Kalevan juttu keltaisesta ooppelista ABC : n pihalla

Anonyymi

Kyllä oli terävänä Kalevan toimittaja, Opel ollut pihassa melkein vuoden ja nyt vasta pääsi Kalevaan.
Mutta tämä Kiiminkin ABC on sellainen kaatis, yhtenä päivänä ei päässyt pankkiautomaatille kun juoppo sammunut makasi sen alla virsta housussa, toisessa päässä puliukot veti kotimaa kaljaa ja vanhoille huutelivat.
Jätteitä hujanhahan kierrätyslaatikoiden ympärillä.
Nuoriso laahustaa baarin puolella ostamatta mitään, mopoilla kiihytetään oven edessä ja syletään mälliä. Parkkipaikalla muutama auto soittaa bassojumputusta että kylä raikaa.
Pihalla sallitaan ympärivuotinen raskaskaluston peräkärrien säilytys ja rasvojen valutus busseille tarkoitetuille ruuduissa.
Kyllä ABC muualla Suomessa hoitaa asiat mutta onko se täällä oulusss Arinan vastuulla.
Halpa-Halli hoitanut asiat kiitettävästi ja siellä onkin liikennemerkein kielletty...
Arinan pitää ottaa mallia HalpaHallista ja panna ympäristö kuntoon.

0

525

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

        Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
        Savonlinna
        134
        12887
      2. 20v on otettu kiinni

        Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
        Savonlinna
        77
        5932
      3. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

        Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
        Maailman menoa
        158
        4470
      4. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

        Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
        Maailman menoa
        496
        4341
      5. Millaista läheisyyttä

        Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
        Ikävä
        119
        4147
      6. 73
        3814
      7. Kuka on menehtynyt?

        https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
        Kankaanpää
        24
        2923
      8. Antifasismi - mitä se on?

        Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
        Maailman menoa
        54
        2843
      9. Heräsin taas ikävään

        Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
        Ikävä
        57
        2089
      10. Kauhea ikävä iski

        Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
        Ikävä
        22
        1728
      Aihe