Moottoreiden kampikammioihin

Anonyymi

Kaksitahtisten moottoreiden kampikammioihin pitäisi porata ja ruuvata asiaan sopivat, vähän kuin rasvanippaa muistuttavat liittimet, joista pystyisi puristuspainemittarilla mittaamaan kampikammiopaineet. Näkyisi helposti, vuotaako stefat, vaiko eikö.
Tasaiset kampikammiopaineethan on yhtä tärkeitä, kuin puristuspaineetkin, eikä tartteisi turhaan purkaa jos stefat onkin kunnossa.

4

82

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Imu selviää, kun laittaa käden kaasarin eteen ja pyörittää konetta hiljaa. Jos ei ole imua, on jossakin vuoto, eli imukansi tai stefat. Joskus myös kaasarin tiiviste vuotaa, mutta se on helppo korjata. Oikein vanhat pikkukoneet ovat liukulaakereilla ja ne alkaa kuivuttuaan vuotaa, eli öljyä vähän enemmän sekaan.

    • Anonyymi

      Olisi se mielenkiintoista nähdä, onko kampikammioissa tasaiset paineet, ja paljonko ne yleensä ovat. Ne voisi mitata käynnissä ollen ihan hyvin.
      Nelitahtisista voi öljyn roiskiminen haitata.

    • Anonyymi

      Kannattaa huomata, että tasaista painetta siellä ei ole, vaan siellä on imu eli alipaine ja puhallus sylinteriin, eli ylipaine. Sellaista mittaria ei taida olla, jolla saisi jotakin selvää asiasta. Bensapumppukin toimii näillä paine-eroilla.
      Ts. ei kannata tehdä reikiä mihinkään.

      • Anonyymi

        Sähköinen paineanturi kyllä ehtii hyvin tuohon painevaihteluun mukaan.
        Mutta näyttölaitteeksi pitäisi olla oskilloskooppi josta näkisi ali- ja ylipaine maksimit.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1271
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      888
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      794
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. 32
      635
    6. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      632
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      584
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      568
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      476
    Aihe