Mites Suzukin vakionopeudensäädin

Lienee normisettiä että nopeus seilaa. Ylämäissä -10 kph ja alamäissä 10 kph. Normisettiä suzukikuskeille.
6252
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Nopeus pysyy kylläkin vakiona , mutta aluksi tuntui oudolta kun alamäet mennään kuin olisi jarru päällä vakkarin säädellessä ajonopeutta.Tosin hybridijärjestelmän akku latautuu alamäkeen ajettaessa.
Loppuvuodesta tulee Susukilta kiinnostava uutuus tojosusukin yhteistyön tuloksena markkinoille ACross.

Äänestä

"Lienee normisettiä että nopeus seilaa. Ylämäissä -10 kph ja alamäissä 10 kph. Normisettiä suzukikuskeille."

-Itsellä 1.4 Boosterjet Vitara automaattina ja nopeus säilyy kyllä niin hyvin, ettei minkäänlaista vaihtelua kykene huomaamaan. Sama juttu kuin tuolla edellisellä vastaajalla, vakionopeuden säädin toimii nimensä mukaisesti myös alamäessä pitäen pyydetyn nopeuden myös toiseen suuntaan.

-Pari vuotta sitten kiskoin varusteineen ja retkivermein jne noin tonnin painoisen ja 6m vene traileri retkikamat yhdistelmän maan lähes päästä päähän ja valtatieosuudet taittuivat luonnollisesti ihan vakkarilla uskomattoman vaivatta. Esimerkiksi Saariselän kohdalla on etelän eläjälle varsin huimat nousut ja laskut ja senkin Boosterjet kiskoi täydellisen nikottelematta ylös. Toki koneesta kuuli, että töitä tehdään ja bensaa paloi tuplat normaaliin.

Mikä yllättävintä, ennestään vakaa ajettava muuttui raskaan vene trailerisetin kanssa vakaudeltaan kuin junaksi! Ainoa ylläri matkalla oli Nellimin kymmenien kilometrien mittainen tietyömaa, kun tieto siitä oli mennyt jotenkin täysin ohi.

Kaiken kaikkiaan, Vitara on yllättänyt kokonaisuutena positiiviseen suuntaan ja paljon, ennakkotoiveisiin nähden.

Äänestä
  • Nellimin tie kulkee jyrkkäpiirteisessä ja kivisessä maastossa ja tien linjauksessa tarvitaan paljon kalliolouhintaa. Suurin kallioleikkaus Kaitavaarassa on jo tehty ja myöhemmin niitä tehdään tänä kesänä lisää mm. Mustolassa. Kiertoteitä tarvitaan jonkin verran, tänä kesänä sellainen on luvassa ainakin Mustolaan. Kaitavaarassa uutta tielinjaa tehdään 3,8 km ja uusi tie kulkee paikoitellen huomattavasti vanhaa tietä korkeammalla.

    https://www.saariselkanyt.com/kesa-2018/nellimin-tienrakennus/

    Äänestä

  • samanlaisia kokemuksia useiden Lapinreisujen jälkeen vene perässä ja joka keikka 2800 km.

    Vakkari pitää tarkasti nopeuden, joskus kiusallisen tarkasti kun haluaisi vähän joustoa. Mutta onneksi sen voikin ohittaa sillä että lisää kaasua.

    Äänestä

Nopeus tahtoo seilata kun on väännötön kone.

Äänestä
  • pötyä. Minulla on 1.6 ATM joka on tehoiltaan ja väännöiltään pienin mutta on silti aina ollut riittävä. Yhtään en ole lisää kaivannut. Vakkari toimii kuin junan vessa ja on tarvittaessa hyvinkin ärhäkäs kun ylämäki tulee..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Lienee normisettiä että nopeus seilaa. Ylämäissä -10 kph ja alamäissä 10 kph. Normisettiä suzukikuskeille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu