Miksi suomalaiset rakentavat mökkinsä kallioisille rinteille ja kivikoille? En rakentaisi sellaisille paikoille yhtään mitään. Mieluummin rakentaisin hiekkakankaille. Merenranta on tietenkin jees, mutta ei kivikot. Mökkeihin on panostettu enemmin kuin paikkaan, johon se on rakennettu. Suomessa on liikaa kamalia kivikkoja ja jyrkkää kalliota.
Miksi mökki kivikossa?
13
72
Vastaukset
- Anonyymi
Makuasia. Minun ihanne mökkitontti on nykyinen. Kallioinen, harvapuinen niemenkärki. Ei ole hyttysiä eikä nurmikkoa vaivana. Niemenkärki kun on, niin rantoja löytyy jokalähtöön: hiekkarannasta, äkkisyvään kallioon.
- Anonyymi
Miksi tällaisia turhia palstan aktivointeja?
- Anonyymi
Aloituksista ja vastauksista pääosa on täysin turhia.
- Anonyymi
Pari ruikuttajaakin ilmestyi paikalle. Jokaisella on oikeus sanoa mielipiteensä.
- Anonyymi
Näin kommentoi todellinen ruikuttaja ! Helpottiko?
- Anonyymi
Suomessa on hyviä ja kauniita paikkoja. Kivikkoon ja kalliolle ei ole pakko rakentaa. Suomen kaunein mökki sarjan juontajat rakastavat kivikkoa ja kalliota. He eivät välitä maisemasta. Sarjassa ei ole yhtään mökkiä, joka olisi rakennettu tasaiselle hiekkarannalle.
- Anonyymi
Kuka rakentaa hiekkarannalle?
Laulussakin sanotaan " kalliolle, kukkulalle rakennan minä..."
- Anonyymi
Samaa mieltä
- Anonyymi
Kivikkoa on mutta hiukan multaakin. Nimikin on Kivimäki reksiterissä.
- Anonyymi
Suomalaiset ei osaa kattoa mökin paikkaa. Ihan älyttömiä tontteja. On matalaa mutarantaa, kivikoita, hyttysiä, liian loivia ja liian jyrkkiä rantatörmiä. Kaislaa kasvaa ja syötäviä kaloja ei ole. Harvoin olen hyvää mökkitonttia nähnyt.
- Anonyymi
Tämä kommentti varmaankin kirjoitettu lähiöpubin vessan vieri pöydäastä. On niin paljon asian tuntemusta!
- Anonyymi
Olisiko suurin syy se että hyviä mökkitontteja on rajallinen määrä?
Toinen syy on rahan puute. Suomalaiset on köyhiä. - Anonyymi
Ota huomioon, että Suomessa ei saa rakentaa mihin vaan ja varsinkin mökkiä. Kunnat ja ely-keskus pitää huolen siitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1702034
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo371445Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1321144Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe56882- 55836
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol250794Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen20782Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S16722Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58703Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis195617