Taas arki alkoi... Milläs mielin uusi viikko alkoi? Itselläni työntäyteisesti, mutta eipä saa valittaa. Monillakaan ei ole töitä :(
Taivas on ainakin nyt pilvien peitossa, ehkä tulee viimein kaivattu sade. Nurmikkokin rahisee jo kuivuudesta ja pensaat ovat kulahtaneen näköisiä.
Olette muutes varmasti kuulleet joskus sanalaskun, minkä taakseen jättää, sen edestään löytää... Tuo pitää useinkin paikkansa, vaikka onkin vain tuollainen vanha sanalasku.
Annetaan mun vanha aloitus mennä...
Mulle tulee kurja mieli sen takia tietyistä syistä...
Taivas on ainakin nyt pilvien peitossa, ehkä tulee viimein kaivattu sade. Nurmikkokin rahisee jo kuivuudesta ja pensaat ovat kulahtaneen näköisiä.
Olette muutes varmasti kuulleet joskus sanalaskun, minkä taakseen jättää, sen edestään löytää... Tuo pitää useinkin paikkansa, vaikka onkin vain tuollainen vanha sanalasku.
Annetaan mun vanha aloitus mennä...
Mulle tulee kurja mieli sen takia tietyistä syistä...
Vastaukset 143
Vanhimmat
Eipä kummempia, tänään taas kotitöitä ja koiran hoitoa. Iltapäivä meni migreeniä hoitaessa.. ☹️☹️
Hitto toi migreeni hitonmoinen vaiva. Äitillä se oli niin pahana ku olin lapsi että joutu oksentelemaan kivuissaan:( Ootkos hankkinu siihen mitään lääkitystä?
Sunflower
On kyllä kurja vaiva.. Joo, on lääkkeet, joskus kuitenkin sellainen pökkyrä olo vaivaa..
No höh.. :(
Kestääkö sulla yleensä kuinka kauan tuollanen ?migreenikohtaus?
Oon kuullu, ku joillakin menee ihan päiviä..
Joskus voi kestää päiviä..
Mä tunnen kyllä suurta myötätuntoa migreeniä sairastavia kohtaan. Ne jutut mitä oon kuullu, niin on kyllä inhottavia :(
Kiitos! ❤️ Ei se kiva vaiva ole.. 😕
No ei todellakaan!
Kyllä saa olla onnellinen, jolla ei sitä ole.
Toimiiko sulla hyvin nuo lääkkeet?
Mun eräällä ystävällä täytyy olla pahoinvointitablettejakin...
No, vähän vaihtelevasti auttavat..
Tuleeko sulle ihan ykäkohtauksia?
Nuorempana tuli migreenin aikana pahoinvointia, nykyään ei niin pahemmin. Mutta tokkurainen olo, vilinää silmissä ja hajut ällöttää.. 😕
Kuulostaa niin hirveältä! :(
No onneks noi pahoinvoinnit on jääny vähemmälle.
Pahoinvointi on yks inhottavimmista jutuista. Joskus, kun hartiat on oikein jumissa, niin silloin iskee tuollanen.
Kiitos! ❤️ Minä tykkään venytellä käsipainon avulla.. 😀
Mulla on 2 ja 4 kg käsipainot ja 8 kg kahvakuula...
Ei ne paljon auta tuolla kaapissa, mut vetelys mikä vetelys :[
No höh! Kaiva ne esiin, voit esim. töllöö katsoessa käyttää niitä. Niin minä teen. 🙂
Mut ku mä katon telkkua puolikoomassa ;)
Kyllähän niitä oikeesti pitäis käyttää, mutta aina houkuttelee enemmän vaan lojua soffalla.
Tuo kahvakuulaki on sellainen, että sitä käytettyään on seuraavana päivänä melkeen lasarettikunnossa :[
Minulla on se käsipaino sohvalla vierelläni, niin sitä tulee käytettyä. 😀
No mä tiiän valmiiks miten mulla menis tuo...
Ekana iltana otan painot sohvalle ja käytän vähän aikaa.
Toisena päivänä ne on mun eessä ja siirrän ne lattialle. Kolmantena päivänä kiikutan ne takas kaappiin...
Usko pois... mä oon toivoton tapaus.
😀😀😀😀!!
