Äänikortti
Tietokoneessa on integroitu äänikortti ja myös
erillinen äänikortti.
Kerran olen vaihtanut alsa-mixer äänikortin
käytettävään. Mutta pitääkö aina vaihtaa
joka kerta.
Nettiradion kuuntelu kokeilu supla.fi...
Adoben Flashin Supla vaatii?
Mutta Ubuntun sovellusvalikoimasta en enää
löytänyt flashiä.
En nyt muista tarkalleen mitä luki Firefoxissa,
jotain ei enempää sisältöä.
Mainos kyllä kuului mutta siihen sitten loppui.
Ääänikortti
14
117
Vastaukset
- Anonyymi
Jos käytät jotain palvelua, joka vaatii Flashiä, niin käy äkkiä lataamassa Flash koneellesi. Ja vaikka talteen muistikulle vastaisuuden varalle.
Flash on nimittäin vanhentunut tekniikka ja sen kehittäjä Adobe lopettaa sen jakelun 2020 loppuun mennessä. Sen jälkeen sitä voi olla paljon vaikeampi löytää mistään.
Kyllä äänikortin asetuksen pitäisi säilyä. - Anonyymi
Niin ja siis tuolta sen Flashin saa myös Ubuntulle. On myös sellainen versio joka ei katso mikä jakeluversio on käytössä.
https://get.adobe.com/flashplayer/- Anonyymi
Ei Chrome selain ole aikoihin tarvinnut Flashiä juttujen avaamiseen.
Anonyymi kirjoitti:
Ei Chrome selain ole aikoihin tarvinnut Flashiä juttujen avaamiseen.
"Jutut" eivät enää olekaan flasheja, vaan toteutettu uudemmilla tekniikoilla HTML5:ssä.
Flash on vanhentunut formaatti ja kuolee pois viimeisenkin dinosauruksen internetissä luovuttua käyttämästä sitä.
- Anonyymi
Täytyy olla huono palvelu jos se flashin vaatii kun kaikki muut on jo siitä luopumassa...
- Anonyymi
Ei se vaadi, avaaja on trolli norppa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei se vaadi, avaaja on trolli norppa.
Itse olet.
Sitä kun on niin tottuneesti asentamaan vain Ubuntun kautta.
Ei koskaan kopioida netistä.
Ainut mikä tässä nyt jäi on Ubuntu innostuksen hiipuminen.
En tiedä jotenkin innostus hiipui vain.
Ei sitä enää sitten tullut käytettyä, otin SSD pois.
- Anonyymi
Valitset äänikortin F6 tai S ja talletat asetukset komennolla: sudo alsactl store
Sovellusvalikoimassa on PulseAudion äänenvoimakkuuden hallinta, siinä voi asettaa oletukset.- Anonyymi
Nimenomaan tämä on positiivista! Voi kaikessa rauhassa sorkkia asetuksia ja jos menee jotain pieleen - käynnistää koneen uudestaan ja voila! Asetukset on ennallaan. Tuon 'alsactl store':n voi ajaa sitten, kun on kaikki saanut toimimaan halutusti.
- Anonyymi
On se vaikea tämä tuommoinen linuks. Kannattaa siis poistaa moinen kura!
- Anonyymi
Linux ei ole vaikea eikä ole mitään kuraa. Windows ja sinä itse olette kuraa!
- Anonyymi
Eihän ole, mutta sitä yrität valheillasi saa luulemaan!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eihän ole, mutta sitä yrität valheillasi saa luulemaan!
"mutta sitä yrität valheillasi saa luulemaan" ???
Pulse on vakiona joka systeemissä nykyään. Äänen ulostulon asetuksia voi pistää myös .asoundrc tiedostoon kotikansioon. Voi valita oletusulostulon, miten resamplataan (oletus 48kHz), myös mikseri voidaan ohittaa jos halutaan sitä parasta ääni ja pistää ääni muokkaamatta vahistimelle. Kotiteatterisysteemi monine kanavineen ja eri äänilähteineen saadaan paremmaksi. Usein myös näytönohjaimessa on ääni kortti. Ammatilaiset käyttävät yleensä jack:ia jolla musiikkilaiteita voi hallita paremmin.
Äänen suhteen Linux on hyvä koska moneen studioluokan äänikorttiin ei saa Windows 10 ajuria tai ainakaan vakaata. Win7 alkaa olla jo vanha, mutta edelleen käytössä kun muuten musat jäisi tekemättä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä16411531- 288142
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.566024Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1664987- 214757
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai394394Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1014285- 1013652
- 803290
- 481791