Luottokauppasopimuskin on huijausta?

Anonyymi

Ostin Elisalta puhelimen heidän mainostamallaan korottomalla osamaksulla, jossa puhelimen lopulliseksi hinnaksi ilmoitetaan sama hinta kuin mitä se maksaisi jos maksaisin sen pois kerralla.
Nyt näen Omaelisassa että minulta ollaan veloittamassa jotain "luottokauppasopimus"-maksua, ja ilmeisesti kerran kuussa?
Jos maksan tuota maksua sen koko 36 kuukautta niin puhelimeni tulee maksamaan ainakin tuplasti!

6

2560

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eiköhän nämä selviä parhaiten suoraan Elisalta kysymällä..

      • Anonyymi

        En enää asioi noiden myyjien kanssa naamatusten enkä puhelimessa. Pari kertaa ovat jo onnistuneet huijaamaan varomatonta hyväuskoista, mutta olen täysin ylimääräisen vaivannäön jälkeen saanut peruttua ne liittymän "parannukset". Tällä kertaa taisin kuitenkin pelästyä jo turhaan, ja tää "luottokauppasopimus" taitaakin olla vain juuri sitä sen puhelimen maksamista osamaksuerissä.


    • Anonyymi

      Maksat tietysti vain sen hinnan, millä puhelimen ostit. Yksinkertaista. Eihän kukaan voi edes yrittää laskuttaa sinulta jotain ylimääräistä syyllistymättä rikokseen.

    • Anonyymi

      Oletko varma ettei se luottokauppasopimus-maksu ole juuri se osamaksu joka maksetaan 36kk.

      • Anonyymi

        Tästä jo oli tuossa ylempänä.


    • Anonyymi

      me ostimme myös ja sinun tulee ilmoittaa että nyt maksaisin koko loppu velan pois. no me ei kylläkään maksettu yhtään erää vaan heti laskun muodostuttua koko loppu velka pois. asiakaspalveluun tulee soittaa jossa he sitten laskevat loppu velkasi sen hetken keräytyneet kotot. elisa on muuten huijari mutta tuossa je onnistuivat toimimaan meidän kohdalla lain mukaan.
      netti ja sen jatkuva katkeilu on Elisalla suuri ongelma ja heidän tuki soitti minulle ja tämä naishenkilö ei liiemmin kiinnostanut tai välittänyt. käski suoraan vaihtaa toiselle matkapuhelin verkkoon.no Elisalla äänitetään puhelut niin toivotaan että joku kuuntelee ne ja tuo nainen voisi saada potkut....in väärällä alalla.... jos Elisan netti katkeilee isojen päivityksien kohdalla( tietokone) on ongelmat toki kuluttajalle isot korjaus kustannukset tiedossa vaikka itse ei olekkasn ongelman aiheuttajana. kuten meillä nyt pääsi tapahtumaan. ja tämä elisan tuesta soittanut nainen ei paljon välittänyt. koen elisan asiakaspalvelun törkeänä ja loukkaavana käyttäytymisellä kun heidän netti sulkeutuu ja aiheutti asiakkaalle suuret lisä maksut. tietokone jouduin antamaan korjaajalle. elisa on liian raha ahne kun ei edes ota vastuuta oman verkkonsa ongelmista, ei hyvitystä ei mitään????pyytää vain jos vaihtaisin yritystä?? hämmentävää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1367
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      72
      1160
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      78
      822
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      668
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      23
      635
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      29
      608
    Aihe