Tarviit apuu, oot nii sairas, säälivä sanat jotka kaikuvat mun korvissa ajatelesani loppua mitä jos en ois nyt täällä mitä jos oisin kuollu jo tai jos en ois syntynyt lukiessani viimeisintä epäonnistunutta itsemurha kirjettä ja kelaten uudelleen ja uudelleen sitä kohtaa kun olin lähellä lähtöä mietin kuka oon ja oonko oikeesti tässä lähden nyt onko enää takasin paluuta ei oo mulla on muija mulla on elämä miks päättää se kymmenet terapeutit jotka sanoo voivansa autaa vaa pahentaa Mun olla oon käyny terapiassa 1lk lähtien odotanko vielä vai lähdenkö nyt sulkisin silmät se olisi niin helppoa kerran ehkä sattuu mutta sit kaikki oli siinä mikään ei enää satuta muo kaikki oli siinä
Itsemurhakirjeet
4
277
Vastaukset
- Anonyymi
Älä tapa itseäsi! Me kuullaan sua!
- Anonyymi
Usko onnelliseen loppuun / jonkinlaiseen kohtaloon, löydö elämäsi intohimo <3 anteeksi jos kuulostan joltain ärsyttävältä terapeutilta mutta mun sydön särkyy jso mun sanoilla ei ole mitään vaikutusta..
- Anonyymi
FR ,kuuntele Shogun Triviumilta! Antaa jaksamista ja näin.
Hei,
Hyvä, että kirjoitit tänne! Keskustelu ulkopuolisen tahon kanssa voisi helpottaa ja tuoda uusia näkökulmia, vaikka et ilmeisesti vielä koekaan saaneesi apua esim. terapiasta. Etenkin itsetuhoisista ajatuksista kannattaa kuitenkin puhua ammattilaiselle.
Tässä tiedoksesi pari paikkaa, jos haluat jutella tilanteestasi ulkopuolisen tahon kanssa. Näistä voit saada tukea myös muuhun avun hakemiseen.
- Sekasin-chat nuorille, https://sekasin247.fi/
Sekasin-chat on auki vuoden jokaisena päivänä, maanantaista perjantaihin klo 9-24 sekä lauantaisin ja sunnuntaisin 15-24. Chatissa päivystävät mielenterveyden ammattilaiset sekä koulutetut vapaaehtoiset.
- Tukinet -tukipisteesi netissä, https://tukinet.net/
Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilön löydät kohdasta Mieli Tukisuhde. Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja ryhmächattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä.
Voimia tilanteeseesi!
Lämpimin terveisin
SOS-kriisikeskus/Kata
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.976120Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3335765Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie574979Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3243767Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42285Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1372217Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1061303- 101043
- 159902
- 56773