Firefox varastaa äänikortin. ALSA

Anonyymi

Hei,

Siirryin takaisin ALSA käyttäjäksi koska jostain syystä pulseaudio kaataa kannettavan koneen useamman kerran päivässä pulseaudiota käyttäessä.
Siis koko kone sammuu. Alsan kanssa tätä ongelmaa ei ole.

Ongelmana on se että Firefox varastaa äänikortin.
ALSA error: snd_pcm_open_failed: Device or resource busy.

Äänikortti vapautuu taas musiikin kuunteluun, kun sulkee firefoxin ja odottaa todella kauan.

Voiko tuota kortin vapautumista nopeuttaa tai voiko firefoxilta kieltää pääsy äänikorttiin kokonaan?

Musiikin toistimena toimii Audacious ja musiiki tiedostot ovat flac 16/44, 16/48, 24/96 ja niin edellen. Kone kaatuu myös silloin kun audacious on pelkästään päällä, musiikki soi ja pulseaudio on käytössä.

Tarviin vain apua tuohon äänikortin vapauttamisen nopeuttamiseen tai firefoxin lopulliseen mykistämiseen.

Toki voin myös ottaa ohjeet logitiedostojen etsimiseen ja lukemiseen.

5

298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • On normaalia että vain yksi ohjelma voi käyttää äänikorttia kerrallaan. Pulsea käytetään siinä välissä miksaamaan eri äänilähteet yhteen. Firefox ei käsittääkseni enää tue ALSAa. Jos sillä haluaa ääntä ulos niin pitää käyttää apulsea. joka emuloi pulsea, vaikka se ei ole käynnissä.

      lsof /dev/snd/* näyttää äänikorttia käyttävät ohjelmat. Tapa ne niin äänikortti vapautuu.

      Pulse on kyllä hankala poistaa useimmista jakeluista. Helpommalla pääsee kun antaa sen olla ja käyttää soitto-ohjelmaa joka osaa lykätä äänen suoraan alsalle ohi pulsen. Pulse vapauttaa äänikortin jos mikään ohjelma ei käytä sitä. Itsellä yksi mediakone jossa ei ole Pulsea. Ilmankin tulee toimeen, mutta Firefox ei sitten toimi ilman virittelyä äänellä.

    • Anonyymi

      Täällä on toinenkin ongelmissa:
      Pulse firefox yhdistelmään on ilmestynyt useamman arkkitehtuurin koneella syksyn aikana ääni-artefakti. Ilmeisesti kone tekee aluksi jotain muutaman sekunnin - 5 sekuntia ja tämän jälkeen ääni palautuu normaaliksi. Aavistuksen ärsyttävää, kun alkaa kuuntelemaan jotakin, alussa kuuluu musiikkia kohinan tapaista häiriötä - vähän kuin huonosti viritetty radio - muutaman sekunnin ajan. Sama ongelma on myös spd-say ohjelmassa, joka aluksi kohisee, mutta saattaa toisella tai kolmannella ajokerralla toimia oikein..
      Eli nyt se on rikki aika ärsyttävällä tavalla!

      • Anonyymi

        Linuks ei ole tarkoitettu musiikin kuunteluun jo sen valtavan latenssin vuoksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Linuks ei ole tarkoitettu musiikin kuunteluun jo sen valtavan latenssin vuoksi.

        Älä käytä Winuks-linuks-linuks-tuprutinta.


      • Anonyymi

        Ihan ok, mut mites sul meni eilen? Pääsitsä bängii sitä mihoo vai pitiks fäppää?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      175
      4961
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4336
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3087
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      248
      2910
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2852
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2491
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1713
    9. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      20
      1703
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      63
      1677
    Aihe