Papan tulos normaali mutta kolposkopiassa solumuutoksia

Anonyymi

Olen 29-vuotias nainen ja tällä hetkellä hämmästyksestä sekä huolesta sekaisin. Hakeuduin terveyskeskukseen toukokuun loppupuolella, sillä jonkin aikaa esiintyneet yhdynnän aikaiset verenvuodot vaivasivat minua. Siellä lääkäri silmämääräisesti tutkittuna epäili syyksi ektopiaa, sain kuitenkin lähetteen papaan ja onneksi vielä naistentautien polille kolposkopiaan.

Papan tulokset olivat normaalit ja odottelinkin tähystystä melko rauhallisin mielin. Tähystyksessä tehty etikkavärjäys kuitenkin paljasti muutosalueita, ja kolme koepalaa lähetettiin patologille. Kolposkopian diagnoosiksi kirjattiin CIN2.

Pää on pyörällä. Viimeinen vuorokausi on mennyt tietoa hakiessa ja tunteita sulatellessa. Parille läheiselleni kerroin asiasta ja sain lähinnä kehotuksia olla miettimättä liikaa. Totta, mutta ei helppoa.

Mitäpä jos koepaloissa näkyykin syöpää? Entä mitäs, jos kyse on vielä syövän esiasteista. Silloinkin täytyy oppia elämään sen faktan kanssa, että syöpäriskini on moninkertaisen kohonnut, vaikka nämä esiasteet voitaisinkiin hoitaa. Ennen kaikkea tuntuu jotenkin hävettävältä ja noh, kai likaiselta. Kuin olisin tehnyt jotain väärin. Minulla on tasan yksi kumppani koko elämäni ajalta ja seksielämääkin takana ainoastaan kolmisen vuotta. Kondomi on ollut yhdynnöissä käytössä aina. Papilloomaviruksen toki saa käsittääkseni valtaosa ihmisistä jossakin kohtaa elämäänsä, enkä minä sinäänsä tiedä onko sillä väliä milloin ja miten minä sen mahdollisesti olen saanut. SIlti, tuntuu jotenkin epäreilulta.

Kuulisin mielelläni ajatuksia ja kokemuksia muiltakin. Mitä tahansa. Koen kyllä suurta helpotusta siitä, että hakeuduin tutkittavaksi ja onneksi asia huomattiin. Pelko jytää silti ja olen jo miettinyt sitäkin, että mitä jos minulla onkin kohdunkaulan syöpä ja ehkä ollut muitakin oireita, jotka olen ohittanut tai en ole tajunnut niistä huolestua.

1

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Entäs jos tämäkin on turha aloitus?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      153
      11008
    2. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      44
      4111
    3. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      64
      3928
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      192
      3640
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      100
      3461
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      101
      3320
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      72
      1967
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      15
      1277
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      155
      958
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      268
      924
    Aihe