Vanha mökkivirveli alkaa veteleen viimesiään ja kalaan tekis mieli. Oisko suosituksia semmosesta ei niin kovin kalliista avokelasta, joka ois alottelijalle iha hyvä?(tarkotus kalastaa enimmäkseen rannasta käsin)
Ja sit ku tuo nykynen vapa on teleskooppi, ni kannattaako hankkia jatkossakin semmonen vai? Millasta kokemusta teleskooppivavoista?
Paljon luultavasti pyöräilen kalapaikolle joten semmone vois olla kätevä.
Aloittelija kyselee
4
1699
Vastaukset
- Anonyymi
Patriotin fireball allround on semmonen hyvä jokapaikan höylä, en lähtis kyllä teleskooppi vapoihin. Menee kätsysti reppuun kun löysää siimaa ja pistää kahteen osaan ja kiristää siiman ja reppuun. Ei muuta tarvi.
- Anonyymi
Joo, tommonen fireball 183 senttine tuli hankittua, yka tuttukin sitä kehu oikeen hyväks hinta-laatu suhteeltaan. Tänään testaileen kui toimii.
- Anonyymi
Daiwa ninja 20 latuna lt semmonen neljänkympin kela toimii
- Anonyymi
Yllipäätään n. 50 € avokelat ovat riittävän laadukkaita, jollei kovin paljoa kalasta. Suurin virhe aloittelijoilla on yleensä liian järeän kelan hankkiminen. Kokoluokka 2500 riittää hyvin, jollei varta vasten kohteena ole lohi tai suurhauki. 1500 luokka on ihan hyvä järville, jos pääasiallinen saalis on ahventa. Vavan valintaa sitten vaikuttaa useampikin tekijä, vieheiden painoluokka, kuljetettavuus, kokonaispituus ja vavan ominaisuudet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856304
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283150Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691706- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859