Kyllä mulle aina tollasessa luovutustilanteessa tulee kakka fiilis ja sätin itteäni. Sit nousee heti kiukku perään ja ajattelen, että ihan sama...se auttais muutenkaa mitään..
Nii...aattelen mä sit niinkin siinä kiukussani, että mitä sitten vaikken tee noilla vehkeillä mitään?? Ja että mitä hittoa se kellekkää kuuluu, vaikka rupsahtaisin kuinka rusinaks...
Nii että tuollasta kamppailua mä oon käyny monta kertaa. Riitelen itekseni ja haukun vielä olemattomat moittijatki siinä samalla..
No eipä niitä väkisin tarvitse käyttää, pitää löytää itse se mieluisa liikunta, jumppa, venyttely tai muuta sellaista. 🙂
Kyllä mä venyttelen ahkerasti...
Joka aamu, ku herään ;))
Kandee mimmit treenata et tulee habaa :)
No on minulla tullut vähän muskeleita käsivarsiin, kun olen käsipainoja käyttänyt.. Mutta saisi enemmänkin tulla?
😀👍 No hyvä! 😀
Toi on muutes kätevä tapa. Mäki treenaan habaa ku duunaan muita juttui, esim. kokkaan safkaa :)
Sulla on muuten ihan järjettömän supersöpö nukketalo. Haluaisin samanlaisen, mutta roosan värisenä... (ʘ‿ʘ✿)♡
Hitto sun kanssas...Joudunko mä ny piruvie taas hakemaan ne tuolta kaapista :}
En mä ny halua olla ainoa lälly :))
Mukava nähdä tutut vihreät namit ;)
Kyl sä ny joudut ;) Muista sit kuiteski et ne on siinä lepotuolin vieres ettet vaan vedä nurin ku lähdet hakeen limpparii ;)
Hah... täytyy varoa, ku mä oon muuteski semmonen onnettomuusaltis -tapaus ;))
Kiitos! Olen harrastanut miniatyyrejä/nukkekoteja lapsesta asti.. 🙂
Ite en kans jaksa, ku ei viitti niin silloin ei viitti. Tuli yliannostus eksän myötä, hyi hitto ku näänkään painot:(
Sunflower
Kurja kuulla. Lepäile. Ota rennosti
Kävin lenkillä. Ei haittaa keli ollenkaan.
Mua ne painot ei niinkää inhota, mut kun ei vaan tuu tehtyä niillä mitään.
Ne vaan olemassaolollaan soimaa meikäläistä syyllistävästi, ku näen ne lojumassa :[
No toi sananlasku pätee ainaski tähän muijaan, mokasin täällä perinpohjin ja se taatusti muistetaan. Itelläniki kesä vierähtää töissä, siivoan ja käytävät vaan muuttuvat päivä päivältä pitemmiksi.
Sunflower
Tsemppiä! Ei muuta kuin eteenpäin ja parempaan päin.
Onkos sinulla kesälomaa töistä?
Ei oo lomaa, palkkaki on hiton pieni vaikkei tiesti sais valittaa:(
Sunflower
No ehkä tuo sanalasku tarkottaa usein sitä, että kun tekee jollekkin jotain väärää, niin joutuu itse joskus saman eteen...
Tuoho sun juttuun sopis tää, niin makaa, ku petaa... eli kun on tehny jotain, niin siitä joutuu vastuuseen...
On aina hyvä se, että huomaa tekemänsä virheet ja ei tee niitä uudestaan.
Minäkin oon mokannu monta kertaa....
Käytkö monissa paikoissa siivoamassa? Toivottavasti kuitenkin voi nauttia kesästä, vaikka sinulla ei ole lomaa.
Toi etusivu ei liika nopeeta päivity, nytki on vaan 1 viesti vasta.
Sunflower
No alkoi semmoisissa murheellisissa merkeissä ja menneitä muistellen. Pysäytti mut kuin seinään noi toisen ketjun viestit. Taisi olla 2016 kevät kun kirjoitin samoissa avauksissa Arielin kaa, oltiin molemmat 19-vuotiaita silloin:)
tv. Ent. 19-vee_jäbä
Ei enää tästä mitään, annetaan rauha.
Huomenna onkin sitten jo heinäkuu. Minusta luonto näyttää siltä, ku oltais jo elokuun loppupuolella.
