Otsikon asia mielipiteitä kirvoittanut, tosin enemmän kanat ja niiden hinnat, mutta myös kuka juhlii, koska juhlii ja miksi juhlii, joten jos palstan omistaja sallii, niin hieman omaa mielipidettäkin tähän pukkaan.
Songkran tosiaankin puhuttaa mutta ihmettelen miksi niin innoissaan sieltä suomesta.
Kyllä asia on hieman kaksipiippuinen sanoisinko katsokaas koska täällä thaimaassa asiasta on kansa myös hieman eri näkökannoilla perustuen missä asuu ja mikä on elinkeino.
Kaupunkilaiset pääosin juhlivat juhlan vuoksi ja ns. uutta vuotta, mutta maalaisväestölle tuo juhla on kuten Numba on kertonut.
Selväähän on että tämä lausumani koska Numban näkemyksen puolesta lausuin, niin aiheuttaa taasen erään aivosoluttoman jotain niuvaa, kiljua, jorvia ja putken pätkää, sillä tasolla hän on.
Jos joku oikeellista tietoa asiasta tahtoo, niin bablaamaan thaimaalaisen kanssa.
Postilaatikko onkin jo sitten vakaa, katsokaas kun se on ihmisistä itsestänsä kiinni mitä siinä boxin kyljessä lukee tai onlukematta, eikös vähän niin ole siellä rivistössä maitolaiturin kupeessakin.
Kyllä, on pääosin pelkkiä numeroita, mutta myös nimiä meillä ollen nimi laatikossa ja numero portin pielessä laatikon vieressä.
Suomen posti tulee kätevästi Omapostiin ja Suomi.fi toimii myös tarvittaessa.
Kanajuttuja kiva lukea, vaan ei enempää kiinnosta kuin todeta, että onhan meidän Neiti ja hänen aktiivi itsensä fani aikamoinen yhdistelmä, joten huuhaa.
Mistä seuraava väittely ?
Ehdotan aiheeksi esim. herkkusienten viljelyn kannattavuutta ja mitä kustantaa yhden sienen kasvatus laskelman jälkeen.
Postilaatikko Chiang Maissa.
4
69
Vastaukset 4
- Anonyymi
Ei tarvi väitellä kun riittää että toteaa kaiken kirjoittamasi täydeksi pölhökustaan höpinäksi hoivakodista käsin. Sinä ja numbasi olette sama henkilö. Se nyt on käynyt selväksi jo aikoja sitten. Ei kahta noin pöljää ole olemassa. On vain yksi.
- Anonyymi
Numba, Senssu ja Santtu on sama.
2010, 44, sininen, Kää, Aasi ja anonyymit on sama.
Kahden kauppa, toinen lerpattaa ja niuvattaa, arvaa kumpikampi?- Anonyymi
Käästä ja aasista en tiedä mutta minä olen minä enkä kumpikaan heistä ja tunnen 2010:n joten en ole hänkään. Kää kirjoittaa senssun tekstiä välillä tai sitten senssu matkii käätä. En myöskään tiedä ketä tarkoittaa "sininen" mutta en ole hänkään. Kesäloma alkoi ja koleus saapui. En viitsi lähteä vesillekään näillä säillä. Pattayalle lähden heti kun pääsee ilman karanteenia. Minun lomasuunnitelmiin se ei vaikuta onko kaikki paikat auki. Rauhallinen loma altaalla hyvässä seurassa, hieman golfia ja pari visiittiä jonnekin.
44 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Käästä ja aasista en tiedä mutta minä olen minä enkä kumpikaan heistä ja tunnen 2010:n joten en ole hänkään. Kää kirjoittaa senssun tekstiä välillä tai sitten senssu matkii käätä. En myöskään tiedä ketä tarkoittaa "sininen" mutta en ole hänkään. Kesäloma alkoi ja koleus saapui. En viitsi lähteä vesillekään näillä säillä. Pattayalle lähden heti kun pääsee ilman karanteenia. Minun lomasuunnitelmiin se ei vaikuta onko kaikki paikat auki. Rauhallinen loma altaalla hyvässä seurassa, hieman golfia ja pari visiittiä jonnekin.
44Olisikin pelottavaa, jos 44 ei tuntisi 2010:aa
Tilannetta tosin ei rauhoita se, että ei itse tiedosta omaa minuuttaan. Mutta näillä mennään, huvittavia tarinoita nämä hermannit tänne työstävät " omasta elämästään?"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.641061Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.30687Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu27687- 90685
- 9671
- 46648
kene ajoi "kolarin"?
"Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl14635Pahin tapa satuttaa toista
On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.68629- 42560
Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä
Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan82558Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen
Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj22558- 61549
- 62546
- 43534
Jos kaivattusi on
Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?46530Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.134508Kylän tielle remonttia?
Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?13492Miten vuosien jälkeenkin tunteet voivat olla niin voimakkaat?
Että pelkkä ajatus sinusta täyttää silmät kyynelistä.27447Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa47442Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.29433
