Mistä hommata väylämerkit mökkirantaan?

Ruoppasin mökkirantaan veneväylän ja jostakin pitäisi saada väylämerkit. Mistä saa tilattua? Ilmeisesti yksityisellä reitillä käytetään sinistä viitoitusjärjestelmää.
42155
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Virallisia et saa kuin varastamalla mutta niitä pienempiä sinivalkoisia myy vaikkapa laiturikauppiaat/valmistajat.

Äänestä
  • Ketään mainostamatta, mutta veneväyläpoiju hakusanaksi niin jo löytyy. Taikka sitten tekee itse viemäriputkesta maalaamalla.

    Äänestä

Yksi ja kestävä vaihtoehto on tehdä linjataulut/kepit rantaan eli esim kaksi keppiä peräkkäin niin että kun olet väylällä, kepit ovat samassa linjassa. Helppoa ja jos ajat pimeällä niin keppien päihin heijastimet.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ruoppasin mökkirantaan veneväylän ja jostakin pitäisi saada väylämerkit. Mistä saa tilattua? Ilmeisesti yksityisellä reitillä käytetään sinistä viitoitusjärjestelmää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu