Muistelin aikoja, kun kunnanhallituksessa ja päättäjissä oli TN, JH, JL, TS ... ja mukana päättäjssä oli todella laajaa näkökulmaa omaavia henkilöitä. Tämä näkyi ratkaisukeskeisenä yhteistyöhalukkuutena. Silloin hieman naurettiin naapurikuntien Ki-Ki-Ka ja ehkä Ky tai jopa Sa ... jne. maakuntalehdessä saamille negatiivisille palstajutuille. Toki itsekkin myhäilin, koska "me onnistuimme paremmin". Nyt näyttää, ettei kunnassa välttämättä ole yhteistä visiota tai strategiaa, tai siihen ei sitten "puolueet" ole sitoutuneet? Onko oma kuntamme ajautunut tuohon samaan "suohon", kuin mitä me -90 luvulla muille kunnille tai kaupungeille aikoinaan naurettiin? Huh, huh ... oma peli kuntoon ja nopeasti eli yhteinen tahtotila, mikä se on? ... se ken tahtoo, se onnistuu - mutta vain yhdessä?
Joskus oli toisin?
7
108
Vastaukset
- Anonyymi
On peiliin katsomisen paikka!
- Anonyymi
Mualima on muuttunna ja ihmiset sen myötä
- Anonyymi
Omaa peliä on erittäin vaike saada kuntoon kun päättäjät ovat tahkonneet miljoonien loven kukkaroon järjettömillä päätöksillä ja omaa kukkaroa tukien yhteiskunnan varoilla.
- Anonyymi
Nykyisillä päättäjillä on pallo täysin hukassa. Ja totta, strategiakin puuttuu. Ikävintä on se, että kunnanhallituksella ja lautakunnilla on niin munattomat puheenjohtajat jotka eivät saa viranhaltijoita ojennukseen.
- Anonyymi
Viranhaltijoissako onkin suurin syy tähän ahdinkoon?
- Anonyymi
Äänestäjät on valinneet heitä!
- Anonyymi
Osa sen aikaisista päätöksistä on johtanut tähän tilanteeseen.
Osalla päätöksenteosta kun on kauaskantoiset seuraukset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️662378Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1822058Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.452017Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣301728Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.1151696Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1681383Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost1951322Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬261195En mä tiedä mitä tapahtuu
siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.9992- 80991