Ihan alkujaankaan ei ole ollut sellaista raikasta vihreyttä missään, vaan niinku olis kulahtanu heti lehtien puhkeamisen jälkeen.
Onko kukaan muu huomioinut tällaista?
Vai menikö multa ohi silloin, ku surin pientä kultaani...
Viime kesänä muutes kukkivat pensaat tekivät hurjasti kukkaa. Tänä kesänä näköjään pitivät huilivuoden, eikä omppujakaan ei kamalasti tule. Mun puut on näköjää laiskoja, kun huilivat useinkin :{
Onpa todella pitkä viive, ennenku viesti näkyy :[
Kyllä tällä sivustolla ei tuu koskaan valmista..
Se oli tuo kuivuus. Muutoinkin ajan kulku nopeutuu vanhemmiten. Kesä menee, että yksi hujaus vain. Nuoruudessa kesät olivat pitkiä, lämpimiä. Voi sitä onnettomuutta kun koulu alkoi elokuun puolessavälissä. Vielä nykyäänkin se on arka paikka vuodesta.
No kyllä mun tuntemat nuoret sanoo myös ajan menevän nopeasti. Olisiko se siinä, että nykyaika on niin hektistä...Mä uskon myös, että ku ennen ei ollut nettiä, niin keskityttiin enemmän elämiseen.
Muistan myös sen kauheuden, ku elokuu koitti loman jälkeen :{ Ois antanu mitä vaan, ku ois saanu toukokuun takaisin. Koulussa oli niin rentoa ja tehtiin ennen lomaa vaan kaikkia mukavia juttuja.
No vuosi menee että vilaus vaan:(
Sunflower
Mitäs porukka tuumaa tosta kokkolalaisesta rakkaushuijarista (huijannut 1,3 miljoonaa euroa ku muijat on haksahtaneet avioliittolupauksiin jne.)? Ite rupesin vaan miettimään ku luin tauolla Keparia että on hitonmoinen tapaus ku jokuki niistä oli pulittanut yli sata tonnia että sais 60 äijän itelleen. Ei hitto, kyllä pitäis lähteä halvemmalla:(
Sunflower
Multa on menny ohi koko juttu..
Mä en ole koskaan ymmärtäny ihmisiä, jotka jakelee tolleen rahaa vieraalle ihmiselle.
Noita huijausjuttuja on paljon ja niistä kerrotaan. Siltikin joku vielä haksahtaa :(
Onko ihminen niin rakkaudenkaipuinen, että ihan sokeutuu siitä? Luulis, että hälytyskellot soi ajoissa..
Minkäs ikäisiä noi naiset sit oli, jotka hurahti?
Eihä 60v ole mikään muumio vielä...
37 naista mennyt lankaan! Jotkut hassanneet ukkoon jopa satojatuhansia.
Voi jessus mikä määrä! :{
1930-60-luvuilla syntyneitä naisia, huiputettu avioliittolupauksilla antamaan rahaa.
Monilta taisi mennä säästöt viimeistä killinkiä myöten.
1930?? Onkos tuokin sit ollu miesjahdissa.. :}
Ai et sä anna fyffee vaikka mä on astronauttikirurgi joka painaa vapaa-ajalla palomiehen duunii? Funtsi ny vähän ku pääsisit laittamaan mun kaa letkui järjestykseen ;)
1930-luvulla syntyneet huijarin uhreista vanhimpia.
Ööö...No riippuu sit manin anto letkujen paksuudesta ja koosta ;) hah..
Surullista on..
Että vielä joutuvat kärsimään tuollasesta :(
Ai säkö et vielä haluu tilinumeroo? ;) No jos mä laitan tohon lätkään kuvan missä letku on sillai snadisti valmiudessa... Et jos sä sit innostut ;)
No laita, niin katon sitten paljonko siitä voi hynää irrota ;))
Ei häävin näköinen äijä, keltainen tukka kuin Trumpilla ja huuliparta.
Tais jäädä letku puolivalmiuteen, ku ei ole näkynyt.....
Korona on kuihtunut pois.Onneksi loppu vouhotus .
Ei se mihinkään ole kuivunut.
Toivottavasti ihmiset tajuaa olla vielä varovaisia.
