Monissa esim. IBS:n ruokavalio-ohjeissa, ja niiden kuvissa, on paljon ruoka-aineita, joita kokemuksen perusteella ei voi käyttää, kuten lehti- ja parsakaalia, sinimailasen ym ituja, härkä- ym papuja, herneitä, kaalta ja sipulia yleensäkään.
Toisaalta kun kohtuullisina määrinä syö esim. avocadoa ja cashew pähkinöitä ei koe, että niistä tulisi pahempia vaivoja, herkkä vatsa nyt aina on herkkä, söi mitä tahansa.
Mikä vika esim. kaurapuuron tekemässä "limassa" sitten on, kun siitäkin joku keksi, ettei pitäisi syödä, joku hirssi ei kauaa vatsaa täytä, toisin kuin kaurapuuro, jos puuroista pitää valita.
Tattari ei sovi kaikille, vaikka sitä kuinka mainostellaan. Kvinoasta ja chiansiemenistä tulee outo olo, ei hyvä.
Maitotuotteet ovat jäämässä kokonaan pois, hylat ja laktoosittomat mukaan lukien.
Viljat, kuten ruis, ohra, vehnä on poistettu aikoja sitten, samoin sokeri ja lisäaineet.
Siinä sitä sitten miettii, että mitähän voisi syödä, kun se on niin yksilöllistäkin jokaisella, mikä vaikuttaa mitenkin. Esim. porkkanasta olen huomannut tulevan oireita, perunoista sinällään ei.
Avocadoa tässä pistelen parhaillaan ja hunajasta en luovu, sen bakteereja viruksia tuhoavan vaikutuksenkaan takia.
Varmasti joku miettii samansuuntaisia, joten saa lisäillä omia ideoita, jos tulee jotain kehittävää ja rakentavaa ravinnon suhteen mieleen.
Ruoka-aineallergiat vatsavaivojen taustalla - netin neuvot pahentavat tilannetta
5
78
Vastaukset
- Anonyymi
Annoskokoa voi myöhentää viikossakin. Tattari kaipaa.
- Anonyymi
Itselläni on ollut vuosikausia vatsa- ja suolivaivoja.
Yleensä sanon keskustellessa ihmisten kanssa että jokainen suolistovaivainen oppii kyllä itse huomaamaan mitä voi syödä ja mitä ei.
Suolistot ovat ihmisillä niin erilaisia vastaanottamaan syömisiä ja juomisia.
Eli kokeilemalla saa selville mikä sopii juuri itselle.- Anonyymi
Olipa itsekäs kommentti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olipa itsekäs kommentti.
Mikä tuossa niin kovin itsekästä oli?
- Anonyymi
Hyvä kommentti, tuo yksilöllisyys, jokaisella on omanlaisensa elimistö ja sietokyky ravintoaineille.
Edelleen etsitään, myös hiivasyndroomaan tehoavia ravintoaineita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?1022366- 1252008
- 921529
- 1381479
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu221310Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘741288- 1171276
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis631141- 511117
- 381072