Paljonko sinulle pitäisi maksaa, että sitoutuisit käyttämään tietokoneissasi loppu elämäsi ajan vain Windowssia käyttäjärjestelmänä? Edes virtuaalikoneessa ei saisi ajaa Linuxia.
Pohdin tätä itse vakavasti ja tulin siihen tulokseen, että hinta olisi joku sellainen rahasumma, jonka avulla voisin olla täysin satavarma, että elämä olisi täysin tyydyttävää vaikka luopuisin kokonaan tietotekniikasta. Eli siis summalla pitäisi saada tyyliin paratiisisaari jonka saisi julistettua itsenäiseksi valtioksi jne. Tosin, silloinkin pitäisi sopimuksessa olla vielä mahdollisuus sille että tuon uuden valtion infran saisi edes rakennuttaa Linuxin päälle.
Puhutaan siis jostain vähintään miljardiluokan hintalapusta. Sen verran arvokas avoimien järjestelmien turvaama intellektuaalinen vapaus ja integriteetti on minulle.
Jos olet windows-käyttäjä, kerro toki millä rahalla olisit valmis vaihtamaan Linux-leiriin.
Mistä hinnasta ryhtyisit Windowssin orjaksi?
20
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Mulla kovalevyn vaihto ( tässä läppärissä )vie viisi sekuntia.
Koneen sammutus ja käynnistys tietysti päälle.- Anonyymi
Ymmärrän. Eli taktiikkana rahat pois ja Linux takaisin toiselta kovalevyltä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ymmärrän. Eli taktiikkana rahat pois ja Linux takaisin toiselta kovalevyltä.
Et kuitenkaan jummartanut.
Mitkä rahat?
Enpä sanonut mitä vaihtuu ja mihin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Et kuitenkaan jummartanut.
Mitkä rahat?
Enpä sanonut mitä vaihtuu ja mihin.Kokeile ensin jotain helpompaa ajatusta. Vaikkapa paljonko on 1 2?
Kyllä se siitä, harjoitus tekee mestarin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kokeile ensin jotain helpompaa ajatusta. Vaikkapa paljonko on 1 2?
Kyllä se siitä, harjoitus tekee mestarin.Aina vaan tyhmempiä juttuja.
- Anonyymi
Ubuntu on paras! Miksi vaihatisin vakoiluun ja toimimattomuuteen?
- Anonyymi
ei voi, vähän kun kokeilin niin heti w10 halkaisi bioksen.
- Anonyymi
Ei tässä iässä enää jaksa ja kiinnosta ajatusleikit.
Mikset sinäkin palaisi maanpinnalle. - Anonyymi
Ehkä 2000 €/kk työttömyyskorvausten ym. tukiaisten päälle riittäisi, mutta käyttäisin tietysti kuitenkin Linuxia varsinaisesti!
Suoraan sanoen en olisi valmis tekemään aloittajan mainitsemaa vastaavaa sopimusta sillä se tarkoittaisi ettei voisi käyttää esim. älypuhelimia.
Tällä hetkellä itselläni on käytössä Windows (kotikoneissani), MacOS (työkoneessani) ja Linux (Android-puhelimessani, ja myös koti-serverissäni).
Eli mieluiten käytän kaikkia tarkoitukseen johon ne parhaiten minulle sopivat :)- Anonyymi
Hyvä kommentti Oudoksuvalta. Työkalut työn mukaan.
En vain (poislukien pelaaminen) keksi mitään asiaa missä windowssin kanssa pääsisi helpommalla. Ja pelirintamallakin on muutosta ilmassa kun suuri osa Steamin peleistä on pelattavissa jo Linuxilla. - Anonyymi
En mistään hinnasta sitoutuis käyttämään vain Windowsia loppuelämäni ajan, en mistään hinnasta!
- Anonyymi
Itse käytin Wintoosaa 20v aikansa kutakin. No jos erikseen maksetaisiin kuukausipalkaa pelkästään siitä että käytäisin Wintosaa niin siinä tapauksessa harkitsisin asiaa. Tosin sillä ehdolla että esim. klo.7.00-16.00 käytäisin tuota käyttöjärjestelmän kuvatusta pävitäin. Muun ajan sitten käytäisinkin itse valitsemaani käyttöjärjestelmää joka ei kytäile tekemisiäni.
- Anonyymi
En mistään hinnasta! Yksityisyys on täerkeä ja silloin jenkkien vakoilu hässäkät saa olla.
- Anonyymi
ei mistään hinnasta.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse814620Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093837Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1763627Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.632062Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.781268- 1281125
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1401050- 49979
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä26891