Koronatesti on ainakin aivan järkyttävän kamala. Siinä ohut, pitkä puikko työnnetään nenän kautta poskionteloon ja nieluun saakka. Ja sitten sitä vielä pyöritellään tosi kivulloisesti siellä jossain... (ಥ_ಥ❀)
No siinäpäs tuli taasen yksi syy vältellä ihmisjoukkoja..
Trumppi oli oikeassa että auringovalo tappaa koronan.
Klumps... :{
Eikö tuossa tuu ykä??
Itse asiassa se ei aiheuttanut lainkaan yökkäysrefleksiä, vaan ennemminkin todella imelän kivun mun poskionteloihin. Mulla on melko ahtaat nenätiehyet, joten se sattui niin sairaasti, että multa valuivat lopulta kyyneleet pitkin poskia... (⋟﹏⋞❀)
No ei kuulosta kivalta tuo näytteen otto.. Minulta on otettu nielunäyte ja se oli minulle vaikeaa.. Hyi.. 😕
Oletko nyt Ariel parempaan päin?
Se siis oli niin kamalaa, että kiljuin miltei "iik", kun se näytteenottaja alkoi tunkea sitä jättitikkua mun ahtaampaankin sieraimeen. Joo, alan olla ihan entiselläni. Kävin jopa meressä uimassa, vaikka mun jalat ovat vielä melko huterat... (◕‿◕✿)
Sopisikos neitoselle että lähden turvamieheksi, pyyhkeenpitelijäksi?;)
Klan komein sälli
Ole nyt varovainen kun uit ettei satu mitään.
Au...mulla tuntu jo tuo lukeminnen :(
Tuli hölmö ajatus...Aatella jos akais kesken kaiken aivastuttaa...
No huh! Et ole kyllä sitten mikään vilukinttu :))
Ku en tiedä tarkemmin, niin voin sanoa vain, että ole nyt viel varovainen ja kerää voimia ittelles, nii ei ole kintutkaa sit enää makaronia :)
Ai se oli just se keissi missä seipään kokoinen tikku tungettiin väkisin sieraimen kautta aivoihin ja sit päässä ollut propelli alkoi pyörii :(
No tsoukilla tää. Mutsikin kertoi et toi testi on hemmetin paha :(
Itse asiassa kaikenlainen liikunta edistää toipumista ja lihasvoiman palautumista, eli sikäli ajatus lepäilyn hyödyllisyydestä on mun kohdalla ainakin ihan väärä. Sitäpaitsi aallokossa on tosi mukavaa polskia... (◕‿◕✿)
Ai jaa... No sit sun pitää liikkua..Et sä kyllä kuulosta muuteskaa semmoselta sohvakasvilta ku minä :{
Söpöystermisi on kaapattu! Realisti käyttää sitä itsestään, ks. Ressun uusin.
Suomipojat kuules vierastaa tuon sorttista asennetta naisilta.
Heitetäänpä anonyymiä kyssäriä palstan naisille rekatuilla ja rekkaamattomille. onkos moinen siipan/kumppanin/puolison ihailu tyypillistä parisuhteessanne ja onkos allekirjoittanut jäänyt paitsi normaalista toiminnasta? Tätä ei kehtaa kysyä kaveriporukassa.
No näköjään vierastaa partaheppukin, liika on liikaa.
Toki kiitin rakkaintani ihanista sanoista, silleen kaksistaan kuten kuuluukin...♡♡♡♡♡♡♡
Sanoin myös samalla että en oikein kehtaa lähteä peukuttamaan hänen kommenttiaan jossa hän kehui minua koska satun olemaan aika vaatimaton mies luonteeltani...
Mikä ihme sinua ja joitain muitakin riivaa kun tuntuu että elämäntehtävänne on myrkyttää mun ja Arielin välejä??? Ihan kiltisti kysyn ja samalla syvästi ihmettelen...
Muistaakos Herra Tonttu oman vanhan ohjeensa, jolla ohjeisti muita, että tuollaiset pöljät pitää jättää huomiotta? ;)
Ja mun täytyy nyt kaiken uhallakin tunnustaa yks asia...
