Penta 280 pakkilukon toiminta

Anonyymi

Ostin tuollaisen ht veneprojektin volvon 280 vetolaitteella kipillä ei trimmillä. Miten tuon pakkilukon pitäisi toimia? Tällä hetkellä kilvestä tukittu tulpalla reikä mistä ilmeisesti on tullut vaijeri pakkilukon vipuun? Nyt jos laskee vetolaitteen alas niin lukko lukittuu eikä tiestysti aukea ennenkuin kädellä avaa sen manuaalisesti. Kuuluuko lukon olla päällä myöskin eteenpäin ajaessa vai pelkästään pakki päällä? Koittanu räjäytyskuviakin katsella mutta en ole saanut niistä selvää että tuleeko sinne jokin vaijeri kaasukahvalta vai miten?

6

776

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikös se nostolaite vapauta pakkilukon? Siellä mitään vaijereita ole alunperin.

    • Ainakin meidän vetolaitteessa pakkilukko vapautuu kun moottoria nostetaan. Pakkilukkoon ei tule mitään vaijeria. Kyllä mielestäni pakkilukko on päällä koko ajan kunnes perävetolaitetta nostetaan. Mikä sinulla on ongelma ?

      • Korjaus. "pakkilukko vapautuu kun moottoria nostetaan". Ei tietenkään vaan kun perävetolaitetta nostetaan.


    • Anonyymi

      Tuo kippihän on pelkkä sähkömoottori, joka pyörittää matoruuvia. Siellä vetolaitteen harukassa on pieni metallinippa, jota se nostin painaa osuessaan siihen, ja siitä nipasta menee ihan metallinen tanko itse pakkilukkoon. Eli ulkoapäin säädetään ellei pakkilukko vapaudu, mitään vaijereita ei veneen sisäpuolelle pakkilukosta tule.

    • Anonyymi

      Hei kiitoksia kaikille vastanneille, nyt ymmärsin miten sen pitäisi oikeasti toimia. Eli minulla on vain se tangon pätkä siellä paikallaan mutta se ei liiku vaikka kipillä yrittää nostaa. Täytyy tänään tutkia saako sitä tankoa säädettyä vai puuttuuko siitä pätkä jolloin se kipin "mäntä" ei osu siihen. Mutta eiköhän siihen joku ratkaisu löydy kun nyt tietää miten sen pitää toimia.

      • Anonyymi

        Jep, kipin männän päässä pitää olla taso/ lautanen, joka osuu siihen tankoon. Muistaakseni tangossa ei ole säätöä tarkista, että liikkuu helposti eikä ole vääntynyt.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      61
      1189
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      891
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      334
      668
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      651
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      626
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      618
    7. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    8. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      93
      600
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      75
      576
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      564
    Aihe