Miksi minulla on välillä tilanteita, että ruoka ei maistu? Saattaa olla aivan hirveä nälkä, mutta en pysty syömään. Lempiruokakin saattaa maistua aivan kuivalle pahville.
Olen perusterve 24 vuotias nainen. Kysymys ei ole siitä, että haluaisin laihtua, vaan nimenomaan ehkä jopa haluaisin, että painoni hieman nousisi.
Toisinaan siis ruoka maistuu ja voisin syödä vaikka miten paljon. Rakastan niitä hetkiä kun ruoka maistuu hyvälle. Saattaa moni ihmetellä miksi olen joskus niin onnellinen syödessä.
Ja joinain päivinä syöminen on yhtä painajaista. Syön väkisin, että pysyn hengissä. Joskus jopa oksettaa. Saatan yökkiä.
Haluaisin tietää mistä johtuu?
Joskus olen yhdistänyt ruokahaluttomuuden johonkin jännitykseen tai stressiin, mutta välillä en keksi mitään syytä.
Työni on osittain aika fyysistä ja liikun jonkin verran, joten tarvitsisin kunnon ruuat ja säännöllisesti.
Yritän, etten söisi lempiruokiani liian usein, koska saatan kyllästyä niihin herkästi. Niinkin on käynyt.
Osaako joku auttaa? Onko vinkkejä ruokahalun lisäämiseksi?
Ruoka ei maistu
Anonyymi
1
319
Vastaukset
- Anonyymi
hei.Ainakin helteitten aikana monellekaan ei lämmin ruoka maistu,mut kokeile jotakin uutta ruokaa jota et ehkä koskaan aiemmin ole syönyt.tai vihanneksia yms.....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1186346Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816167Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie696030Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443972Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452375Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42355Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1201411- 121251
- 1871098
- 59897