Meinas taas mennä juomat nenuun, ku luin vaatimattomasta tontusta :))))))
Venäjän kielessä on muuten monia sellaisia sanontoja, jotka puuttuvat suomen kielestä ihan kokonaan. Esimerkiksi, "kun rakkaus kuiskaa, järki vaikenee" ja "miehet eivät anna anteeksi, mutta unohtavat. Naiset sen sijaan antavat anteeksi, mutta eivät ikinä unohda"... (◕‸ ◕✿)
"kun rakkaus kuiskaa, järki vaikenee".........
Tuo pätee jopa pohjalaismiehiin, Sinä rakkaani sait mut ymmärtämään tämänkin sanaparren syvimmän sanoman...♡♡♡♡♡♡♡
Tuon jälkimmäisen olen kuullut ennenkin :)
Tuo eka on kyllä niin paikkansa pitävä.
Muutes...tuo, että naiset voi antaa anteeks, mutta eivät unohda, niin siitäköhän alkaa se nalkutus :))))
Siis ku asia kummiski hiertää...
Любить тебя ♡ это как дышать… Я просто не могу остановиться... ♡♡♡♡♡♡♡♡
Jep, taidamme olla nyt nalkutuksen alkulähteillä. Sovitaan mutta kuitenkin jää hampaankoloon. Tarvittaessa juttu kaivetaan esiin vuosien päästäkin. Näin on näreet.
Nii...kai sellasia asioita sitten on, että niitä on kuitenkin vaikea sulattaa.
Samaa ilmaa sitten hengitämme ja ihan samaan tahtiin myös...♡♡♡♡♡♡♡
Ny vasta hiffaan et mäki oon oppinut sillai snadisti venäjää. Aina ku mä kuulen et 'kak na' mä tajuun et jotain verrataan johonkin :)
Miten sä löysit tuosta kak nakin?
Kak siinä kyllä oli..
Tuo kieli on kyllä niin vaikean näköstä. Ainoa kunnon luettava sana on mory...en kyllä tiiä mitä se tarkoittaa :))
No en mä tosta löytänytkään... Toi kak na kuiteski toistuu ku Ariel ja Butsi bamlaa keskenään.
Ai jaa... :)
Mä voin selventää sulle...Ariel ja Butsi juttelee, että on tuo Artsi vaa semmonen kakkanaama ;))))))
Itse asiassa siinä lukee "mogu", koska "г" on "g" ja "y" on "u". могу on siis yksikön 1. persoonan preesens verbistä мочь, mikä tarkoittaa voida, pystyä ja kyetä. Opin muuten lukemaan kyrillisillä aakkosilla jo kolmivuotiaana, kiitos Mishka- ja Umka-jääkarhujen... ʕ◉ᴥ◉ʔʕ•ᴥ•ʔ
https://youtu.be/krGbaYxrzsY
Tule tyttö uimaan..;) Mites se Anna Hanskin biisi menikään? Matalaan, kahlaamaan..;)
Tarjotaan jätskiä ja pitsaa ku tuut;)))))))))
Toi kakskielisyys ois kyllä hiton hyödyllistä ku ei toi kielitaito kehity samanlaiseksi koulupohjalta. Enkkuki ruostuu ku ei mihinkään käytä:(
Sunflower
Hitto ku sain hyvät naurut:D
Sunflower
Järkyttävän vaikeen oloista :{
Mua on aina kiehtonu tuo nurin oleva kolmonen :))
Kiva biisi:) Tarttuva kaunis melodia, sanoista ei vaan saa himpun vertaa irti.
Mulla on saikkua kuun loppuun saakka... (◕‿◕✿)
Heinäkuussa on asiallista saikutella jos ilmat antavat myöten:)
Suntista ongittiin aamulla.Aasialaisia näkyivät olevan.Kalarikas Suntti .
Muista ny huilia kunnolla. Meillä naisilla ku on tapana vaikka pää kainalossa yrittää tehä kaikenlaista :)
Kiva, ku tulit käymään täällä, ku tänäänkin ajattelin sun vointias :)
Nii..ja mukava nähä tontunkin nikkiä...Tämä rakkaudesta sokeutunut punanuttu ;)
Kadehdittavan pitkä saikku! Tervehtymisiä sinne:)
Voiko sairaslomaa kadehtia? :}
Ei ollut pahalla sanottu, harmaalla pilvelläkin on hopeareuna vai mites se nyt menikään?:)
Jokos täällä on majuri evp vieraillut kun yksi viesti on poistettu?
