Vieraslajit ovatkin hyvä asia

Vaikka vieraslajit-sana onkin nyt paha sana, samoin kuin "eskimo" tai "elovena-tyttö" niin täytyy sanoa, että vuoristokellosammakko on tervetullut meidän kadun eliöstöön.

Olenkin kyllästynyt näihin tavanomaisiin perussammakoihin, joita on totuttu katselemaan satoja vuosia. Ei mitään jännittävää ja niin tavanomaista.

On jännittävää nähdä vuoristokellosammakoiden (Bombina variegata), kun nehän hävittävät tieltään jopa rupisammakot.

Vuoristokellosammakoita on nähty Porissakin tänä kesänä.
18<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Jossain uutisissa kehoitettiin tuhoamaan vieraslajikasvit, kuten lubiinit tai jättiputket.
Minusta ko. uutinen ylitti rasismin rajan, kun puhui noista vieraslajeista.

Äänestä
  • Vaikeasta rasistifobiasta kärsivä ei ole toipunut.

    Oletko jättänyt terapioita käymättä?

    Äänestä

Kaikenlaisia jättiputkia näkyy ja lupiineja. Mutta virallinen politiikka on monimuotoisuuden puolella, joten kasvakaa lupiinit, kasvakaa jokaisen viherstalinistin mieliksi ja tunkekaa itsenne joka paikkaan.

Äänestä

Nyt joku naisten meikkifirma poistaa mainoksista sanan "vaalea tai vaalentaa".
Se on kuulemma rasisitinen sana..hoh hoijaa.
Pian ei uskalla mennä kampaajalle ja sanoa, että voisko hiuksia hieman vaalentaa, niin pollarit hakee putkaan ja pamputtaa mustalla patukalla.
Apua sanoin "musta" ....nyt mua vidään kait linnaan. Ip-osoitteeni jäljitetään ja joudun valtakunnansyyttäjän puheille.

Äänestä

Somalainen Väinönputki paha, vieraslaji jättiputki hyvä, paras.
iiso putki aina parempi.

Voiko käyttä rusketusainetta niin voisi tunte kuuluvan parempaan joukkoon.
Voikohan enää syödä Porilainen grillissä, valtakunnan syyttäjä voi otta se pois kun on rasismi.

Äänestä

Musta ja valkoinen tullaan poistamaan värikartoista ja sanavalikoimista.
Mitähän tulee tilalle ? Ei esim. voi sanoa, että valkoinen valhe vaan mitä sanotaan ?

Äänestä

Valtakunnansyyttäjän tietenkin täysin puolueettoman ja vailla poliittisia intohimoja olevan kannan mukaan vieraslajien hävittäminen onkin nyt loputtava. Oikein!
Mitä pahaa on kurttulehtiruususta.
Se on punainen ja kaunis kukka.

Äänestä
  • Raijaa kuljetettiin lapsena perunasäkissä ja aina ei portaissa huomattu nostaa säkkiä ylemmäs. Se jätti Raijaan jäljen joka nyt vaikuttaa hänen jokapäiväisessä elämäsään vielä tänäkin päivänä.

    Äänestä

  • Hahh...hah...haaa....!
    Valtakunnansyyttäjä Raija Toiviainen on puolueeton, vailla mitään poliittista kiimaa...ehe...ehe...heee...
    On se...hehehe...heeee...!
    Itse sanoi niin - näinhän sen on sitten oltava...joopa joo

    Äänestä

Onpa joku persu-ukko itsekseen tai ehkä pari muuta mukana käyneet korkeatasoista humoristista keskustelua. Tai sitten ei - no eiiii.

Ei edes pikkulapset ole näin lapsellisia.

Äänestä

Googlasin ”vuoristokellosammakko” ja pöyristyin!
Netissä on vieraslajit.fi...miten on mahdollista, että näin rasistista nettisivustoa pidetäänkään!

Kauniin värinen sammakkohan tuo on, mutta miksi se on niin haitallinen, että sitä puhutellaan noin alentavasti!

Kotkassa havaittu myös viherkonna (Bufotes sp.) joka on onnistunut talvehtimaan myös Suomessa. Etelä-Ruotsissa näitä Bufotes-sukuisia on paljonkin, joten Suomeenkin näitä voi tulla.

Muistuttaa erehdyttävästi haisukonnaa, mutta onneksemme nämä lajit saavat jäädä maahamme, koska poiskaan niitä ei saa.

Porissa lienee joitakin viherkonnia lähinnä Keskustan kosteikkoalueilla.

Äänestä
  • Samalla kun luin nimen haisukonna tuli mieleen useita persukansanedustajia.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Samalla kun luin nimen haisukonna tuli mieleen useita persukansanedustajia.

    Keitä.?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Keitä.?

    Niitä entisiä

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Niitä entisiä

    Näitä nykyisiä.

    Tarkemmin ajatellen kaikista joita heistä tiedän, niin haisukonna nimitys sopii, jopa näistä naisenkuvatuksistakin.

    Äänestä

Miten vierasjajeja (anteeksi paha sana!) sitten hävitetään täältä, jos ne saavat vapaasti lisääntyä eikä niitä voida poistaakaan.

Äänestä
  • Ei itse sana ole paha.

    Kyllä niitä hävitetään kuten tähänkin asti.Jopa entistä tarmokkaammin.

    Persut sitten osaavat olla tyhmiä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei itse sana ole paha.

    Kyllä niitä hävitetään kuten tähänkin asti.Jopa entistä tarmokkaammin.

    Persut sitten osaavat olla tyhmiä.

    Ne voi hyvin polttaa niin ei maahan jää yhtään. Ja myrkyttää.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Vaikka vieraslajit-sana onkin nyt paha sana, samoin kuin "eskimo" tai "elovena-tyttö" niin täytyy sanoa, että vuoristokellosammakko on tervetullut meidän kadun eliöstöön.

Olenkin kyllästynyt näihin tavanomaisiin perussammakoihin, joita on totuttu katselemaan satoja vuosia. Ei mitään jännittävää ja niin tavanomaista.

On jännittävää nähdä vuoristokellosammakoiden (Bombina variegata), kun nehän hävittävät tieltään jopa rupisammakot.

Vuoristokellosammakoita on nähty Porissakin tänä kesänä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu