Mutta ei siitä mitä hän ensin kirjoitti, vaan siitä mitä seurasi. Painostettiinko häntä muuttamaan mielipidettä, vaan mitä tapahtui. Onko tässä yhteiskunnassa oikeus vain poikkeuksilla, kuten sukupuoliroolinsa hukanneilla. Sananvapaus onkin vain heillä ja onko sitä vanhoillisen uskonkäsityksen omaavilla. No, ovenahan kyllä näytetään useinkin. Onkohan tulossa aika, josta vanhat puhujat ovat varoittaneet ja meidät ajetaan ulos kirkosta. Pahasti siltä näyttää.
Järkytys kenttäpiispan kirjoituksesta
Anonyymi
16<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Särkiö kuvaa hyvin tämän päivän yhteiskuntaa ja jaan saman näkemyksen.Kirjoituksessa ei ollut mitään sellaista mitä olisi pitänyt anteeksi pyydellä.Pelkään pahoin että nämä jotka häntä painostavat joutuvat kerran katumaan ikuisesti.Helvetti on varattu Perkeleelle ja hänen enkeleilleen eikä siellä ole enään valitusoikeutta.Katsokaamme ja uskokaamme häneen joka on meidät luonut ja lunastanut.
Ennen mentiin sen mukaan mikä oli normaalia, nykyään mennään sen mukaan mikä on poikkeavaa.
Ihminen kokeilee rajojaan, ei kai siinä mitään uutta ja ihmeellistä ole.
Ei todellakaan mitään uutta eikä ihmeellistä.
Suvut, klaanit, heimot, yhteiskunnat ja jopa kansakunnat ovat ennenkin tuhoutuneet ja hävinneet perverssiyttänsä ja moraalittomuuttansa historian roskatynnyreihin.
Sukurutsa,insesti...
Ei mitään kummallista. Raamattukin todistaa, että tuomiopäivänä sukukunnat parkuvat.
Jos kansakunta häviää, tilalle tulee jämerämpi johto.
Oli kenttäpiispalla aitten hyvä kirjoitus! Hyvä!
Sen lauluja laulat, kenen leipää syöt. Ei prikaatikenraalin arvoinen voi kirjoitella vastoin PV:n tasa-arvoperiaatteita. Piispa esiintyi samalla tahtomattaankin myös PV:n äänenä ja se ei ole noin kärjistetyn kirjoituksen kohdalla hyväksyttävää.
Hänen pitäisi ensin hakeutua muihin töihin.
Hänen kannattaisi liittyä vanhoillislestaadiolaisiin. Ainesta on jopa SRK:n pääjehuksi.
Hoitomieheksi ehdottomasti.
Puolustusvoimilla vaikuttaisi olevan vallalla käsitys, että Pyhähenki toimisi ainoastaan sodan aikana. Tilinteon hetkellä tuota käsitystä on mahdoton muuttaa. Hyvää juhannusta rauhan kera.
Jaaha, tässä taas nähtiin että uskikset otti nokkiinsa kun äijän oli otettava lusikka kauniiseen käteen ja peruttava puheensa. Jos ajattelee noin vanhoillisesti, niin nykymaalimassa on pidettävä suunsa kiinni ettei joudu ongelmiin.
Ehken näet ja koet vielä, mitä tuleman pitää. Tämä riistäytyy kädestä. Toivottavasti ei tajuta liian myöhään.
Särkiön kirjoitus muistutti siinä mielessä Päivi Räsäsen tutkintaan johtanutta kirjoitusta, että molemmat perustuivat Raamattuun. Sellaista ei nykyään suvaita (ollaan suvaitsemattomia!).
Siinä Särkiö kuitenkin erehtyi, kun kehotti naisia pysymään synnyttäjinä, ei Raamattukaan vain sellaiseen rajoita naisen elämää. Kyllä naisia tarvitaan yhteiskunnassa muuallakin.
Ei pysy lestoissakaan, kun säätö semmoinen. Naisen lesta on miehensä lesta. Vaikeeksi käy.
Kolmosella kohta pastori kohtaamassa asiasta ivan. Siis puopolon.