Moikka,
Olen vielä veneilyn suhteen täysi keltanokka mutta nyt harkitsen ensimmäisen oman veneen ostoa. Millaisia asioita moottorivenettä ostaessa ylipäätänsä kannattaa ottaa huomioon? Olen kiinnostunut eräästä veneestä, jossa kuitenkin starttilautanen jäänyt kiristämättä. Onko vaikea itse kiristää ja löytääkö siihen jostain ohjeita? Netistä olen koittanut huonolla menestyksellä tietoa löytää.
Keltanokka kyselee
4
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Voisitko kertoa hintaluokan ja venetyypin joka sinua kiinnostaa? On aivan eria asia ostaa soutuvenettä missä uudehko 4 heppainen perämoottori kuin vaikka matkavenettä missä kaksi vanhaa isoa bensakonetta. Tarkkana kannattaa olla mitä vanhempaa ja isompaa venettä ostaa, asiantuntija mukaan kaupoille tutkimaan vene ennen ostopäätöstä.
- Anonyymi
Eli starttikehä, joka on vauhtipyörässä, no sehän on kai särkenyt staattorin ja ties mitä. Kerro ihmeessä mikä kone kyseessä. Mikä vene ?
- Anonyymi
Mikä on starttilautanen, missä moottorityypissä tuollainen on ?
- Anonyymi
Ehdotan pientä pulpettivenettä. Sillä voit kalastaa, cruisailla, ottaa aurinkoa... Eikä maksa paljoo ja saat myytyä helposti jos kyllästyt. Helppo hoitaa( muovivene), kevyt siirrellä, ja kiskoa rannalle..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt273966Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.442029Kun kohtaat jotain ainutlaatuista
ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö421293- 771155
Mua ahdistaa
Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi361107Ei tämä enää tervettä oo
Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.251096Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista
Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä491017Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin161915Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!
Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os173861- 56833