Lexus GS300H kokemuksia

Anonyymi

Moi!

Vähän tuntuu olevan juttua 2012-> GS300H mallista. Onko paljon eroa ajettavuudessa tai kulutuksessa vs IS300H?
Monikäyttöisyyttä (sitä tarvitseville) IS tarjoaa ehkä enemmän 60/40 kääntyvien takaistuimien muodossa? GS vastaavasti tarjoaa paremmat sisätilat.

Vetokoukun saa asentaa, mutta saako kattotelineet suksiboxia varten?

Onko näissä akut tekniikka yhtä varmatoimisia kuin muissakin toyotaan "pohjautuvissa" laitteissa?
Vähän näyttää olevan tarjontaa alle 30ke luokassa, mutta rahalle saisi luultavasti ihan kivasti vastinetta. GS450H:n suorituskyvylle ei ole tälläisessa laitteessa (itselle) tarvetta.
Kiitos asiallisista vastauksista.

10

5349

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kulutus käytännössä samaa luokkaa molemmissa. IS nopeampi ja kevyempikulkuinen, mutta kumpaakaan 300-hybridiä ei ole tehty sporttiseksi. Molemmilla pärjää Suomen liikenteessä erittäin hyvin joka tapauksessa. GS450h olisi oma suositus, vaikka tehoja ei tarvitsisikaan. Kulutusero ehkä 1,5l/100km, joka ei keskivertoajomäärillä merkitse mitään. Täysin eri auto kuin GS300h.

      Jotkut ovat hybridipuolen akustoja vaihdelleet lähinnä varmuuden vuoksi, valmistajan oma epävirallinen ohjeistus tuntuu olevan 10 vuotta tai 300 000km. Homman hinta asettuu johonkin 3000 euron kieppeille, sillä rahalla ei tee Audiin kuin pari jakohihnan vaihtoa.

      Kaikissa autoissa on vikoja, mutta eipä Lexusta vähävikaisempaa taida mistään löytyä. Mulla toinen GS450h menossa, ensimmäinen oli omassa ajossa 4 vuotta ja mittarilukema siitä luopuessa 320 000km, ei mitään huolto-ohjelman ulkopuolista vikaa. Nykyinen on vuosimallia 2014 ja sillä ajettu 170 000km, ei vikoja.

      GS:n valmistus on lopetettu tai viimeistä vedetään maailmalla, mutta varaosia luonnollisesti saa vielä pitkään. Jälleenmyyntiarvoon voi vaikuttaa, mutta tuon hintaluokan (alle 30 000€) autoissa sitäkään ei kannattane miettiä, jos auton aikoo pitää useamman vuoden joka tapauksessa.

      Tilaa tarvitseville RX on myös hyvä vaihtoehto, niitä todennäköisesti on paremmin tarjolla Suomessa.

      • Anonyymi

        Akkuja vaihtanut? Niissähän on takuukin 10 v / 350000 km.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Akkuja vaihtanut? Niissähän on takuukin 10 v / 350000 km.

        No 3000€ kuuluu noin olevan akun vaihto. En tiedä itse, kun en ole vaihdattanu.


      • Anonyymi

        Outoa kuin noin tuoreena vaihdoit autoa, mikähän oli syynä? 320 000 km on tuskin edes sisäänajo. Priiuksilla ajettu yli miljoona. Todella ihmetyttää....


      • Anonyymi

        Vai ei 1,5 l/100 km kulutusero merkitse mitään, mutta vikojen määrä on kuitenkin tärkeä.? Mikäli keskimääräisenä ajomääränä on noin 25000 km vuodessa ja autoa pitää 5 vuotta, niin 1,5 l/100 km kulutusero tekee 1875 l polttoainetta eli rahana noin 2600 euroa plus isompi ajoneuvovero eli ero kokonaiskuluissa noin 3000 euroa.


    • Anonyymi

      GS parempi ajettava kuin is ja sisätiloiltaan suurempi.
      Itsellä 3 lexusta ollut useiden saksalaisten autojen jälkeen enkä enää vaihda takaisin.
      Vikoja ei ole ollut yhtään ja ajomukavuus GS lekassa peittoaa monet saksan premiumit.
      300h ei ole mikään raketti mutta pärjää vallan mainiosti.

    • Anonyymi

      Huomaa että IS300h vetokoukku maksa yli kolme tonnia töineen. Siihen saa vain Lekan omaa koukkua. Asennus on vähäintään koko yhden päivän juttu merkkiliikkeessä. Kok auton perä pitää purkaa.

      Selvittelin asiaa kun kun IS oli kiikarissa.
      Jos siis IS meinaa ja koukkua tarvit, varmista että se on autossa ostaessasi.

      • Anonyymi

        Laitetaanko vetokoukku puskurin läpi (eli rikotaan takapuskuri) kuten GS:ssä?


      • Anonyymi

        Terve! Lexuksen huollolta kyselin koukun asennusta ja nykyään (keväällä kysytty) töineen noin 1300-1500€ välillä. Koukkuja asentava liike tekee homman myös (luultavasti halvemmalla), mutta koukku pitää olla tosiaan lekan oma.


      • Anonyymi

        1650€ asennettuna Tammer auto Tampere. Irroitettava Lexus originaali koukku. Ei ruostu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      149
      3979
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      12
      3621
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      49
      2967
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      2962
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      145
      2551
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      56
      2309
    7. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      23
      1740
    8. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      107
      1465
    9. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      63
      1344
    10. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      39
      1213
    Aihe