Vuokrasopimuksessa outoja ehtoja

Anonyymi

Sopimuksen sisällössä seuraavaa:

Vuokranantajalla taikka tämän edustajalla oikeus tehdä tupatarkistuksia, mikäli asukas ei avaa ovikelloa soittamalla on oikeus tulla asuntoon omalla avaimella.

Vuokrasuhde voidaan vuokranantajan toimesta purkaa heti päättyväksi, mikäli asunnossa on jotain rikottu.
-

Miten on, onko sopimus laillinen ja vuokralaista sitova?

Käsittääkseni tuonkaltaisia sopimuksia voi olla holhoukseen asetetuilla henkilöillä ja/ tai mielenterveys- taikka päihdekuntoutujilla.
Mutta mikäli vuokralainen ei kuulu edellämainittuihin ryhmiin, niin sopimus kai on sisällöltään laiton eikä vuokralaisen tarvitse tuollaiseen suostua vaikka olisi jo ehtinyt allekirjoittaa sopimuksen.
Tuohan tarkoittaisi että vuokralainen on osittaisessa holhouksessa, aivan älytön tilanne.

Lähinnä kai vuokraajan osalta on kyseessä petos huijata ihmiseltä allekirjoitus tuollaiseen sopimukseen?

6

180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siis holhouksessa perusteetta ja ilman lääkärinlausuntoa :D

    • Anonyymi

      Ei ole pätevä, ei olisi vaikka vuokralainen olisikin holhouksessa, vuokranantaja ei käytännössä koskaan ole maistraatin määräämä edunvalvoja.

      Vuokranantaja, joka tuollaisia lauseita tehtailee, on takuuvarma painajainen. Eli jättää vuokravakuuden maksamatta, jolloin sopimus raukeaa, ja etsii toisen asunnon, jossa tervejärkinen vuokranantaja!

    • Anonyymi

      " Miten on, onko sopimus laillinen ja vuokralaista sitova?"

      Aloittaja eli tässäkin tapauksessa palstan aktivaattori siis kysyy Suomi24:ltä ratkaisua ratkaisua kun olisi pitänyt kysellä Vuokrailisen keskusliitolta !

      • Anonyymi

        Miksi ilmiselvää asiaa pitäisi kysyä joltain liitolta, johon ensin pitää liittyä ja maksaa jäsenmaksua?


    • Anonyymi

      Miksi tuollaista pitää kysyä muun kuin palstan aktivoinnin takia, googlaamalla löytyy paikkansa pitävät vastaukset

      • Anonyymi

        Laitahan linkki, olisi ihan kiva lukea faktoja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      187
      8579
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4708
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      4218
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      59
      3762
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3206
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      50
      2970
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2666
    8. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2471
    9. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      38
      2183
    10. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      36
      2147
    Aihe