Ei oikein ymmärrä. Kun vanha asukas on maksanut vuokraa, hänen vuokraansa on sisältynyt vesimaksu. Nyt kun uusi asukas muuttaa samaan asuntoon ja maksaa samaa vuokraa, hänen vuokran päälle tulee vielä vesimaksu. Miten he...tissä se noin menee? Joutuuko uusi vuokralainen maksamaan vesimaksun kahteen kertaan, vai onko kyseessä vain kiero vuokrankorotus?
Vuokra/vesimaksu
Anonyymi
7<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kyseessä on vuokran korotus.
Ennen Vuokra 100€ sis veden.
Nyt vuokra 100e ja vesi 15€/kk tasaus kerran vuodessa.
Mitä tuossa on niin outoa ja ymmärtämätöntä?
Jos ei ole vesimittaria niin vuokralaisella hana vuotaa lähes tauotta, sanoo vain että antaa mennä kun siitä kerran maksan vesilaskun. Pitäs perustuu kulutukseen.
Viemäriin menevä vesihän se kalliimpaa on, kuin puhdasvesi.
Aloittajan tapauksessa on käynyt niin, että vuokranantaja on viisastunut, ja laittanut vesimaksun erikseen, ei tunnu vuokra niin pahalta.
Asia on niin, että edellisen asukkaan vuokraan oli sisällytetty myös vesimaksu. Nyt vuokra on edelleen sama, mutta sopimuksen mukaan maksetaan vielä erikseen vesimaksu.
Se on hyvä, että maksetaan.
Maksakaa aina samantein kaikki laskut mitä saatte.
Niinhän se yleensä on, vuokra vesimaksu. Edellisellä vuokraajalla on ollu onnea kun on saanut vedet vuokranpäälle. Sinun olisi pitänyt tinkiä vuokranhinnasta vesimaksun verran pois, sopimusta tehdessä.
Veden hintahan on Savonlinnassa noussut vuosien kuluessa Suomen kalleimpien joukkoon. Haapavedestä suodatettua, ja mudalta maistuvaa, migrobeja ja migromuovia sisältävää.
Ihmiset vähensivät vedenkulutusta, kun vesimaksua korotettiin :
Savonlinnan, Punkaharjun ja Savonrannan vesihuollosta vastaava liikelaitos halusi kompensoida laskevan vedenmyyntimäärän vaikutusta tuloihin nostamalla vesimaksuja viisi prosenttia vuodelle 2019. Tulojen kasvu jäi silti selvästi arvioitua pienemmäksi.
Puruvesi -lehti, torstai, 2 heinäkuun, 2020