Äänikortti
Tietokoneessa on integroitu äänikortti ja myös
erillinen äänikortti.
Kerran olen vaihtanut alsa-mixer äänikortin
käytettävään. Mutta pitääkö aina vaihtaa
joka kerta.
Nettiradion kuuntelu kokeilu supla.fi...
Adoben Flashin Supla vaatii?
Mutta Ubuntun sovellusvalikoimasta en enää
löytänyt flashiä.
En nyt muista tarkalleen mitä luki Firefoxissa,
jotain ei enempää sisältöä.
Mainos kyllä kuului mutta siihen sitten loppui.
Ääänikortti
14
118
Vastaukset
- Anonyymi
Jos käytät jotain palvelua, joka vaatii Flashiä, niin käy äkkiä lataamassa Flash koneellesi. Ja vaikka talteen muistikulle vastaisuuden varalle.
Flash on nimittäin vanhentunut tekniikka ja sen kehittäjä Adobe lopettaa sen jakelun 2020 loppuun mennessä. Sen jälkeen sitä voi olla paljon vaikeampi löytää mistään.
Kyllä äänikortin asetuksen pitäisi säilyä. - Anonyymi
Niin ja siis tuolta sen Flashin saa myös Ubuntulle. On myös sellainen versio joka ei katso mikä jakeluversio on käytössä.
https://get.adobe.com/flashplayer/- Anonyymi
Ei Chrome selain ole aikoihin tarvinnut Flashiä juttujen avaamiseen.
Anonyymi kirjoitti:
Ei Chrome selain ole aikoihin tarvinnut Flashiä juttujen avaamiseen.
"Jutut" eivät enää olekaan flasheja, vaan toteutettu uudemmilla tekniikoilla HTML5:ssä.
Flash on vanhentunut formaatti ja kuolee pois viimeisenkin dinosauruksen internetissä luovuttua käyttämästä sitä.
- Anonyymi
Täytyy olla huono palvelu jos se flashin vaatii kun kaikki muut on jo siitä luopumassa...
- Anonyymi
Ei se vaadi, avaaja on trolli norppa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei se vaadi, avaaja on trolli norppa.
Itse olet.
Sitä kun on niin tottuneesti asentamaan vain Ubuntun kautta.
Ei koskaan kopioida netistä.
Ainut mikä tässä nyt jäi on Ubuntu innostuksen hiipuminen.
En tiedä jotenkin innostus hiipui vain.
Ei sitä enää sitten tullut käytettyä, otin SSD pois.
- Anonyymi
Valitset äänikortin F6 tai S ja talletat asetukset komennolla: sudo alsactl store
Sovellusvalikoimassa on PulseAudion äänenvoimakkuuden hallinta, siinä voi asettaa oletukset.- Anonyymi
Nimenomaan tämä on positiivista! Voi kaikessa rauhassa sorkkia asetuksia ja jos menee jotain pieleen - käynnistää koneen uudestaan ja voila! Asetukset on ennallaan. Tuon 'alsactl store':n voi ajaa sitten, kun on kaikki saanut toimimaan halutusti.
- Anonyymi
On se vaikea tämä tuommoinen linuks. Kannattaa siis poistaa moinen kura!
- Anonyymi
Linux ei ole vaikea eikä ole mitään kuraa. Windows ja sinä itse olette kuraa!
- Anonyymi
Eihän ole, mutta sitä yrität valheillasi saa luulemaan!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eihän ole, mutta sitä yrität valheillasi saa luulemaan!
"mutta sitä yrität valheillasi saa luulemaan" ???
Pulse on vakiona joka systeemissä nykyään. Äänen ulostulon asetuksia voi pistää myös .asoundrc tiedostoon kotikansioon. Voi valita oletusulostulon, miten resamplataan (oletus 48kHz), myös mikseri voidaan ohittaa jos halutaan sitä parasta ääni ja pistää ääni muokkaamatta vahistimelle. Kotiteatterisysteemi monine kanavineen ja eri äänilähteineen saadaan paremmaksi. Usein myös näytönohjaimessa on ääni kortti. Ammatilaiset käyttävät yleensä jack:ia jolla musiikkilaiteita voi hallita paremmin.
Äänen suhteen Linux on hyvä koska moneen studioluokan äänikorttiin ei saa Windows 10 ajuria tai ainakaan vakaata. Win7 alkaa olla jo vanha, mutta edelleen käytössä kun muuten musat jäisi tekemättä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 275284
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu333593Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka533492Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu263387Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1232980Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod322717Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint192403Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1202380MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142205- 412042