Valtuusto teki periaatepäätöksen kaupungin kiinteistöistä. Useita kiinteistöjä myydään ja puretaan. Henkilöstön toimintoja tiivistetään ja sopeutetaan. Etätyöt lisääntyy ja hajallaan olevaa hallintoa keskitetään toiminnallisesti järkeviin kokonaisuuksiin. Poleniaan perustetaan keskusarkisto toiminnot arkistohoitajineen. Elinkeinotoimi, kaavoitus ja tekninen johto latomoon tiimityöskentelyyn. Kunnaltekniikkan ja mittaustoiminnat alasinkadulle. Pieksämäen vesi Oy yhteisiin tiloihin. Liikuntatoimi ja tilapalvelu yhteisiin tiloihin. Henkilöstöön tulee tehtävä muutoksia ja kuntayhteistyötä lisätään mahdollisuuksien mukaan. Valmistelut alkaa lomien jälkeen ja päättyy vuoden loppuun mennessä.
Kaupungin toimintoihin muutoksia.
Anonyymi
10<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kaupungin lämpölaitoksen pitää yhtiöittää. Kutuuritoimen määrärahoja pitää sopeuttaa. Pieksämäen sivistystoimi pitää saada yhden rehtorin alaisuuteen ja nykyinen hallintohimmeli purkaa. Kirjastoautot pitää myydä ja kirjat asiointiliikenteen hoidettaviksi. Ruokapalvelut pitää kilpailuttaa yksityisten kanssa ja kiinteistöhuolto. Kunnallistekniikka pitää kilpailuttaa ja talviaurausmaksut käyttöön. Hulesitaksa ja maksut käyttöön. Kaupungin virastotoiminnot yhdistää saman katon alle latomoon. Hulevesiviranomaisen ja katuviranomaisen palvelut voidaan tehdä jatkossa kuntayhteistyönä Varkauden tai Suonenjoen kanssa,.
Lämpölaitos...?
Pieksämäen energia myytiin Savon Voimalle jo 90-luvulla!
Jälleen Pieksämäkeläiset elävät menneessä ajassa joka on noin 20-30 vuotta todellisuutta jäljessä.
Virtasalmella ja Jäppilässä on laitokset täydessä toiminnassa,. Virtasalmi ja Jäppilä on nykyistä Pieksämäkeä. Kunta liitos tapahtui 2007, jolloin nykyisen Pieksämäen kaupungin hallintaan siirtyi kaksi laitosta. Kelkasta jo pudonneet.
Isännät toimittaa haketta laitoksiin ilman kipalutusta hyväveli periaatteella, vaikka kaupungin metsissäkin saisi haketta ja laitokset on ikäänkuin häivytetty.
Näin se hyvä veli homma toimii.
Kepuli hiirviporuksassa sovittuja ja suut kiinni tai koira ei pääse hirven jäljille.
Sopeuttamiseen
Yksityistieavustukset pitää lopettaa ja myydä sähköyhtiön osakkeet ja kilpailuttaa sähköyhtiöt.
Kuolutoimessa tuntikehykset minimiin ja osa opetuksesta kuntien välisenä etäopetuksena. Määräaikaisia ei palkata, koska uudet valmistuvat nykyaikaiset koulut ovat tehokkaita oppimisympäristöjä.
Pieksämäen pitää liittyä soteriin terveyspalvelujen osalta, jotta syksyllä laissa voimaan tuleva hoitajamitoitus voidaan toteuttaa kaikissa olosuhteissa.
Pelastuspalvelut pitää jatkossa osittain ostaa Varkaudesta, koska palopäällikön toimi ollaan lopettamassa Mikkelin käskyllä.
V anhat liikuntahallit myyntii ja purkuun uuden tieltä. Latuverkoston jää ulkojääkenttien kunnossa pitää vähentää.
Vene- ja uimarantojen ylläpito ja huolto pitää kilpailuttaa.
Veturitaliin keskeneräinen leikkipaikka pitää myydä tai purkaa tai vuokrata.
Sopeuttamista.
Katuvalojen huolto- ja kunnossapito pitää kilpailuttaa 5 vuoden sopimuksella.
Kaavoitus ostopalveluina
Kaupungin, seurakunnan ja Hakan viheralueet, puistot, virkistysalueet yhteisen hoitosomuksen alaisuuteen.
Kaupungin soravarat pitää kartoittaa, maa-ainesluvittaa ja myydä. Paltasella ainakin miljoonan edestä soria, joita hoidellaan sopupelillä.
Naarajärven lentokenttä rakennuksineen pitää myydä, koska Pieksämäellä on vapaa ilmatila etäältä tuleville tarvitsijoille.