Moottoreiden kampikammioihin

Anonyymi

Kaksitahtisten moottoreiden kampikammioihin pitäisi porata ja ruuvata asiaan sopivat, vähän kuin rasvanippaa muistuttavat liittimet, joista pystyisi puristuspainemittarilla mittaamaan kampikammiopaineet. Näkyisi helposti, vuotaako stefat, vaiko eikö.
Tasaiset kampikammiopaineethan on yhtä tärkeitä, kuin puristuspaineetkin, eikä tartteisi turhaan purkaa jos stefat onkin kunnossa.

4

82

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Imu selviää, kun laittaa käden kaasarin eteen ja pyörittää konetta hiljaa. Jos ei ole imua, on jossakin vuoto, eli imukansi tai stefat. Joskus myös kaasarin tiiviste vuotaa, mutta se on helppo korjata. Oikein vanhat pikkukoneet ovat liukulaakereilla ja ne alkaa kuivuttuaan vuotaa, eli öljyä vähän enemmän sekaan.

    • Anonyymi

      Olisi se mielenkiintoista nähdä, onko kampikammioissa tasaiset paineet, ja paljonko ne yleensä ovat. Ne voisi mitata käynnissä ollen ihan hyvin.
      Nelitahtisista voi öljyn roiskiminen haitata.

    • Anonyymi

      Kannattaa huomata, että tasaista painetta siellä ei ole, vaan siellä on imu eli alipaine ja puhallus sylinteriin, eli ylipaine. Sellaista mittaria ei taida olla, jolla saisi jotakin selvää asiasta. Bensapumppukin toimii näillä paine-eroilla.
      Ts. ei kannata tehdä reikiä mihinkään.

      • Anonyymi

        Sähköinen paineanturi kyllä ehtii hyvin tuohon painevaihteluun mukaan.
        Mutta näyttölaitteeksi pitäisi olla oskilloskooppi josta näkisi ali- ja ylipaine maksimit.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      97
      1625
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1083
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      420
      1041
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      166
      962
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      57
      782
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      126
      762
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      698
    8. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      81
      689
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      665
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      661
    Aihe