Tarviit apuu, oot nii sairas, säälivä sanat jotka kaikuvat mun korvissa ajatelesani loppua mitä jos en ois nyt täällä mitä jos oisin kuollu jo tai jos en ois syntynyt lukiessani viimeisintä epäonnistunutta itsemurha kirjettä ja kelaten uudelleen ja uudelleen sitä kohtaa kun olin lähellä lähtöä mietin kuka oon ja oonko oikeesti tässä lähden nyt onko enää takasin paluuta ei oo mulla on muija mulla on elämä miks päättää se kymmenet terapeutit jotka sanoo voivansa autaa vaa pahentaa Mun olla oon käyny terapiassa 1lk lähtien odotanko vielä vai lähdenkö nyt sulkisin silmät se olisi niin helppoa kerran ehkä sattuu mutta sit kaikki oli siinä mikään ei enää satuta muo kaikki oli siinä
Itsemurhakirjeet
4
283
Vastaukset
- Anonyymi
Älä tapa itseäsi! Me kuullaan sua!
- Anonyymi
Usko onnelliseen loppuun / jonkinlaiseen kohtaloon, löydö elämäsi intohimo <3 anteeksi jos kuulostan joltain ärsyttävältä terapeutilta mutta mun sydön särkyy jso mun sanoilla ei ole mitään vaikutusta..
- Anonyymi
FR ,kuuntele Shogun Triviumilta! Antaa jaksamista ja näin.
Hei,
Hyvä, että kirjoitit tänne! Keskustelu ulkopuolisen tahon kanssa voisi helpottaa ja tuoda uusia näkökulmia, vaikka et ilmeisesti vielä koekaan saaneesi apua esim. terapiasta. Etenkin itsetuhoisista ajatuksista kannattaa kuitenkin puhua ammattilaiselle.
Tässä tiedoksesi pari paikkaa, jos haluat jutella tilanteestasi ulkopuolisen tahon kanssa. Näistä voit saada tukea myös muuhun avun hakemiseen.
- Sekasin-chat nuorille, https://sekasin247.fi/
Sekasin-chat on auki vuoden jokaisena päivänä, maanantaista perjantaihin klo 9-24 sekä lauantaisin ja sunnuntaisin 15-24. Chatissa päivystävät mielenterveyden ammattilaiset sekä koulutetut vapaaehtoiset.
- Tukinet -tukipisteesi netissä, https://tukinet.net/
Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilön löydät kohdasta Mieli Tukisuhde. Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja ryhmächattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä.
Voimia tilanteeseesi!
Lämpimin terveisin
SOS-kriisikeskus/Kata
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa1204010SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p763335Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.671947SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2191401Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1171312Venäläiset varkaudessa
Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee2251049Lupajaoston esityslista
Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo49765- 62716
Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?
Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall20706Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?
Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,6695