Hain AMK:iin, hakutoiveissa muutos..

Anonyymi

Morjes osaako kukaan auttaa? Hain kevään haussa AMK:iin. Hakemusessa saattoi laittaa tärkeysjärjestykseen eri hakukohteita muistaakseni 5 kpl. Minä laitoin kolme. Nyt on alkanut sittenkin tuntua, että haluaisin siihen 2. valitsemaani.. että se 1. hakutoive ei ollutkaan niin hyvä kuin se 2.

Kysyn, että kun hakutulokset tulevat, niin ilmoittavatko ne pääsystä esim. kaikkiin kolmeen kouluun? Vai vaan siihen ekaan hakutoiveeseen?

Tuntuu tosi tyhmältä kun mokasin tässä haussa näin.

Toisaalta voihan se olla, että en pääse MIHINKÄÄN niistä eli siinä mielessä huoli voi olla turhan aikainen..

2

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      sulle tarjotaan vaan yhtä opiskelupaikkaa ja automaattisesti saat 1. opiskelupaikan jos sulla riittää pisteet siihen tai pääset varasijalta mutta jos pisteet ei riitä ensimmäiseen hakutoiveeseen mutta riittää toiseen niin pääset siihen :)

    • Anonyymi

      Hakujärjestys on sitova. Sinulle tarjotaan vain yhtä paikkaa ja se yksi on ylin, johon pisteesi riittävät. Sen otat tai jätät.

      Aika monella ehtii mieli muuttua haun ja tulosten välissä ja vielä opiskelun aikanakin vieläpä moneen otteeseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4781
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3066
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      52
      2983
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1541
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1242
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1189
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      996
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      991
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    10. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      979
    Aihe