Ekaa kertaa autolla Lappiin joten kysymys: Jos ajamme Kilpisjärveltä rannikkoa pitkin Altaan, millaisia jyrkänteitä tien varrella on (kysyy korkeanpaikankammoinen)? Onko siellä tunneleita ja onko niissä maksua? Paljonko matka suunnilleen kestää? Mitä nähtävyyksiä? Jos jatkamme Altasta Porsangeriin tai Nuorgamiin, millaiset tiet?
Kilpisjärveltä Altaan, jyrkänteet tai tunnelit?
3
643
Vastaukset
- Anonyymi
Komeita maisemia on heti Norjan puolella, mutta jyrkänteitä ei ole tuolla reitillä mainittavasti tai oikeastaan lainkaan. Altan tiellä on kyllä korkeuseroja, ja se on mieleenpainuva kokemus, mutta ihan turvallinen kun ei kaahaa. Ja kun katselua riittää, ei tee mielikään kaahailla. Siihen saa varautua, että paikalliset on jatkuvasti puskurissa kiinni kärkkymässä ohitustilaisuutta; heille maisemat on niin tuttuja ettei ole tarvetta hidastella.. me onkin otettu tavaksi pysähdellä usein katselemaan ja päästämään paikalliset ohi. Tiet on hyväkuntoisia, toisinaan kapeahkoja, ja kannattaakin välillä poiketa päätieltä sivummalle, sieltä löytyy parhaat maisemat. Huonompikuntoiset tiet on jos menee Sevetin kautta tuonne itäiseen Norjaan ja sieltä Ifjordiin ja edelleen; siellä on koloisempia pätkiä. Mukavaa reissua! Aika varma saa olla, että uudelleenkin on pakko päästä sinne ajelemaan.. se on tarttuva tauti, tuo Norjahulluus. =)
- Anonyymi
Taitaa olla karttapallo päivittämäti, mitenhän sen saisi päivitettyä, mistä voisi ostaa nykyajan karttapallon , siinäpä onkin ettimistä aloittajalle.
- Anonyymi
Maisemien suhteen on monenlaista.
Guolasjarvi sanalla löytyy kiinostavaa nähtävää. Seutu on puutonta tasaista maata soratie menee perille, alkuun on jyrkkä mutkainen nousu. Ennen jyrkkää nousua on oikealla iso pysäköinti alue josta jotku hyväkuntoiset kävelevät jonneki, kannattaa ottaa paljon ainakin vettä kun kävelee maastossa. Sopivan aurinkoisella säällä alueella on mukava kulkea, hyvin pärjää lenkkikengilläkin jos säät on olleet kuivat, kosteita alueita tietysti on. Korkealla lähempänä Guolasjarvea kun katsoo kauemmaksi maastoon niin helpommin löytään itsellesi sopivan reiti kävellä. Tieltä ei paljon kannata poiketa jos jätät auton alas ja kävelet Guolasjarvelle päin. Koska monet tasaiset loivat kalliot päättyvät niin korkeiksi, että joudut palaamaan takaisin vaikka näkisit sieltä tien.
Tietä Guolasjarveen kunnoetettiin joku vuosi sitten, silti kannattaa liikkua varoen, mutkat on osaamattomille vaikeat? Parkki alueen vieressä on joki ja kauempana on joku entinen pieni kaivos-alue?
Alueella kulkee lampaita, jotka tiellä mastessa ei pidä kiirettä siirtyä. Yöllä lammas puski useamman kerran auton kylkeen, heiluttelin kädellä ikkunasta häipyy pois. Lammas oli viisas ja siirtyi toiselle puolelle taas tönimään auton kylkeen, kunnes sitten jatkoi lammaslauman kanssa muualle.
Poroja voi näkyä paljon, usein porot kulkee kaukana?
Paras aika kulkea on ehkä noin elokuun alusta, jolloin voi olla jo hyvin vähän hyttysiä?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017443
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?815037- 794859
- 1324268
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan103058- 522689
- 402596
- 532247
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102221Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211850