Epävakaus tekee elämästäni helvettiä

Se tuo nämä huonommuuden tunteet, hylätyksi tulemisen pelot ym. paskan. Joka päivällä on omat haasteensa. Usein alkaa päivä kyyneleillä, kun herään.
653
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Sulla on kyky hallita sun tunteita kun opit hallitsemaan sun mieltä. Etsi tietoa. Kokeile ohjattua meditaatiota. Onnea mielenrauhan etsintään!

Äänestä

Hyvää on se, jos tunnistat itsessäsi epävakauden? Ei muuta kuin tekemään asioita, joilla vakautat itseäsi, harrastukset, sosiaalinen kanssakäyminen muiden kanssa. Älä ainakaan lähde mitään yhden illan juttuja harrastamaan, se vain pahentaa tilannettasi. Niissä harvemmin kohtaa kovin vakaita tyyppejä.

Äänestä

Sinun pitää löytää vakaa ihminen siihen rinnallesi, niin silmistäsi tuleekin pelkkiä onnen kyyneleitä.

Äänestä

Psykoterapia voi auttaa tunnistamaan omia tunteita, säätelemään impulsiivisuutta ja parantaa ihmissuhdetaitoja. Taustalla voi olla turvattomia ja kielteisiä ihmissuhteita. Tietenkin jos ihmisellä psyykkisiä voimavaroja tarpeeksi, mahdollista myös omin avuin hoitaa mieltään, päiväkirjan pitäminen omista ajatuksista voi olla hyödyllistä, netti täynnä tietoa. Ja harrastukset ja liikunta, joilla saa katkaistua mielessä pyörivät haitalliset ajatusketjut. Tärkeää olisi juuri luoda hyviä ajatusketjuja, jotka herättävät positiivisia tunteita. Voivat syntyä pienistäkin hyvää mieltä aikaansaamista asioista IRL.

Äänestä
  • Silloin kun on paha masennusjakso päällä, en kovin paljoa kykene työskentelemään asioiden eteen. Koko kropassa ei vain ole voimia. Paremman kauden aikana voin sitten tehdä pitkiä fillarilenkkejä, meditoida, tehdä mind fullnes- harjoituksia.

    Nyt vaan on ollut pitkä huono jakso. DKT:tä aloitetaan myös. Jos minä kiinnitän huomiota, miten toimin muiden ihmisten kanssa, eikö pitäisi hakeutua sellaiseen seuraan, ketkä pyrkii samaan? Eikä siihen, joka onnistuu satuttamaan aina, tavalla tai toisella. Paljon olen hakenut ongelmia väärillä ihmissuhteilla.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Silloin kun on paha masennusjakso päällä, en kovin paljoa kykene työskentelemään asioiden eteen. Koko kropassa ei vain ole voimia. Paremman kauden aikana voin sitten tehdä pitkiä fillarilenkkejä, meditoida, tehdä mind fullnes- harjoituksia.

    Nyt vaan on ollut pitkä huono jakso. DKT:tä aloitetaan myös. Jos minä kiinnitän huomiota, miten toimin muiden ihmisten kanssa, eikö pitäisi hakeutua sellaiseen seuraan, ketkä pyrkii samaan? Eikä siihen, joka onnistuu satuttamaan aina, tavalla tai toisella. Paljon olen hakenut ongelmia väärillä ihmissuhteilla.

    Hyvä, että oot hakenut apua, tuo dialektinen käyttäytymisterapia varmasti auttaa tiedostamaan ja hallitsemaan tunteita ja omia vuorovaikutusmalleja. Tärkeetä olis, että pystysit sitoutumaan tähän prosessiin, muutos ei tapahdu hetkessä. Kyllä ehdottomasti kannattaa hakeutua sellaisten ihmisten seuraan jotka parantavat omaa oloa. Omia ihmissuhteesta toiseen kantautuvia tunnemalleja kannattaa käydä läpi. Onko sulla taipumusta ajatella ihmisistä mustavalkoisesti? Ovatko suhteesi nopeasti hyvin intensiivisiä? Tunnetko itsesi usein hylätyksi? Siinä dkt:ssä näitä varmaan käydään läpi.
    Voimaa ja onnea elämääsi!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Se tuo nämä huonommuuden tunteet, hylätyksi tulemisen pelot ym. paskan. Joka päivällä on omat haasteensa. Usein alkaa päivä kyyneleillä, kun herään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu