Viemärisukitusurakka Suomen Sukituspalvelu Oy

Anonyymi

Pyysin maaliskuussa 2020 kolme tarjousta v.1960 valmistuneen n 170m3 omakotitalon valurautaisten viemäriputkien sukituksesta Vantaalla. Ensimmäisenä paikalle tuli LVI-Turva Oy:n edustaja komeesti uudehkolla Volvollaan. Kuvatessaan viemäriä kuvissa näkyi hänen tulkinnan mukaan runsaasti tukkeutumia ja sortumiakin. Olisi mahdollisimman nopeesti aloitettava sukitustyö. Tehdään sopimus heti ja aloitetaan viikon päästä työt. Kerroin, että olen pyytänyt pari muutakin katsomaan ja tekemään tarjousta.

Toisena paikalle tuli Suomen Sukituspalvelun edustaja Skodallaan Porvoosta. Edustajalla ei ollut kuvausvälineitä mukanaan. Kiersi paikat, tutki lattiakaivot, pyysi viemäripiirustukset ja lupasi tehdä tarjouksen. Kertoi, että heillä on paljon töitä ja ensimmäinen vapaana oleva viikko olisi kesäkuun puolivälin tienoilla. Sain hyvin luotettavan kuvan heidän ammattitaidostaan ja sukituksen laadusta takuineen.

Kolmaskin yritys kävi paikalla, tutustui tilanteeseen ja teki heti tarjouksen läppärillään. Työt voitaisiin aloittaa parin viikon sisällä.

Sain kolme tarjousta, jotka olivat 10% sisällä toisistaan. Valitsin Suomen Sukituspalvelun luotettavimpana toimittajana ja kohtuuhintaan (Bruttohinta alle 10.000€, josta 70% työn osuutena kotitalousvähennykseen )

Suomen Sukituspalvelu suoritti työn viidessä päivässä sovittuna aikana kesäkuussa. He kuvasivat viemärit ensi töikseen. Viemärissä oli jonkin verran tukkeumia, muttei sortumia, kuten toinen yritys näki. Valurautaputkessa näkyi yksi pieni halkeama lattiapintojen alapuolella, joka ei ollut aiheuttanut kuitenkaan vahinkoja. Kaksi kaveria tekivät työn erittäin ammattitaitoisesti ja ahkerasti, kuvasivat lopputuloksen ja luovuttivat luovutuskansion kaikkine dokumentteineen. ja takuutodistuksineen. Mitään lattiarakenteita ja laatoituksia ei tarvinnut tässä sukitustyössä purkaa ja rikkoa. Takuu on 10 v., mutta lupasivat viemärin kestävän käytännössä ainakin 50 v ja vastaavan täysin uusien viemäriputkien asentamista.

1

109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eli kyseisellä lafkalla on duunit loppu. VÄLTTÄKÄÄ TÄTÄ!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      133
      10589
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5090
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      43
      2291
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2098
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      28
      1996
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1631
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1452
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1124
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      33
      1081
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      997
    Aihe