Kaadoin moottoriöljyä litran verran siihen aukkoon missä mittatikku on,auto kuitenkin toimii moitteettomasti,tarkoitus oli siis lisätä öljyä moottoriin kun mittatikun mukaan näytti olevan todella vähissä.Myöhemmin tarkistin öljyn määrän,ja lisäsin pari desiä oikeaan aukkoon.Pitääkö käydä öljynvaihdolla nyt vKaai eskaloituuko tilanne ajan myötä?Eli onko öljystä haittaa mittaaukossa?
Moottoriöljyä mittatikkuaukkoon
Anonyymi
882
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Nyt on moottori rikki, sillä ei saa ajaa metriäkään.
Litra kerralla niin ei tartte ihmetellä, jos liian usein menee litra niin vaatii koneremontin!🤪🤪
Nyt mittatikku näyttää väärin kun siellä on ylimääräistä öljyä ! Joutuu imupumpulla kalibroimaan tikun näyttämään oikein.
Samaan öljytilaan se menee, lisäät sitten mittatikun reiästä tai öljyntäyttökorkista.
Kiitos ASILLISESTA vastauksesta!Katsoin aamulla niin nyt oli yläkantissa.Yleensä autoni ei vie paljoa öljyä,mutta siitä on ainakin vuosi viime huollosta kun ei ole tullut katsottua öljyn määrää,siksi uskalsin kaataa sen litran pöntön!Muutoin,en yleensä lisää huollon välillä kuin pari desiä.
Miten saitkaan liruteltua öljyn siitä mittatikun ohuesta putkesta? Omassa autossani se putken suu on vieläpä niin syvällä konehuoneessa ettei siihen saa mitään osumaan.
Tämä on näitä hourupäisten avauksia. Enemmän ylimääräistä aikaa ja yksinäisyyttä kuin ymmärrystä. Mutta hän on saanut monta vastausta ja hän tuntee olonsa paremmaksi kun joku komminikoi hänen kanssaan.
Eikä tullutkin parempi olo kun äit että sinulle vastattiin?
Ja vielä hionompaa oli kun joku ymmärsi sinun vitsisi siitä että samaan öljytilaan ne öljyt menevät kummastakin reiästä. Oikein hyvä vitsi.
Minuakin nauratti pitkään tämä oivallus.