Suomalainen liha on sähköpiiskalla höystettyä hormoonimömmöä veteen, suolaan ja sokeriin sekoitettuna. Ei tippaakaan lisää tukea tällaiseen.
Turhaan törsä valittaa lihan tuottajahinnasta väittäen lihaa priimaksi
14
104
Vastaukset
- Anonyymi
Sekopäistä horinaa, kieron mielikuvituksen tuotetta. Ei mitään totuuspohjaa.
- Anonyymi
Roh riir rörsät....
- Anonyymi
Jopekin kuoli kun söi tai joi.
- Anonyymi
Maailman parasta, kiistattomasti todettu pihvilihojen maailmanmestaruuskisoissa, vuosina 2018 ja 2019.
- Anonyymi
Kuka todennut? Joku törsän lahjoma paskapää? Punaisen ja muun lihan on todettu aiheuttavan syöpää. Eihän homo sapiens oli lihaa syönyt kuin muutama tuhat vuotta, eikä todellakaan nykyisiä määriä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuka todennut? Joku törsän lahjoma paskapää? Punaisen ja muun lihan on todettu aiheuttavan syöpää. Eihän homo sapiens oli lihaa syönyt kuin muutama tuhat vuotta, eikä todellakaan nykyisiä määriä.
Lopeta heti tuo VIHAnnesten syönti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lopeta heti tuo VIHAnnesten syönti.
Miks? Ei törsei minun syömiä päärynöitä, vesimelooneja, banaaneja ja appelsiineja ole tuottanut.
- Anonyymi
Toivokaamme Atrialle ja HKscanille pikaista konkurssia.
- Anonyymi
”Lihansyönti teki meistä ihmisiä
Aivojemme kasvun takasivat lihansyönti - ja keittotaito.”
https://www.hs.fi/haku/?query=Osmo Tammisalo&category=kaikki&period=whenever&order=new - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
”Lihansyönti teki meistä ihmisiä
Aivojemme kasvun takasivat lihansyönti - ja keittotaito.”
https://www.hs.fi/haku/?query=Osmo Tammisalo&category=kaikki&period=whenever&order=newSe on vain yksi tutkimus, törsei. Ihmisen kehitys lisäsi myös sen väkivaltaisuutta ja tautiperimää. Törsäthän oli Paavo Rintalan mukaan jo sota-aikana ahneita kesselimahoja joille oma etu oli tärkein. Itsenäisyyspäivänä Rintalan kuvaus on syytä pitää mielessä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se on vain yksi tutkimus, törsei. Ihmisen kehitys lisäsi myös sen väkivaltaisuutta ja tautiperimää. Törsäthän oli Paavo Rintalan mukaan jo sota-aikana ahneita kesselimahoja joille oma etu oli tärkein. Itsenäisyyspäivänä Rintalan kuvaus on syytä pitää mielessä.
Ja kaikki paitsi ruuantuotanto on turhaa. Eli kaikki paitsi syöminen. Mihin muuten muita kuin ruuantuottajia tarvitaan?
Pihvien maailmanmestaruuskisoissa viime ja toissavuonna kultaa voitti tanskalainen laatulihan ostaja. Mestaruus tuli molemmilla kerroilla SUOMALAISELLA tilalla kasvaneella, ja täältä ruhoina Tanskaan viedyillä pihveillä. Ihmekös tuo, parhaat lihantuottajat, puhtain tuote. Faktat on faktoja, vaikka turhuuteensa turhautuneet kuinka änkyttävät.
Ps. Mitä teet elääkseen, jos jotain yleensä teet? Siis muuta kuin syöt... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se on vain yksi tutkimus, törsei. Ihmisen kehitys lisäsi myös sen väkivaltaisuutta ja tautiperimää. Törsäthän oli Paavo Rintalan mukaan jo sota-aikana ahneita kesselimahoja joille oma etu oli tärkein. Itsenäisyyspäivänä Rintalan kuvaus on syytä pitää mielessä.
Tässä toinen.
” Lihansyönti on keskeinen kysymys ihmisen kehityksessä. Oletamme, että aivojen koon kasvu ja koko evoluutio olivat sidoksissa siihen, että proteiinia saatiin entistä enemmän, Ashley sanoo.”
https://yle.fi/uutiset/3-8737851
Tässä kolmas.
” Lihan käsittelyn taito mahdollisti isompien aivojen ja puhe-elinten kehittymisen.”
https://www.tiede.fi/artikkeli/uutiset/lihan_prosessointi_on_ihmisen_kehityksen_merkittavimpia_edistysaskeleita_1
Tässä neljäs.
” Tuore tutkimus viittaa siihen, että rasvaisen krokotiilinlihan syöminen kasvatti esi-isiemme aivoja.”
https://natgeo.fi/tiede/ihminen/aivot/krokotiilinlihasta-vauhtia-aivojen-kehittymiselle
Ja viides.
” MISTÄ AIVOT TYKKÄÄ?
Hiilihydraatit, glukoosia
- energia
- täysjyvä, hedelmät, vihannekset
Proteiinit
- valkuaisaineita rakennusaineeksi ja niistä saadaan myös
energiaa
- kala, kananmuna, liha, maitovalmisteet, palkokasvit, kaa- kao, viljatuotteet
Rasvat
- tarvitaan välittäjäaineiden tuottamiseen
- surkastumisen korjaamiseen.”
http://www.aivovammaliitto.fi/wp-content/uploads/2015/10/Ravinto_ja_aivot.pdf
Paavo Rintalan kirjoitus on hänen mielipiteensä, ei tieteellisesti tutkittu faktatietoa.
- Anonyymi
Yleensäkään ei kannata peräsuolensyöpää aiheuttavaa lihaa tai diabetesta edistävää ja verisuonet sekä sepelvaltimot tukkivaa maitoa juoda. Jouluksi riittää ulkomailta tuotu punaviini ja ehkä pari päärynää ja appelsiinia ulkomailta.
- Anonyymi
Olisi mielenkiintoista nähdä sinun joulupöytä. Taitaa punkku olla ainoa ulkomaan eväs. Hyvä näin, sillä tarvitsee suomalainen duunarikin elantonsa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1026668
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t323998törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/303435Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3831827- 331418
- 271360
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi481121Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv111006Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11950- 42899