Näköjään....
Ressu saa aina lentävän lähdön...
Pakko kysyä täältä, ku jaksa selata miljoonia juttuja...
Siis tietääkö kukaan mikä lintu on kyseessä... Lintu oli tuollasen isomman harakan kokoinen. Väritys oli tosi vaaleanruskea, mutta se peräpyrstö oli valkoinen.
En muista tuollasta nähneeni... Tipunen tepasteli kaikessa rauhassa, ei sillä ollu mitään kiirettä mihinkään. Eka pikaisesti katoin, että on fasaani, mutta ku oli enempi harakan tyylinen..
Olikohan sekava selitys :}
Jos näit jonkinsortin mutaation?
Meinaan että on valkoisia hirviäkin, miksei ruskea harakka?
Se väri oli niin vaaleanruskea, että pikasesti katottuna näytti melkeen keltaselta...
Sen puhtaan valkoinen peräpää oli jotenkin söötti :)
Ei ollu mitenkään arkakaan.
Haha, jos se olikin Klara Kotko... (◠‿◠✿)
Eiku valkohäntäpeuran vasa, T-L on tihrustellut ilman laseja;)
Hah, valkohäntäpeura on "kuollut ja kuopattu" jo noin 10 vuotta sitten. Mainittu hirvieläin on nimeltään valkohäntäKAURIS. On se nyt merkillistä, ettei tämä mene ihmisten - ei edes metsästäjien ja eläintieteilijöitten, biologian opettajien yms "kaaliin"...
Terveisin kaikkitietävä Eläinystävä Kokkolasta, hah hah haaa!!!...
Kirjoitin biologiasta laudaturin, joten tiedän varmuudella, että tuo kyseinen ruskea eläin tunnetaan parhaiten nimellä Bambi... (◕‿◕✿)
:))
Hitsi..mä aloin epäilemään itteäni, ku aloin miettiä että jos se olikin ihan vaan kana :×
Mut ei se ollu :))
Onpa siinä nokkela tytön tylleröinen, oikein oppivainen lapsonen, hah hah haa!!!...
Oisko ollut vaan lokki mut ikkuna ruskeesta kohden liassa? ;)
Elä höpäjä... :))
Vaikka toisaalta voihan se olla joku väriviallinen tipu, mutta tuskin lokki, ku nehän mölisee koko ajan. Tää oli rauhallinen ja hiljainen heppu..
En tiiä, kai tuo jää arvoitukseksi.
Et sä kerennyt napata kuvaa?
Olisin kerennyt, jos mä pöljä olisin tajunnut :(
Ulkona myöhemmin se oli melkeen vieressä, ku se ei pelänny mua mitenkään.
Mitäs mieltä palstan kaunokainen on stringeistä miehillä? Sytyttääkös;)
Oliskos ollu jonkun sortin kanalintu? Poikanen jolla hyöhenpeite vielä keskeneräinen. Muut lehahtaa aika haipakkaa lentoon.
En tiedä mikä lintu on?
Ainakaan se ei ole varis tai harakka
Kyllä se joku kanalintu oli, mut en ole viel löytäny mistään kuvaa.
Ei se kyl miltään/kenenkään poikaselta näyttänyt.
No ei ollut, ku ne tunnistaa helposti :)
'Särkkien uusi mallikasvo on'.. Kepari uutisoi tänään. Moni tuommoisen kauneuden omaava osallistuisi ja niittäisi mainetta, mikset sinä, vaikka rahkeissa olisi varaa peitota muut sata nolla?
MINÄKIN TYKKÄÄN LINNUISTA, KSSOILLE PANADOA.
Oppisit edes kirjoittamaan oikein pölkkypää.. Se on Panadol.
Toi kirjoittaja on varmaan nauttinu muutakin kuin kansalaisluottamusta...
Leathermannit on tosi hyvät. Leikkaa kuin ajatus.
Mikäs toi "lettermanni" on?
Sori kysymys...
Puukko?
Oisko...
En ny ymmärtäny sitäkään, että mihin tuo juttu liittyi...?
No en minäkään ymmärtänyt, mutta eipä sillä väliä.
Useammalta päivältä.
Ulkoileminen on kivaa.