Ruoka ei maistu

Anonyymi

Miksi minulla on välillä tilanteita, että ruoka ei maistu? Saattaa olla aivan hirveä nälkä, mutta en pysty syömään. Lempiruokakin saattaa maistua aivan kuivalle pahville.

Olen perusterve 24 vuotias nainen. Kysymys ei ole siitä, että haluaisin laihtua, vaan nimenomaan ehkä jopa haluaisin, että painoni hieman nousisi.

Toisinaan siis ruoka maistuu ja voisin syödä vaikka miten paljon. Rakastan niitä hetkiä kun ruoka maistuu hyvälle. Saattaa moni ihmetellä miksi olen joskus niin onnellinen syödessä.

Ja joinain päivinä syöminen on yhtä painajaista. Syön väkisin, että pysyn hengissä. Joskus jopa oksettaa. Saatan yökkiä.

Haluaisin tietää mistä johtuu?
Joskus olen yhdistänyt ruokahaluttomuuden johonkin jännitykseen tai stressiin, mutta välillä en keksi mitään syytä.

Työni on osittain aika fyysistä ja liikun jonkin verran, joten tarvitsisin kunnon ruuat ja säännöllisesti.

Yritän, etten söisi lempiruokiani liian usein, koska saatan kyllästyä niihin herkästi. Niinkin on käynyt.

Osaako joku auttaa? Onko vinkkejä ruokahalun lisäämiseksi?

1

376

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      hei.Ainakin helteitten aikana monellekaan ei lämmin ruoka maistu,mut kokeile jotakin uutta ruokaa jota et ehkä koskaan aiemmin ole syönyt.tai vihanneksia yms.....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      431
      2238
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      66
      1357
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1320
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      137
      1208
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      91
      1189
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      101
      1047
    7. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      133
      964
    8. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      900
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      47
      821
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      780
    Aihe