Miten on nuotion kanssa. Missä saa tehdä tulet ja missä ei. Onko valtion maille erivapauksia. Olisi paljon mukavampi ja helpompi keitellä kunnon nuotiolla,ja kuivatella varusteita telttaleirissä ollessa. Ja onhan siinä se tunnelma.
Nuotion teko luvallista?
5
118
Vastaukset
- Anonyymi
Nuotion teko vaatii maanomistajan luvan. Piste.
Nuotiopaikolla saa polttaa nuotiota, tarkoittaa siis sellaisia valmiiksi laitettuja paikkoja, ei mitä tahansa vanhaa nuotion pohjaa.
Joillekin eräämaa-alueille kuten esimerkiksi Koilliskaira on valtio-omistaja antanut yleisluvan retkinuotioitten tekoon ja maapuitten ottoon nuotiota varten.
Käytännössä kyllin erämaisilla alueilla voi nuotioita tehdä retkeillessään. Paikka pitää valita hyvin (ei kalliolle eikä kytemään jäävään turpeeseen), huolehdittava siisteydestä (jäljet voi hävittää), kasvavia tai pysytypuita ei saa ottaa. Ei siitä jää kiinni.
Sitten vielä se metsäpalovaroitus... - Anonyymi
Valtion mailla Lapissa. Peräpohjolassa, Kainuussa ja Pohjos-Karjalassa saa nuotion tehdä suojelualueiden ja retkeilyalueiden ulkopuolelle , jos alle puolen kilometrin säteellä ei ole virallista nuotiopaikka. Tul3ntekoon saa käyttää vähäarvoisia maapuita ja pieniä juurakoita. Mieluiten kuitenkin käytettävä keitintä.
Hätätilanteessa, paleltumisen, hypotermian, kuoleman uhatessa tullen saa tehdä aina kenen maille tahansa. - Anonyymi
Omien maiden lisäksi olen tehnyt myös valtion maille tulet harkintani mukaan minne haluan. Eli minulla on erivapauksia, pilkku. Rajoite on siinä, että metsäpalovaroituksen aikana/ muuna kuivana aikana ei missään nimessä tietenkään mitään tulia valtion maillakaan muualle kuin polttimen kanssa rantakivikkoon, jossa lähin varpu vähintään 5 m päässä. Ja sielläkin tuulen alle eli rannan suuntaan. En kiellä sääntöjen tarpeellisuutta, mutta että kuitenkin. Säännöt on noudattajia eli muita kuin minua varten.
- Anonyymi
Näin on. Tulet olemme aina tehneet leiriin siitä sen enempää kyselemättä. Ja kun on erämaassa niin mitäpä niitä varotustiloja tietäisi!!!
- Anonyymi
Esim Vätsärin sivuilla:
Metsähallitus on päätöksellään antanut yleisen luvan tulentekoon maastossa Lapissa. Tulentekoon voi käyttää kuivia oksia, risuja ja pieniä juurakoita. Mikäli alle puolen kilometrin sisällä on huollettu tulentekopaikka, täytyy tulistelun tapahtua siellä. Luonnonsuojelualueilla, joille on laadittu hoito- ja käyttösuunnitelma tai annettu järjestyssääntö, noudatetaan tulenteossa sitä, mitä näihin suunnitelmiin ja sääntöihin on linjattu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2474639Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii773086- 472473
- 281813
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua451777- 811470
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘851295PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden143965- 69958
Sellainen tunne sydämessä
Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,86894