Appiukon vajaa 30 vuotta sitten rakentama laituri on siinä määrin susi että jo nyt on pari lautaa mätiä. Sellaisia ykskakkosia ne kannen laudat on.
Nyt joudun kysymään viisaammilta, että laita ko tavallisesta laudasta vai painekyllästetystä? Joku muistikuva olis että painekyllästetty on kielletty tai ei ainakaan suositeltava vesirakentamisessa.
Entäs sitten lehtikuusi, tuo kotimaan tiikki? Liiekö parempaa ja saako sitä järkihintaan?
Lautaa laituriin
11
186
Vastaukset
- Anonyymi
lehtikuusi tai lämpökäsitelty. Rosteriruuvit.
- Anonyymi
Kaikki vesirakentamisen puutavarat ovat painekyllästettyä.
- Anonyymi
Ei välttämättä. Jatkuvasti vedessä lilluvat osat, jos ne on puisia, tekisin painekyllästetystä mutta en välttämättä kantta siitä tekisi. Enkä toisaalta tekisi sellaista laituria jossa keveitä puuosia on jatkuvasti vesikosketuksessa. Ponttoonilaiturin kannen voi hyvin tehdä lämpökäsitellystä.
- Anonyymi
Ei pidä paikkaansa. Ennen vanhaan ei edes ollut painekyllästettyä puutavaraa. Vanhat laivalaiturit ovat säilyneet kymmeniä vuosia hyvinä, nimenomaan ne vedenalaiset osat. Ei lampeen kaatunut uppotukkikaan juuri lahoa. Vanhat uittokuormista pudonneet uppotukit ovat lähes ikuisia veden alla.
- Anonyymi
Eikö se ole kiellettyä tai ei ainakaan suositeltavaa? Välitän jonkin verran ympäristöasioista.
- Anonyymi
Lämpökäsitelty haapa on hyvä osiin, jotka ovat yleensä vedenpinnan päällä kuten kanteen.
- Anonyymi
no, yks kakkosta,,,,,,,, siis 25x50,,,,,,,, se on ihan liian pientä riukua laituriin, todella
- Anonyymi
Hanki muovilautaa esim. https://muovicenter.com/muovilaudat-ja-tolpat/
- Anonyymi
Kysy appiukolta.
- Anonyymi
Tulee sitten uudestakin susi.
- Anonyymi
Elä ainakaan lehtikuusta osta LK Lehtikuusi Oy:ltä. Toimittavat huonolaatuista paskaa ja eivät ota mitään vastuuta puun laadusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1297716Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?937244Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit317172Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t76400Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t736321Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1115687Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?465458Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa745321Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus475180Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv195125