö" aina viedä omaan huoneeseen, ettei kukaan muu käytä?
Ja viimeisenä kysymyksenä. Mitä kaikkea tarvitsee mukaan? Luettelen asioita, joita uskon tarvitsevani, lisätkää jos tulee jotain mieleen!

Vaatteita, hygienia- ja kosmetiikkatuotteet (meikit jos käyttää, hammasharja ja -tahna, hiusharja, deodorantti, siteet/tamponit, sheiveri, shampoo, hoitoaine...), lakanat, tyyny, peitto, laturi, kuulokkeet, kirja jota lukea, lompakko, 2kpl lautanen, 2kpl kulho, 4kpl kahvikuppi, 4kpl lasi, 4kpl haarukka, 4kpl veitsi, 4kpl lusikka, 2kpl kattila, 1kpl paistinpannu, paistinlasta ja kauha. Sitten tietysti ruokaa, kun käy kaupassa.

Kiitos jo valmiiksi vastauksista ja vastaa mieluiten niihin kysymyksiin mihin osaat vastata! :)

0

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

        Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
        Maailman menoa
        676
        8189
      2. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

        Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
        Kotimaiset julkkisjuorut
        234
        2418
      3. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

        Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
        Maailman menoa
        467
        2405
      4. Poliisi otti Stefun kiinni!

        Seiska tietää kertoa.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        147
        1942
      5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

        Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
        Kotimaiset julkkisjuorut
        34
        1548
      6. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

        Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
        Kotimaiset julkkisjuorut
        120
        1320
      7. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

        Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
        Viihde ja kulttuuri
        51
        1266
      8. Steppuli veressä

        Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        83
        1090
      9. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

        nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
        Ikävä
        65
        871
      10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

        Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
        Suhteet
        7
        850
      Aihe