Lienee normisettiä että nopeus seilaa. Ylämäissä -10 kph ja alamäissä 10 kph. Normisettiä suzukikuskeille.
Mites Suzukin vakionopeudensäädin
6
186
Vastaukset
- Anonyymi
Nopeus pysyy kylläkin vakiona , mutta aluksi tuntui oudolta kun alamäet mennään kuin olisi jarru päällä vakkarin säädellessä ajonopeutta.Tosin hybridijärjestelmän akku latautuu alamäkeen ajettaessa.
Loppuvuodesta tulee Susukilta kiinnostava uutuus tojosusukin yhteistyön tuloksena markkinoille ACross. - Anonyymi
"Lienee normisettiä että nopeus seilaa. Ylämäissä -10 kph ja alamäissä 10 kph. Normisettiä suzukikuskeille."
-Itsellä 1.4 Boosterjet Vitara automaattina ja nopeus säilyy kyllä niin hyvin, ettei minkäänlaista vaihtelua kykene huomaamaan. Sama juttu kuin tuolla edellisellä vastaajalla, vakionopeuden säädin toimii nimensä mukaisesti myös alamäessä pitäen pyydetyn nopeuden myös toiseen suuntaan.
-Pari vuotta sitten kiskoin varusteineen ja retkivermein jne noin tonnin painoisen ja 6m vene traileri retkikamat yhdistelmän maan lähes päästä päähän ja valtatieosuudet taittuivat luonnollisesti ihan vakkarilla uskomattoman vaivatta. Esimerkiksi Saariselän kohdalla on etelän eläjälle varsin huimat nousut ja laskut ja senkin Boosterjet kiskoi täydellisen nikottelematta ylös. Toki koneesta kuuli, että töitä tehdään ja bensaa paloi tuplat normaaliin.
Mikä yllättävintä, ennestään vakaa ajettava muuttui raskaan vene trailerisetin kanssa vakaudeltaan kuin junaksi! Ainoa ylläri matkalla oli Nellimin kymmenien kilometrien mittainen tietyömaa, kun tieto siitä oli mennyt jotenkin täysin ohi.
Kaiken kaikkiaan, Vitara on yllättänyt kokonaisuutena positiiviseen suuntaan ja paljon, ennakkotoiveisiin nähden.- Anonyymi
Nellimin tie kulkee jyrkkäpiirteisessä ja kivisessä maastossa ja tien linjauksessa tarvitaan paljon kalliolouhintaa. Suurin kallioleikkaus Kaitavaarassa on jo tehty ja myöhemmin niitä tehdään tänä kesänä lisää mm. Mustolassa. Kiertoteitä tarvitaan jonkin verran, tänä kesänä sellainen on luvassa ainakin Mustolaan. Kaitavaarassa uutta tielinjaa tehdään 3,8 km ja uusi tie kulkee paikoitellen huomattavasti vanhaa tietä korkeammalla.
https://www.saariselkanyt.com/kesa-2018/nellimin-tienrakennus/ - Anonyymi
samanlaisia kokemuksia useiden Lapinreisujen jälkeen vene perässä ja joka keikka 2800 km.
Vakkari pitää tarkasti nopeuden, joskus kiusallisen tarkasti kun haluaisi vähän joustoa. Mutta onneksi sen voikin ohittaa sillä että lisää kaasua.
- Anonyymi
Nopeus tahtoo seilata kun on väännötön kone.
- Anonyymi
pötyä. Minulla on 1.6 ATM joka on tehoiltaan ja väännöiltään pienin mutta on silti aina ollut riittävä. Yhtään en ole lisää kaivannut. Vakkari toimii kuin junan vessa ja on tarvittaessa hyvinkin ärhäkäs kun ylämäki tulee..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja15214466Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant237445Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va456061SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1685660Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3124437HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.634274Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot243950"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1083702Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan293627Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan692713