ADHD aikuisia?

Anonyymi

Keski-ikään ehtineellä puolisollani on erittäin paljon adhd-tyyppisiä oireita. Vuosien varrella näiden ymmärtäminen on kokoajan haastavampaa ja hänen levottomuus ahdistaa minua todella paljon.

Koulussa hän sai usein ehdot muutamista aineista, koulu ei kiinnostanut. Mieluiten vietti aikaa harrastuksen parissa, sama harrastus ollut näihin vuosikymmeniin saakka ja se vie ihan kaiken hänen aikansa ja huomionsa. Muusta ei juuri puhu kuin tästä, ei ole mikään seuramies kun puhuu toisten päälle ja pitää loputtomiin monologeja harrastuksestaan.
Kun ei ole kiinnostusta kuin yhteen asiaan, hän on aika heikko yleis sivistykseltään.

Hän muistelee että kärsi lapsena usein käsien tärinästä. Nykyisin on motorista levottomuutta, jalat hytkyttää, sormet nykii, kasvot vääntelehtivät, napsuttaa suuta, autolla ajaessa nytkyttää ratin lapetta.
Herkkä valolle, heräilee yöllä jos toisaalla talossa palaa sähkölaitteiden pienet herätevirta valot. Emme nuku enää samassa huoneessa koska hän kuulee unensa läpi miten minä hengitän ja sen vuoksi hän heräilee.

Hän ei voi olla paikoillaan, tekee kokoajan jotain joka liittyy harrastuksensa Muu oikeasti tärkeä ei kiinnosta ja jättää tekemättä.
Jos hän käy joskus esim kalassa, hän ei voi lopettaa ennenkuin osa saanut saalista enemmän kuin kukaan muu tai "suurinpiirtein koko järvi tyhjäksi kalasta". Kolme pakastinta pursuaa kalaa. Kaikki tällainen mihin hän ryhtyy, on ihan mahdotonta ja maksimaalista.
Elokuvissa ei voi käydä eikä kotonakaan katsoa telkkua, sanoo että ei ole järkeä istua aloillaan tuntitolkulla.
Motorinen levottomuus lisääntyy jos näkee että joku muu istuu rauhassa ja vaikka esim lukee kirjaa, hänen pitää saada tämä toinenkin ylös ja liikkeelle.
Ei ymmärrä ajan kulua. Saatan sanoa vaikka että lähden kohta lenkille. Mies kysyy vartin päästä, joko kävit sielä lenkillä. Vaikka ollaan oltu yhdessä sisällä samassa tilassa kokoajan.

Silloin kun hän on päissään, levottomuus asettuu. Hän saattaa istua tunninkin aloillaan mutta puhuu vain harrastuksestaan, ei siis mitään vuoropuhelua.

Nyt tuntuu että olen itse aika loppu, en pysy perässä, koko elämä jää elämättä kun ei voi pysähtyä ollenkaan ja nauttia elämästä. Kaipaan niin hirveästi juttuseuraa ja rauhallista olemista.

Onko kenelläkään vastaavia kokemuksia, miten jaksatte puolisona?

2

216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Epäilen omalla puolisollani olevan adhd, niin paljon on siihen viittaavia piirteitä. Enkä meinaa jaksaa. En tiedä mitä tehdä, ero tuntuu ainoalta vaihtoehdolta.
      Adhd-liiton esitteessä sanotaan, että adhd kohtelee puolisoaan usein epäsosiaalisesti ja epäkunnioittavasti. Tämän allekirjoitan, muille hän on ihan erilainen.

      • Anonyymi

        Piirteet eivät viittaa adhd:n, ne ovat adhd:ta.Jos on riittävä määrä tiettyjä piirteitä sille on annettu nimi adhd, mitään muuta siihen ei sisälly.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      16
      1522
    2. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      416
      1315
    3. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      308
      1269
    4. Ethän leiki kanssani J- mies

      Jos oletkin joku pelimies, jolla monia vaihtoehtoja, katkon kylmästi yhteyden. En jaksa sellaisia miehiä.
      Ikävä
      100
      903
    5. Miesmäinen vanha nainen joka kulkee lastenvaunujen kanssa

      Mikähän kaheli tämä yks kaupungilla karvahattu päässä kulukeva vanha eukko on joka työntää lastenvaunuja. Onhan sitte
      Kuhmo
      16
      894
    6. Molemmat päät

      aivan tulessa😫 Miksi pitää ihmisen tällaisesta kärsiä??? Jos koko ajan pnettaa, niin miksi sitä seksiä ei voi sitten s
      Ikävä
      114
      809
    7. Liikenne onnettomuus

      Luin juuri Ampparista Konneveden kauheasta onnettomuudesta jossa menehtyi 60-luvulla syntynyt mies. Onko kellään tarkemp
      Konnevesi
      6
      760
    8. Miltä kaivattusi näyttää?

      Mitä vikoja? jne
      Ikävä
      34
      742
    9. Kasteen merkityksestä ihmiselle

      Jeesuksen hyvä ystävä Nikodemus meni heti Jeesuksen kasteen jälkeen kysymään häneltä kasteen merkityksestä ihmiselle. J
      Kaste
      374
      735
    10. Mari Rantanen eroa! Lausunnot vapun pahoinpitelystä ovat järkyttäviä!

      Poliisiministerin, eli sisäministeri Mari Rantasen on syytä erota!
      Maailman menoa
      121
      701
    Aihe