Tarviit apuu, oot nii sairas, säälivä sanat jotka kaikuvat mun korvissa ajatelesani loppua mitä jos en ois nyt täällä mitä jos oisin kuollu jo tai jos en ois syntynyt lukiessani viimeisintä epäonnistunutta itsemurha kirjettä ja kelaten uudelleen ja uudelleen sitä kohtaa kun olin lähellä lähtöä mietin kuka oon ja oonko oikeesti tässä lähden nyt onko enää takasin paluuta ei oo mulla on muija mulla on elämä miks päättää se kymmenet terapeutit jotka sanoo voivansa autaa vaa pahentaa Mun olla oon käyny terapiassa 1lk lähtien odotanko vielä vai lähdenkö nyt sulkisin silmät se olisi niin helppoa kerran ehkä sattuu mutta sit kaikki oli siinä mikään ei enää satuta muo kaikki oli siinä
Itsemurhakirjeet
4
268
Vastaukset
- Anonyymi
Älä tapa itseäsi! Me kuullaan sua!
- Anonyymi
Usko onnelliseen loppuun / jonkinlaiseen kohtaloon, löydö elämäsi intohimo <3 anteeksi jos kuulostan joltain ärsyttävältä terapeutilta mutta mun sydön särkyy jso mun sanoilla ei ole mitään vaikutusta..
- Anonyymi
FR ,kuuntele Shogun Triviumilta! Antaa jaksamista ja näin.
Hei,
Hyvä, että kirjoitit tänne! Keskustelu ulkopuolisen tahon kanssa voisi helpottaa ja tuoda uusia näkökulmia, vaikka et ilmeisesti vielä koekaan saaneesi apua esim. terapiasta. Etenkin itsetuhoisista ajatuksista kannattaa kuitenkin puhua ammattilaiselle.
Tässä tiedoksesi pari paikkaa, jos haluat jutella tilanteestasi ulkopuolisen tahon kanssa. Näistä voit saada tukea myös muuhun avun hakemiseen.
- Sekasin-chat nuorille, https://sekasin247.fi/
Sekasin-chat on auki vuoden jokaisena päivänä, maanantaista perjantaihin klo 9-24 sekä lauantaisin ja sunnuntaisin 15-24. Chatissa päivystävät mielenterveyden ammattilaiset sekä koulutetut vapaaehtoiset.
- Tukinet -tukipisteesi netissä, https://tukinet.net/
Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilön löydät kohdasta Mieli Tukisuhde. Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja ryhmächattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä.
Voimia tilanteeseesi!
Lämpimin terveisin
SOS-kriisikeskus/Kata
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.16410292- 552813
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan802508- 852351
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1472084Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2351898- 441382
Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �131345Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta
Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va1151197Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!
Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei34873