Myyko joku taho käyttötuntimittareita. Sellaisia jonka voisi kytkeä näppäränä villenä veneeseen seuraamaan esim. virta avaimen päällä oloa jolloin käytännössä tulisi seurattua moottorin käyttötunteja.
Käyttötuntimittari
Seps
61265
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Elektroniikkaliikkeet, venetarvikeliikkeet ym.
Et kertonut millaiseen veneeseen olet sen kytkemässä. Mittareita kuitenkin myy mm auto- ja konealan varaosaliikkeet ja tietenki veneliikkeet. Hyviksi koettuja merkkejä ovat mm. VDO ja Yazaki, sekä koneenvalmistajan "ilmoittama merkki" Hinta vaihtelee 60-150 €. Kytkentä helppo, jos toimii vain kun virta päällä. Jos sitävastoin haluat näyttöön kertyvän vain koneen käyntiajat, Suorita kytkentä tarkoin mittarin mukana olevan ohjeen mukaisesti.
Onkos netissä tutkittavana eri malleja. Linkkejä?
Esim. Maritim, YE ja sieltä RS-kataloogi ym. YE:llä täysin vesitiivis militärynormit täyttävä nestekidenäyttöinen mittäri maksaa noin 40e.
Tiedätkö mikä ero on tuntimittarilla ja käyttötuntimittarilla?
Enpä varma ole mutta käyttötuntimittaria ajattelin käyttää seuratessani koneen käyttötunteja. Tuntimittari varmaan on johonkin toiseen käyttöön :)
Tuntimittari on se, jota olet asentamassa. Se vain mittaa kuinka kauan kone on käynyt.
Käyttötuntimittari ottaa huomioon myös koneen rasituksen eli tyhjäkäynnillä ja kevyessä kuormituksessa se käy hitaammin kuin tositoimissa. Ammattikoneissa käyttötuntimittarilla voidaan arvioida huollon tarvetta tarkemmin.