Kia Stonic

Anonyymi

Ajettu nyt runsaan kuukauden päivät Stonicin 1-lirtaisella pikkuturbolla. Automaattilaatikko toimii hienosti ja moottorissa on riittävästi ruutia. Vaikka Stonic onkin kaupungissa omimmillaan, se soveltuu myös maantieajoon. Pikku miinuksena pintakova jousitus, mutta siihenkin tottuu. Rengasmelut pysyvät melko hyvin korin ulkopuolella, eikä auto muutenkaan ole äänekäs. Laadusta ei voi sanoa vielä mitään, mutta vaikuttaa jokseenkin huolellisesti tehdyltä autolta. Ajamisen vaivattomuus jää päällimäisenä mieleen tasaisen hyvässä autossa. Vaikuttaisi hyvältä ostokselta. .

12

10557

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miten nuo huollot ja kustannukset. Itse mietin kakkosautoksi Kiaa, mutta jos ajaa parikymmentätuhatta vuoteen niin sitä saa olla huollattamassa alle vuoden välein. Tulee melko kalliiksi sen pitäminen. Taitavat maksattaa ne 7 vuoden takuut kuluttajilla.

      • Anonyymi

        voihan sen huollattaa muuallakin...


    • Anonyymi

      Eivätaksata. Edullisia huollot. Itsellä vain ollut kiusana pakokaasuanturin pettäminen alle vuoden ikäisessä autossa ja meni uudestaan noin 15T km ajetuani vaihdon jälkeen. Siitä iso iso miinus. Seissyt deltassa kaikkiaan liki 2kk ja osan odottelua. :(

    • Anonyymi

      Kia laatu ei ole hyvä.

      • Anonyymi

        Äitis laatu ei ollut hyvä sua tehessäsi.


    • Anonyymi

      KIA on köyhien ihmisten auto. Minä ajan vw asgeen tuotteilla.

      • Anonyymi

        Ai klonksvakenilla...


    • Anonyymi

      Tuli ostettua uutena Kia Stonic. Ihan mukavalta pikku kärryltä tuntui. Lohjalla Kiaa myy Auto-Kehä. Siellä pitäisi olla myös Kian merkkihuolto. Ostin autoni Helsingin Konalasta Autokeskuksesta.
      Puolentoista kuukauden päästä ostosta alkoi auton ovien keskuslukitus sekoilla. Kaukosäätimeen vaihdoin pariston,mutta ei sekään auttanut.
      Soittelin sitten Lohjan Auto-Kehän huoltoon.
      Kertoivat olevan outo vika heille,ja herra valisti minua," Vie sinne,mistä olet autosi ostanutkin".
      Auton ovia ei saanut lukituksi. Ainoastaan kuskin oven avaimella. Joten nopea apu olisi ollut paikallaan. Sitä en Lohjalta sitten saanut.
      Soitin sitten Konalan Autokeskukseen. Siellä palvelu toimi mukavasti,mutta huollossa oli pitkä jono. Huoltopäällikkö yritti saada aikaa huoltoon,mutta viikonloppu oli tulossa vastaan. Sovittiin,että koittaa saada ajan seuraavan viikon alkuun.
      Perjantai-iltana sitten pähkäilin lukitsemattoman auton kanssa,että keskuslukituksessa täytyy olla vastaanotin,joka ottaa signaalit kaukosäätimestä vastaan,ja vastaanottimesssa koko ajan jonkinmoinen virta päällä,jotta on heti toimintavalmis.
      Nollatakseni keskuslukituksen vastaanottimen,poistin vähäksi aikaa keskuslukituksen sulakkeen,ja kappas vaan keskuslukitus alkoi toimia,kuten pitääkin. Nyt on keskuslukitus ollut ok jo useamman viikon.
      Päätin etten Lohjan Auto-Kehän palveluja enää käytä,vaan teetätän huollot Konalassa. Auto-Kehään olisi kotoani matkaa viitisen kilometriä,ja Konalaan 60. Eräs herra kertoi,että hänelläkin on Kia,ja teetti huollot Lohjan Auto-Kehässä,mutta siellä ollut pätevä huoltomies oli vaihtanut toiseen työpaikkaan,ja uusi,tilalle tullut, ei sitten enää ollutkaan niin ammattitaitoinen.
      Maahantuoja vain levitteli käsiään,kun kerroin että merkkihuolto Lohjalla oikein pelitä.

      • Anonyymi

        30.3.2025 onkohan asia jo korjattu. Ei viittis ajaa huoltoon aina 60 km. Toinen merkki


    • Anonyymi

      Täällä toinen tyytyväinen Stonicin omistaja. Mulla suora nelonen ja manuaalilaatikko. Puoli vuotta mennyt ja 5tonnia mittarissa. Toistaiseksi ei vikoja, koputetaan puuta.
      Muutenkin tuntuu hyvältä autolta, ensimmäinen Kia minulle.

    • Anonyymi

      On kyllä satavuotiaalle tod. makee peli.

      • Anonyymi

        onko sinullakin bemarin ongemakone tai onko sinulla hybridi....youtube,,,,buhahhhahahhaaa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      59
      5099
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      54
      4592
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      122
      4539
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      296
      1757
    5. 91
      1432
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      82
      1399
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      228
      1328
    8. 315
      1039
    9. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      199
      950
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      50
      850
    Aihe